Musíme se po smrti „v prach obrátit“, jak se říká? Kdepak! Můžeme se proměnit ve statný strom. Stačí nechat se pohřbít do speciální kapsle společně se semínkem vybraného listnáče nebo jehličnanu. S nápadem přišli italští designéři, kteří se inspirovali v asijských zemích.

Anna Citelli a Raoul Bretzel vyvinuli velkou kapsli podobnou vejci, do níž zesnulého uloží do klubíčka a s vybraným semínkem zasadí do země. Tělo poslouží jako výživa a za čas se na hrobě objeví stromek, který si zájemce ještě za života zvolí. Ať už je to bříza, javor, smrk, vrba, nebo některý z desítek dalších stromů, které jsou v nabídce. Trochu nevýhodou ovšem je, že v Itálii zatím není takovéto pohřbívání možné.

Italská dvojice si od projektu s názvem CAPSULA Mundi slibuje proměnu hřbitovů – namísto řad náhrobků se mají proměnit v posvátné lesy, kterými se pak mohou pozůstalí procházet a vzpomínat na své blízké. Nad projektem jistě zaplesají i ekologové. Kromě toho, že se postará o výsadbu zeleně, další zachrání. Nebude totiž třeba porážet vzrostlé stromy na výrobu rakví. Kapsle je vyrobena ze 100% biologicky rozložitelného materiálu.

Přemýšlíte už, v jaký strom byste se chtěli proměnit vy?

 

strom

Reklama