Jak tedy takové situaci předejít? Zkuste naslouchat požadavkům učitelek a brát jejich názory vážně. Jsou to ony, které momentálně tráví s vaším dítětem nejvíce času, a věřte tomu nebo ne, i děti umí intrikovat. Ve většině případů to vypadá tak, že se dítě doma chová příkladně, ve školce však nikoliv či obráceně. Je přirozené, že mají rodiče o svých dětech jen to nejlepší mínění, ale občas je potřeba sundat růžové brýle. Zeptali jsme se učitelky v mateřské školce, která nám prozradila, jakých největších chyb se dopouští rodiče a co musí každé dítě umět před tím, než do školky nastupuje.
5c8b9848569e9obrazek.png
Loučení přináší slzy
Jestliže chcete předejít slzám, snažte se moc dlouho neprodlužovat loučení. V praxi to vypadá tak, že dítě začne vytvářet citový nátlak a pofňukávat, když má jeho rodič odejít. Nemusíte se však vůbec bát, že by z vašeho odchodu dítě mělo citovou újmu. Ve skutečnosti jste nejvíce zdrceni vy a podle slov učitelky Veroniky na vás dítě hraje jen „habaďůru“. Za dveřmi se zpravidla hned rozeběhnou ke svým kamarádům a po slzách se slehne zem.

Nenechávejte na učitelkách vše
Mezi základní návyky, které by měly děti umět, patří například jíst příborem, dodržovat hygienu na toaletě, smrkat, zavazovat si boty a podobně. Myslete na to, že učitelky mají na starost třicet dětí a jejich hlavní snahou je, vést je například pomocí různých her ke slušnému chování, k lásce k hudbě a umění či rozvíjet jejich rétorické schopnosti a inteligenci. Pokud musí řešit u pěti dětí z třiceti to, že se neumí vysmrkat, trpí tím celý kolektiv.

Nemoc do školky nepatří
V dnešní době není jednoduché zůstat s dítětem v případě nemoci doma, ale dát ho do školky také není východisko. Nemoc potom do nekonečna putuje z dítěte na dítě a na učitelky, které musí zůstat doma, takže jejich kolegyně přijdou o posilu. Když je však učitelek nemocných hodně, nemohou si všechny dovolit jít na nemocenskou. Většina mladých učitelek, které ještě nemají získanou imunitu, mají například 6x do roka angínu a nemoci jako chřipka jsou pro ně běžnou záležitostí.

Odpočinek je důležitý
Podle slov Veroniky, která je učitelkou v mateřské školce druhým rokem, rodiče nechtějí, aby děti po obědě spaly či odpočívaly. Tvrdí, že jim neusnou brzy večer. Obecně však platí, jestliže dítě po obědě usne, tak spánek v tu chvíli jednoduše ještě potřebuje. Dále je toto nařízení zaneseno ve školním řádu, který se prostě musí dodržovat a učitelky ho nemohou měnit podle požadavků dvou nebo tří rodičů.

Na podobné téma jsme také psali:

Reklama