Herec, režisér a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský právě dokončuje režijní práce na hře Jeppe z vršku. Tuto hru hrál i jeho otec v Národním divadle a Jan k ní má velice srdeční vztah. V rozhovoru jsme si povídali také o Janově hubnutí...

Jan hrušinský

Herec a potomek slavných hereckých rodů Červíčků a Budínských Jan Hrušínský se v roce 2002 rozhodl pokračovat v rodinné tradici a stal se principálem Divadelní společnosti Jana Hrušínského, která se po čase usadila v pražském Divadle Na Jezerce, které doslova zvedla z popela.

Jan Hrušínský zde účinkuje nejen jako herec, ale často hry i režíruje. Jeho posledním režisérským počinem je komedie Ludviga Holberga Jeppe z vršku. A právě při příležitosti generální zkoušky tohoto představení jsem se s Janem Hrušínským setkal a měl možnost, položit mu několik otázek...

Jaké to pro vás je, režírovat hru Jeppe z vršku?
Jeppe z vršku je pro mě srdeční záležitost. Tu hru jsem objevil někdy, když mi bylo osm, devět let. Tehdy ji uvádělo Národní divadlo. Můj táta hrál titulní roli a režíroval Jaromír Pleskot, který udělal krásnou úpravu této hry. Mimochodem Jeppe z vršku zaznamenal těch úprav velmi mnoho. Miloš Hlávka jej kdysi ve 40. letech upravoval pro Sašu Rašilova, později Jaromír Pleskot, Jiří Ornest a mnoho dalších... Mně se ta Pleskotova varianta zdá nejblíže originálu a nejblíže tomu, co žijeme dnes. Ten text je neuvěřitelně aktuální, neuvěřitelně lidský a přesah od bohapusté komedie k vážnosti života, který nesmí být nazírán tak vážně, aby se z toho člověk nezbláznil, je ve hře silně zapuštěn.
Snažili jsme se s Radkem Holubem, který hraje titulní roli v naší inscenaci, aby tam všechny tyto věci zazněly naplno.

Rudolf Hrušínský (otec Jana) v roli Jeppeho v roce 1966 v Národním divadle...

Jak moc v téhle hře vzpomínáte na svého tatínka? Říkal jste, že v ní také účinkoval...
Vědomě se snažím na tu inscenaci navázat. Ale my se vědomě snažíme v Divadle Na Jezerce navázat na to nejlepší, co bylo v 60. letech v českém divadle. Minula mě vlna nadšení z postmoderního divadla a z cool-dramatiky - to v Divadle Na Jezerce určitě neuvidíte. Myslím si, že divákům nabízíme zaplnění určité mezery, protože většina divadel dnes jede na vlně postmoderny a cool-dramatiky. A jsou to i veliká divadla, ať už Národní divadlo, Vinohradské divadlo a další a další scény. Mnohem více experimentují, než by od nich člověk čekal, když si zakoupí vstupenku a sedne si do těch krásných velkých plyšových křesel a nádherného prostředí, je trochu v šoku, že dostane postmodernu. Já to mít nemusím, a proto jsem rád, že v Divadle Na Jezerce můžeme nabízet obyčejné klasické divadlo.

Řekl jste, že hra byla upravovaná třeba pro Sašu Rašilova. Co to znamená, když se řekne upravit hru herci na tělo?
To jsem možná řekl trochu nadneseně. Nemyslím si, že ta úprava byla dělaná jen pro jednu osobu. Člověk, který k nějaké úpravě přistoupí, pro to musí mít mnoho důvodů. Samozřejmě toto přesně nevím, ale mohu hádat, že v době, kdy to dělal Miloš Hlávka, bylo velkou snahou diváka potěšit. Ve 40. letech, tedy v době protektorátu, mnoho radosti v běžném životě nebylo. Divadlo má tu moc a tu schopnost na chvíli dát lidem zapomenout na určité bolesti a určité strasti. To plní divadlo i dnes.

Jeppe z vršku v Divadle Na Jezerce

Vynikající komedie Ludviga Holberga Jeppe z vršku se po letech vrací do Prahy, tentokrát na jeviště Divadla Na Jezerce. Tuto variaci na téma staré dánské komedie si podle svých slov zamiloval principál „Jezerky“ a režisér Jan Hrušínský, když v ní hrál titulní roli jeho otec, Rudolf Hrušínský, v 60. letech v Národním divadle. Na Jezerce se hlavní role ujme Radek Holub, který patří k oporám hereckého souboru. (Charleyova teta, Večer tříkrálový, Petrolejové lampy, Ženitba, Mandragora, Othello).

  • Premiéra 16.2.2012
  • Titulní role: Radek Holub
  • Režie: Jan Hrušínský
  • Další informace a vstupenky na: www.divadlonajezerce.cz

 

Zbyl nám i krátký prostor na několik osobních otázek, než musel pan Hrušínský za svými režisérskými povinnostmi, a tak jsem se ho zeptal na hubnutí...

Vy jste teď hodně zhubnul - jak dlouho vám to trvalo dostat se na tuto váhu?
Není podstatné, jak dlouho to trvalo. Zhubnul jsem, protože jsem chtěl hrozně moc zhubnout. Je to nesmírně pohodlné a rozhodně je to pohodlnější než být tlustý.

Nemyslím si, že jste byl tlustý...
Myslím, že ano.

Nebojíte se jojo-efektu?
Nebojím. Teď jsem v podstatě poprvé za posledních několik let nepřibral ani půl kila přes Vánoce, tak myslím, že to drží dobře.

Jednou jedinkrát jste hrál ve filmu prince, bylo to v pohádce Jak se budí princezny. Nyní už jste ve věku krále, chystáte se na nějakou takovou roli?
Krále už jsem hrál také - tenkrát to byl velice mladý král. Ale až mi někdo nabídne takovou roli a bude to dobrý scénář, proč ne. Na takovou roli se budu těšit.

Jan Hrušínský jako mladý král Hostivít v pohádce Láďo, ty jsi princezna!

Čtěte také...

Reklama