Ján Ďurovčík patří ve svém oboru k nejzkušenějším slovenským umělcům. Studoval choreografii na VŠMU v Bratislavě a na tanečním institutu v belgických Antverpách. V roce 1991 se stal laureátem české a slovenské choreografické soutěže, v roce 1994 finalistou soutěže Prix Volinine Paris, několikrát byl oceněn prémií Slovenského literárního a dramatického fondu.

Jako sólista získal angažmá v Dansetheatre Amsterdam a učil moderní tanec na International Dance Stage v Belgii. Již ve dvaadvaceti letech založil Balet Torzo, dvanáctičlenný profesionální soubor moderního tance. Právě s ním uvedl v roce 1991 své první celovečerní dílo Responsio Mortifera. V pouhých čtyřiadvaceti letech zahájil spolupráci se Slovenským národním divadlem v Bratislavě, kde v průběhu několika sezon vytvořil mimo jiné choreografie celovečerních baletů Z pohádky do pohádky, Svěcení jara, Rasputin či Spartakus. V roce 1997 se stal spoluzakladatelem a uměleckým ředitelem BDT a pro toto těleso vytvořil představení Svatby, Pták Ohnivák, dětský muzikál O Jankovi Hraškovi a multimediální projekt Romeo a Julie. V roce 1999 uvedl jako scenárista, choreograf a režisér se souborem SĽUK inscenaci Strom, a získal za ni ocenění „Krištáľové krídlo“ v kategorii divadlo a film. V roce 2000 založil divadelně-taneční těleso JAN a vytvořil pro něj autorský program …na Vaše hroby. S tímto představením procestoval celé Slovensko, bylo však uvedeno i v newyorském World Financial Center. V letech 2000–2002 choreograficky spolupracoval na muzikálech Někdo to rád horké, Hamlet, Balada o zlodějovi koní aneb Cikáni jdou do nebe a Klec bláznů pro Novou scénu Bratislava, je též choreografem muzikálu Řek Zorba pro Divadlo A. Bagára v Nitře.

Na svém kontě má desítky baletních, operních i muzikálových choreografií a režií pro soubor SĽUK, Východoslovenské národní divadlo v Košicích, Národní divadlo v Brně, Státní operu Praha, Divadlo J. K. Tyla v Plzni nebo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, kde nastudoval divácky mimořádně úspěšné muzikály Malováno na skle a Donaha!. Jako režisér a choreograf je podepsán pod pražskou verzí muzikálu Pomáda (v produkci Goja Musichall), která se dočkala dvou set repríz. Pro Slovenské divadlo tance, jehož je zakladatelem, připravil v roce 2005 činoherně-taneční projekt Bolero. Často spolupracuje se Slovenskou a Českou televizí. Prozatím nejvýraznějším mezníkem umělecké kariéry Jána Ďurovčíka se stala premiéra jeho autorského projektu Pták ohnivák v Tokyo National Theatre v lednu 2004.

Zdroj: www.opera.cz

 

 

Reklama