Původně měl před několika lety vzniknout povídkový film na motivy úspěšné Vieweghovy knihy Povídky o manželství a sexu. Nápad vzešel právě od režiséra Jana Hřebejka, který oslovil spisovatele s projektem filmu, na němž by se jako režiséři podíleli ještě Petr Nikolaev a Igor Chaun. K realizaci záměru však nakonec nedošlo.

Nyní dostal režisér Hřebejk nabídku od spisovatele Michala Viewegha a producentů Rudolfa Biermanna a Tomáše Hoffmana natočit předlohu jako celovečerní snímek. Oba producenti stojí za divácky úspěšnými filmovými tituly podle Vieweghových knih - Román pro ženy a Účastníci zájezdu.

Hlavním hrdinou filmu Nestyda je Oskar, moderátor televizní relace o počasí. Jako řada čtyřicátníků pokouší se Oskar zahnat neodbytně se hlásící krizi středního věku i narůstající manželskou nespokojenost neustálými zálety. Když kvůli flirtu zfalšuje předpověď počasí, následky na sebe nenechají dlouho čekat. Oskar se ocitá bez práce i bez manželky. Bezstarostný život svobodného mládence, protkaný milenkami různých věkových kategorií, však není tak idylický.
Snímek rozhodně nemá být jen veselohrou o potížích jednoho sukničkáře. Režisérovou ambicí je natočit rodinnou komedii, která vychází z ironického, typicky vieweghovského pohledu na vztahy - milostné, manželské i rodinné. Filmy, které realizoval Jan Hřebejk ve spolupráci s Petrem Jarchovským, byly velmi osobní. Dá se čekat, že Nestyda nebude ve vztahu k autorovi tolik intimní?
"Já myslím, že to bude hodně osobní příběh," vysvětluje režisér, "rozdíl je v tom, že zde není inspirace našimi přáteli a známými. V Nestydovi jsou ale témata, která žijí všichni, kteří mají nějakou rodinu. Většina našich filmů s Petrem Jarchovským byly komedie, které však měly celospolečenské konotace. V tomto směru je Nestyda více komorní romantickou komedií. "
Adaptovat pro film předlohu našeho nejprodávanějšího spisovatele je spojeno se základním úskalím. Autor je vnímán jako záruka a případný neúspěch či nesoulad jde jaksi automaticky na vrub režiséra.

"Měl by to být jednoduchý film, a proto bude složité ho udělat, aby nepůsobil banálně. Přitažlivost Vieweghových knížek je totiž právě v tom, že jejich hrdinové jsou obyčejní lidé. Atraktivita těch příběhů je v pravdivosti, humoru a jednoduchost," říká Hřebejk.
 
Zdroj: Korzo
Reklama