Jan Budař je pro mě jakýmsi přírodním úkazem, a to nejen na poli hereckém, ale také hudebním. Svůj dojem jsem mu řekla i při našem prvním telefonátu a čekala jsem, jestli se urazí, nebo zasměje.

Zasmál se, jinak bychom se spolu nesešli. A byla legrace. Na první pohled působí Jan Budař plaše, ale člověk, který tak bravurně ovládá černý humor, je plachý jen na povrchu, uvnitř je to sopka výbuchů a nápadů, a čím bizarnější, tím lepší.

janbudar

Mírně řečeno, stejně bizarní je i řada vašich filmových a televizních rolí (neříkám, že všechny), ve kterých působíte tak věrohodně, že si divák řekne, on je snad takový i doopravdy.
Na internetu jsem viděl moc hezké interwiev s Johnem Malkovichem, kde říkal, že lituje herce, kteří chtějí být jenom hodní, krásní, milí a oblíbení. Všichni máme tendenci k tomu, abychom takoví byli, ale pro mě bylo to interwiev zásadní, protože jsem si uvědomil, že pan Malkovich má naprostou pravdu. Herec je hercem od toho, aby uměl ztvárnit co nejširší škálu osudů a charakterů, což ovšem nutně nemusí znamenat, že je takový i ve skutečnosti.

A víte, že když teď o něm mluvíte, že mi toho Malkoviche i typově připomínáte?
Vím, už mi to pár lidí řeklo. (smích)

Dočetla jsem se, že jste se jako malý kluk toužil setkat s opravdovým indiánem, nestačí vám ti, kteří hrají na flétny v našich městských ulicích?
Já si o nich vždycky myslel, že nejsou praví. To je tak, když si člověk myslí, že něco nějak je, a pak se ukáže, že to bylo jinak, než si myslel. Máte pravdu, to mi stačí.  

audreyDalší toužebné setkání - s francouzskou herečkou Audrey Tatou. Kvůli tomu, jak hraje, nebo jak vypadá?
Hlavně kvůli tomu, jak vypadá a jak působí, ale vím, že jsem v zástupu milionu mužů, kteří se s ní touží setkat,  takže si nedělám nějaká přílišná očekávání. Pro jistotu.

Líbí se vám tedy tento typ ženy? Drobná tmavovláska s velkýma tmavýma očima…
Taky. (smích) Svět je pestrý, takže jsou pestré i typy žen a mužů. Víme, že s největší pravděpodobností, a teď už se to snad může říct i nahlas, člověk není tvor monogamní, a tím pádem těch typů, které se ženám i mužům líbí, je mnoho.

Máte rád francouzské filmy? Nebo jinak, líbí se vám víc filmy evropské, nebo americké?
Miluju dobré francouzské filmy, protože se mi ta řeč moc líbí. Dokonce jsem se ji teď začal učit.

Pojďme z Francie zpátky do Čech, a to k vašemu originálnímu herectví. Zásadní pozornost veřejnosti jste na sebe upoutal ve filmu Nuda v Brně, kdy jste získal Českého lva za hlavní mužský herecký výkon. O tomto filmu i ocenění se psalo hodně, já bych se s dovolením pozastavila u dvou jiných titulů, za které bych vám dala ocenění zase já. Tím prvním je film Mistři, kde jsem si říkala, ten to filmování snad nemůže přežít! (smích)
To bylo úžasné natáčení, i když takové drsnější, ostatně jako celý film. Trpěli jsme zimou, tmou, vlhkem... ale ta role mě moc bavila.

Improvizoval jste?
Ten scénář byl tak výborně napsaný, že už nebylo co improvizovat nebo vylepšovat. Ale je možné, že se ještě některé situace nebo scény při natáčení dotvořily.

nudavbrne

Nuda v Brně / s Martinem Pechlátem (2003)

Mistři (2004)

nateracA pak jste se mi moc líbil ve dvojici s herečkou Jitkou Čvančarovou v televizním filmu Natěrač. Vaše přechody z malíře pokojů v divadelního barda a poté sexuální mašinu, to jsem ještě neviděla. Vám nedělá problémy se během chvilky přeměnit ve zcela jinou postavu?
Na tom je to naše povolání založený a hlavně mě to baví. Ta role je skvěle napsaná. Napsal to herec, a to není náhoda. To bylo moc pěkný natáčení.

Dokážete měnit tvář i v osobním životě?
Určitě. Většina lidí to dělá, a někteří máme to štěstí, že se tím můžeme živit. (smích)

Rolí, řekla bych doslova vám ušitou na tělo, je hlavní role v černé komedii režiséra Tomáše Řehořka Czech Made Man, s podtitulem S poctivostí leda pojdeš. Tak jak je to s naší společností? Dojdeme nejdál, nebo pojdeme?
Dojdeme nejdál a pak pojdeme. To je asi náš osud. Ve filmu Wall Street se říká, že jsme všichni chamtiví, a je to pravda. To je vlastnost, která z toho našeho ne moc povedeného systému, kterému říkáme kapitalismus, dělá peklo i ráj. Ale nic jinýho jsme zatím nebyli schopní vytvořit, takže to tak asi má na té naší planetě být. V tom filmu Czech made man je poměrně dobře vidět, že co si člověk umí představit, je schopen i stvořit, ale nutně to nemusí znamenat, že díky tomu bude šťastný.

