Jamie Oliver se narodil v květnu 1975. Již od malička měl velice blízko ke své budoucí profesi, protože vyrůstal v restauraci svých rodičů "The Cricketers" v Essexu. A možná právě proto, že mohl zblízka sledovat dění v kuchyni, si tak zamiloval vaření.    

V sedmi letech jej kuchaři zaměstnali loupáním brambor a podobnými drobnými úkoly. V jedenácti už byl zběhlý v přípravě zeleniny. A i když měl spoustu jiných zájmů, stejně jako ostatní kluci v jeho věku, kuchyně byla jeho nejzamilovanějším místem, kde trávil nejvíce volného času.        

Postupně se zdokonaloval v kuchařském řemesle, na škole a především v restauracích, které jej zaměstnaly po škole. Učil se postupně nejrůznější speciality všech možných kuchyní, ale vždycky si šel svou vlastní cestou. Měl totiž odjakživa svou hlavu a dost energie na to, aby se prosadit.

Možná právě proto si jej brzy všimli televizní producenti. Poprvé se před kamery dostal vlastně náhodou. Pracoval tehdy v restauraci River Café a účinkoval v dokumentu, který se o ní natáčel. Ihned po odvysílání se mu ozvalo pět produkčních společností, které měly zájem o Jamieho vlastní show o vaření.               

Nakonec Jamie kývnul na nabídku Optomen Television. Hlavní myšlenkou show The Naked Chef (v překladu "nahý šéfkuchař" - u nás překládáno jako "šéfkuchař bez čepice") bylo ukázat televizním divákům, že není potřeba ani žádné zvláštní pomůcky, ani exotické a nedostupné suroviny a dá se vykouzlit velice chutné jídlo.
S Jamiem nakupujeme potraviny, účastníme se večírků a hostin pro jeho přátele, učíme se vařit výtečné a chutné jídla.

K televizním show se přidalo i několik Jamieho knížek, které jsou také populární po celém světě.
Při vší téhle kuchařské práci se Jamie zvládnul oženit a se svou ženou Jools má dvě malé dcery.

Na našich obrazovkách můžete Jamieho sledovat asi od roku 2001. Od té doby televize Nova několikrát zopakovala jeho kuchařské show (ta poslední - "Roztančená kuchyně" - skončila před pár dny) a stejně je na tom i kabelová televize Spektrum. Tady běžela i nová série "Školní jídelna podle Jamieho".

Dnes Jamie Oliver vlastní restauraci v Londýně, cateringovou společnost, která dává práci nezaměstnaným lidem, dále točí své show, vydává knihy. Má své vlastní internetové stránky (ZDE), na kterých najdete spoustu receptů, ale také Jamieho deník.
Mimojiné vařil také pro Tonyho Blaira a jiné známé osobnosti.       

Ano, Jamie není jen obyčejný kuchař, ale celebrita jako kterákoliv herecká nebo pěvecká hvězda. Zlé jazyky tvrdí, že mu sláva hodně stoupla do hlavy a že se z něj stal nafoukanec s hvězdnými manýry.   

Jeden z receptů...
Pečené kuře se sladkokyselou omáčkou
Suroviny:
1 kuře (cca 2 kg); mořská sůl a čerstvě umletý černý pepř; hrst sekané čerstvé petrželky; 4 kousky čerstvého zázvoru, velké jako palec, nastrouhané i se slupkou; 2 červené a 2 žluté papriky, rozpůlené, bez semínek; 4 oloupané červené cibule; 2 čerstvé chilli papričky, rozpůlené; 1 zralý ananas, bez kůry, rozčtvrcený a nasekaný; 1 lžička drcených fenyklových semínek; olivový olej; 2 lžíce cukru; 6 lžic balsamikového octa.
Postup: Troubu vyhřejte na 190 º;;;;;C (plyn 5). Osolte a opepřete kuře (zevnitř i zvenku) a dutinu vycpěte směsí petrželky a zázvoru. Přidejte chilli, ananas a fenykl. Zalijte třemi šplíchanci olivového oleje, osolte, opepřete a vše dobře protřeste, aby se zelenina omastila. Nahoru položte kuře, trochu je potřete olejem a pečte ve vyhřáté troubě asi 1 1/2 hodiny. Kuře je hotové, když se dají lehce vytáhnout stehenní kosti.

Z upečeného kuřete vylijte do kastrolu šťávu. Kuře položte na talíř s polovinou zeleniny a ananasu, a než uděláte omáčku, nechte asi 5 minut odležet. Zbývající zeleninu a ananas z kastrolu vložte do mixéru, přisypte cukr, přidejte balsamikový ocet, případně sůl. Rozmixujte. Zřeďte trochou vroucí vody, je-li třeba. Aby byla omáčka jemnější, můžete ji přelít přes hrubé síto, ale já to nedělám. Podle chuti osolte. Tohle kuře si nedovedu představit jinak než se zprudka smaženými čínskými nudlemi nebo s trochou v páře či ve vodě vařené rýže.
(ZDROJ)

               
Reklama