pes-a-clovek-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Pohybem k radosti

Pes snadno přispěje k naší lepší fyzické kondici, a tím i k dobré náladě. Minimálně dvakrát denně bude potřebovat venčit a vyrazit na procházku. Podle plemene pak záleží, jak bude procházka dlouhá a akční. „Některá plemena potřebují častější procházky, akční trávení společného času, ale i docházení na cvičák. Díky tomu nebudete mít moc času lenošit. Pokud chcete akčnějšího psa, neváhejte si pořídit například jacka russella, huskyho anebo chrta. Jestliže máte náročnější práci a nemůžete si dovolit několik hodin denně běhat se psem venku, zvolte mopse, francouzského buldočka či labradora,” doporučuje Martin Pučálka, odborník ze společnosti Krmiva Pučálka. Pohyb má pozitivní vliv nejen na naši fyzičku, ale také na náladu. Díky pohybu mozek začne do těla vyplavovat hormony štěstí, tzv. endorfiny. Právě tyto hormony zahánějí stres a úzkost.

Pozitivně bojuje s úzkostí a depresí

Pokud jde o duševní zdraví, jsou psi nemalou podporou, dá se říci, že přímo takovým domácím čtyřnohým „terapeutem”. Dokonale vycítí mizernou náladu, smutek, pocit osamění. Když se psa dotýkáme, hladíme jej, hrajeme si s ním, uvolňuje se nám hormon oxytocin a endorfiny, které zlepšují náladu a snižují hladinu kortizolu neboli stresového hormonu. Například studie publikovaná v časopise International Journal of Environmental Research and Public Health se zaměřila na vztah mezi vlastnictvím domácích mazlíčků a duševním zdravím během pandemie covid-19. Bylo zjištěno, že lidé s domácími mazlíčky, včetně psů, měli během pandemie nižší úroveň stresu a vykazovali lepší duševní zdraví než lidé bez domácích zvířat.

Zlepšuje kvalitu spánku

Studie z roku 2018 uvádí, že lidé žijící se psem měli významně lepší spánek než lidé bez tohoto psa (ale s partnerem či kočkou). Pozitivně se přítomnost psa projevila nejen na kvalitě spánku, ale i na snadnějším usínání. Takže pejskaři mají lepší a kvalitnější spánek než lidé bez psů. Jak je to možné? Jedním z možných vysvětlení je, že pes dodává člověku významný pocit bezpečí. Dalším, že pejskaři bývají ve větší psychické pohodě, a tak spí lépe, hluboce a kvalitněji.

spani-s-pejskem.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Podporuje sociální interakci

Není to tak dávno, kdy pandemie a její omezení zapříčinily omezení sociálního kontaktu. Vše probíhalo pouze online. Přes internet si člověk může nakoupit, pracovat, potkat se s přáteli, domluvit rande, ale i si zacvičit. Tudíž důvodů vyrazit ven do reálného prostředí mezi lidi je mnohem méně. „Nicméně pokud máte doma pejska, vyrazit ven prostě musíte, a to minimálně dvakrát denně. Díky tomu máte možnost potkat další pejskaře, a snadno tak můžete navázat kontakt,” sděluje Martin Pučálka. Pokud patříte právě mezi ty osoby, které mají problém navazovat společenský kontakt, vydejte se venčit do většího parku. Váš mazlíček vám zjednoduší sociální interakci a komunikaci s lidmi.

Zdroj info: Tiskové materiály/Martin Pučálka, studie 1, studie 2