To byla přímo filosofická odpověď, děkuji režisérovi filmu Oliveru Stoneovi a děkuji i Vám. (smích) A ještě v návaznosti na zmiňovaný film, který se celý točí kolem peněz. Co pro vás osobně peníze znamenají? Jsou důležité k životu?
Pro nás pro všechny jsou peníze důležitý, žijeme v nějakém systému a jen málokdo je tak silný, že dokáže žít bez nich. Já takovýho člověka neznám. Někdo má málo peněz, někdo hodně, což je asi do značný míry daný i tím, jak ty peníze vnímáme, protože spousta lidí je vnímá jako zlo, jako něco špatnýho, a spousta lidí to vnímá jako cestu k moci. A obojí je pravda.

Czech Made Man (2011)

Jdete z jedné filmové role do druhé, máte štěstí na režiséry i herecké partnery, např. na Zdeňka Svěráka ve Vratných lahvích, Karla Rodena v Lidicích... i vedle takových hvězd dokážete vyniknout, ale úplně jinak, po svém. Máte nějaký svůj herecký vzor, nebo jste vzorem sám sobě?
To je hezká otázka. (úsměv) Můj herecký vzor a zároveň sen je setkat se s Dustinem Hoffmanem, zahrát si s ním. To je herec, kterého nesmírně obdivuji. A pak taky samozřejmě zmíněný John Malkovich, s tím bych moc rád někdy pracoval. Už jsem měl štěstí se s ním potkat, když jsme spolu dělali rozhovor v Paříži.

Jak jste se k němu dostal?
Seznámili jsme se na filmovém festivalu v Karlových Varech.

Festival v Karlových Varech, to je přehlídka hereckých výkonů i osobností. No vidíte, já jsem se vlastně ani nezeptala, jak jste se stal hercem vy. Tedy konkrétně, jak jste se dostal z Brna do Prahy? Pražští herci nebývají obvykle moc nadšeni z příchodu herců z jiných oblastí, i když vás očividně přijali.
Já si myslím, že mám výhodu v tom, že jsem nikdy nerozlišoval lidi na Brňáky, Pražáky nebo Liberečáky. Už vůbec ne Pardubičáky nebo Hradečáky. A to nemluvím o těch lidech, co žijou na Islandu. Sám sebe jsem nikdy nevnímal, že jsem ten z Brna, který se musí dostat do Prahy. Paříž nebo New York jsou taky krásný města. A Praha je jedno z nejkrásnějších měst na světě! A samozřejmě taky Brno. (smích)

Já jsem toužil hrát v pražském Divadle Na Zábradlí, protože jsem obdivoval režiséra Petra Lébla. Některé jeho divadelní inscenace jsem viděl až pětkrát. Tak jsem mu zavolal, bylo to asi dva měsíce předtím, než spáchal sebevraždu, a on říkal, že by i rád přijel, ale že ještě neví. A už to bohužel nestihl… Pak se ale nějakým zázrakem stalo, že jsme v pražském Činoherním klubu hráli naše studentské představení „Pokojíček“, a přišli se tam podívat Jiří Ornest a Zdeněk Pitínský, kteří tehdy byli ve vedení divadla Na Zábradlí. A protože potřebovali někoho novýho, tak mě vzali. Takhle jsem se dostal do Prahy.

janbudardva

Co vím, tak jste hrál i v Národním divadle.
Tam jsem hostoval v Romeovi a Julii.

A hrajete ještě divadlo? Ono je asi dost náročné skloubit to společně s filmováním.
Je, a proto hraju už jenom jedno představení v Brně, a to má takový dlouhý název: Proměna, aneb Budař už zase hoří a Buršová se na to dívá, tu a tam se ho touží dotknout, ale netroufne si.

Kdo je Buršová?
To je skvělá herečka a zpěvačka Andrea Buršová, teď nazpívala na naši novou desku píseň „Pokojoví dravci“.

Je na místě vzpomenout, že vy nejste „pouze“ hercem, ale také scénáristou a skladatelem. Založil jste kapelu Eliščin Band (dříve název Eliščina malá tíseň), kde zpíváte a hrajete na piano. Určitě se vás na to ptala řada lidí, ale jak vznikl tento prapodivný název?
Tu kapelu jsem pojmenoval po Elišce Bouškové, která s námi v době, kdy jsme kapelu zakládali, hrála na saxofon. Řekl jsem si, že kapelu pojmenuji po ženě, protože mám ženy rád. 

zpev

Ještě s vámi hraje?
Ne, už tam není, teď tam máme Petru.

Ale nebudete kapelu přejmenovávat na Petřin Band?
(smích). Ne, to už ne.

Jak dlouho vaše kapela funguje, ale hlavně, jaký je to styl? Pouštěla jsem si pár nahrávek a musím se přiznat, že ji absolutně nedokážu žánrově nikam zařadit.
(smích)
To nedokáže nikdo, a to je zároveň výhoda i nevýhoda našich písní. Sám nevím, co s tím dělat. Já bych ty písně nazval takové niterné, jedinečné a stoické. Kapelu jsem založil v roce 2006 a zatím jsme vydali dvě řadová alba Uletěl orlovi a Proměna, a jeden soundtrack k filmu Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště. Teď chystáme třetí album, to se jmenuje Lehce probuzený, ale zatím nemá pevné datum vydání, což je moje chyba, musím se konečně donutit, abych datum určil, a tím ho poslal do světa.   

Jan Budař a Eliščin Band

A kdo vám ho vydává?
Já ho vydávám. Dneska už to asi ani jinak nejde.

Ale jde. Stačí dobrý sponzor. Musíte být ráznější, ne jako v pořadu u Karla Šípa nebo u Jana Krause. Tam, když jste ty alba představoval, to byl teda zase herecký výkon! (smích)
Jo, to mě bavilo. Já bych tam nejradši zas šel s nějakou taštičkou, ale nevím, jestli mě znovu pozvou. (smích)

Všechnopárty / s taštičkou...

Kromě hudby a herectví máte za sebou i moderování, a to ne ledajaké, rovnou loňské udílení cen Českého lva. Novinové titulky tehdy hlásaly: Český lev konečně dostal rozum, pomohl mu k němu Budař. Ten přenos jsem viděla a musím uznat, že v něm bylo hodně pokory, žádná přemrštěná gesta a bonmoty. Měl jste tehdy trému?
Měl jsem velkou trému, protože na člověka chtě nechtě dopadne pocit, že je to přímý přenos, na který se dívají miliony lidí u televize, a k tomu ty tři tisíce v sále, a člověk ví, že už nemůže odejít, že musí na to jeviště jít, a nic z toho, co řekne, nepůjde vzít zpátky.

ceskylev

Český lev

Máte trému i při filmování?
Už moc ne, u filmování je to jiné, tam se na to nedívá tři tisíce lidí. (smích)

Proč jste nemoderoval Českého lva i letos, když vám to tak šlo? Už vám to nenabídli?
Nabídli, ale Petru Vachlerovi jsem se omluvil, že teď si dám rok pauzu a že uvidíme napřesrok, pokud o mě bude mít ještě zájem.

Ale stejně, nejde sedět jedním zadkem na dvou židlích. Pokud se chce někdo věnovat například naplno hraní nebo moderování, je to částečně na úkor hudby, anebo naopak. Nemáte ten pocit?
Určitě. Každý tančíme jen tak rychle, jak dovedeme.

A kdybyste musel volit. Hudba, nebo herectví?
Myslím, že jsem víc herec, to je to, co jsem chtěl vždycky dělat.

Narodil jste se ve znamení Lva. Podle horoskopu lidé narození v tomto znamení jsou plni tvůrčí síly. Dovedou vymýšlet velké plány, problém však bývá v tom, že jsou mnohdy neuskutečnitelné. Existuje ve vašem životě nějaký neuskutečnitelný plán?
Člověk se musí smířit s tím, že spousta plánů zůstane neuskutečněných i přes to, že jsme se narodili, abychom si plnili naše sny.

A věříte na životní náhody? Že si třeba něco vysníte a najednou přijde náhodně něco jiného, co vám pozmění ten skutečný plán, ale třeba právě k lepšímu?
Věřím v to, že vše se děje pro naše dobro. A taky v to, že vše je relativní. A taky v to, že nic není náhoda. Dokonce i v to, že sami nejsme nic.

Tak ať jsou ty vaše životní náhody co nejpříjemnější.
Děkuji za rozhovor.

uvltavy

Medailonek

  • Jan Budař se narodil 31. července 1977 ve Frýdlantu v Čechách.
  • Později se s rodiči a sestrou přestěhoval do Jihlavy, pak do Zásady, Liberce a nakonec do Brna.
  • Navštěvoval Gymnázium Petra Hudečka v Králově Poli, pak studoval brněnskou JAMU.
  • Byl v angažmá v pražském Divadle Na zábradlí, hrál v Klicperově divadle v Hradci Králové, hostoval i Národním divadle.
  • V současnosti jde o jednoho z nejobsazovanějších českých herců, jak filmových, tak televizních. Filmové role: př. Lidice, Odcházení, Román pro muže, Czech Made Man, Protektor, Václav, Vratné láhve ad.
  • Televizní role: př. Četnické humoresky, Vyprávěj, Natěrač, Trapasy ad. 
  • V roce 2006 založil kapelu Eliščin band, s níž vydává třetí album Lehce probuzený.
  • Jan Budař se uplatnil také jako moderátor, scénárista, skladatel a režisér.

www. janbudar.cz

uvltavy

fotografie: Tomáš Beran, Jan Budař a autor článku

Čtěte také:

Reklama