Začaly prázdniny, zájezdy k moři, dovolenky do slunečných destinací... Pokud ještě nemáte plavky, přečtete si, jaký střih je pro Vás nejvhodnější.

Dávno jsou již pryč časy, kdy byly na výběr plavky dvou střihů: podprsenka klasického střihu a jednoduché kalhotky nebo bikiny sešité z trojúhelníků. Dnes je na trhu střihů několik, obvykle se dají různě kombinovat nejenom velikostně, ale i barevně a střihově. Nakombinovat si tak můžete koktail plavek přesně podle Vaší chuti, neboli pro Váš typ postavy.

Dvoudílné plavky – topy (podprsenky, vrchní díly)

Bandáže jsou v poslední době velmi oblíbeným střihem nejen u mladých slečen, ale i zralejších žen. Zdálo by se, že jsou určeny pro ženy s malým poprsím, není to ale tak úplně pravda. Bandáže se vyrábí až do košíčku G, pro větší poprsí je ale nutná kostice. Obzvlášť důležitá je správná velikost, aby bandáž v nevhodné chvíli nesklouzla. Top je vhodný pro ženy se silnějšími rameny, spíše v jednoduchých vzorech a tmavších barvách. Ženy s menším poprsím a výraznějšími boky mohou naopak vybírat vzory výraznější.

www.braexpert.cz

Push-up podprsenky jsou výbornou volbou v případě, že potřebujete přidat svému poprsí objem, k docílení ženských křivek. Jde o klasickou podprsenku s úzkým středem, tenkými ramínky a s různým druhem výztuže. Nevýhodou molitanových push-up topů je, že nasáknou vodou a dlouho schnou. Ženy ždímajíce své plavkové podprsenky jsou na plážích často k vidění. Lepší volbou může být vzduchový polštářek, který nenasákne. Je použit například u plavek značky Huit.

www.braexpert.cz

Nevyztužené nebo měkce vyztužené podprsenky klasického střihu jsou ideální volbou pro středně velké až nadměrné poprsí. Mohou být více či méně otevřené v dekoltu. Menší vzory a nenápadné barvy volte v případě, že chcete své poprsí opticky potlačit, výraznější vzory si mohou dovolit ženy souměrných postav typu přesýpacích hodin, nebo i ženy s postavou hrušky. Klasický top je nejvhodnější volbou i pro ženy se širšími rameny.

www.braexpert.cz

Trojúhelníčky a jim příbuzné topy odhalují nejvíce, proto si je vybírají ženy, které chtějí zdůraznit svou dokonalou postavu, nebo se hodně opálit. Jsou nevhodné pro velké poprsí, protože neposkytují dostatečnou oporu a prsa mohou lehce vyklouznout. Do této skupiny nepatří jenom  klasické „mini“ bikiny, ale i sportovní trojúhelníky (mohou být i měkce vyztužené), nebo trojúhelníkové topy s kosticí. Vždy mají zavazování za krk. Zvažte proto váhu svého poprsí, aby šíje a krk moc netrpěly. Vhodné jsou i pro sportovně založené ženy, kterým přidají na ženskosti.

www.braexpert.cz

Tankiny zahalí ze všech topů nejvíc. Oproti jednodílným plavkám je ale možné na chvilku je zvednout a bříško si opálit. Jde o delší top podobný tílku, vrchní část tankin může vycházet z libovolného již zmíněného typu podprsenky. Spodní část může být široká, úzká, s řasením nebo se záhybem. Tankiny upřednostní ženy, které nechtějí odhalit své bříško, nebo se nechtějí opalovat. Nevýhodou je delší schnutí materiálu.

www.braexpert.cz

Dvoudílné plavky – kalhotky (spodní díly)

Kalhotky klasického střihu nemusí být klasické. Kalhotky s ohrnovacím lemem měkce lemují boky, lem je možné zvednout nebo různě ohrnout a jsou ideální pro ženy typu hruška. Kalhotky s volánkem na druhou stranu dodají ženské křivky a hodí se pro útlé ženy s malými boky, ale i pro postavu typu jablko. Dalším řešením může být boční řasení, nebo řasení v přední části, které pak umožní kalhotky přizpůsobit dle potřeby, případně zamaskovat nedokonalosti postavy.

www.braexpert.cz

Šortky jsou velmi oblíbené kalhotky spíše sportovního střihu. Často je vybírají ženy se širšími boky, nebo chtějí zamaskovat pomerančovou kůži. Nevýhodou šortek je, že opticky zkracují nohy. Pokud tedy nejste dlouhonohá, ale na šortkách trváte, vemte si k nim alespoň sandály na klínku.

www.braexpert.cz

Fifties (kalhotky ve střihu 50. let) jsou lepší variantou pro ženy, které nechtějí odhalovat své boky. Jsou více vykrojené než šortky, tedy i více ženské. Mohou mít řasení v boční části, které umožní nastavení dle chuti. Fifties jsou moderní, ženská, a přitom decentní volba.

www.braexpert.cz

Trojúhelníčky jsou obzvlášť sexy na hezkém pevném zadečku. Nádherně prodlouží nohy, krásně se v nich opálíte, na druhou stranu odhalí nedostatky, které jste nestihla vypilovat v posilovně. Ve  velikosti XL nositelce spíš uškodí. Mohou mít zavazování na šňůrky nebo být spojeny napevno tenkým páskem či sponou.

www.braexpert.cz

Jednodílné plavky

Nemusí být nuda pro ženy XXL a staré babky. Právě naopak, jsou velmi elegantní a ženské, obzvlášť ty, se zajímavým vzorem. Nevýhodou je, že bříško zůstává zahalené a moc se neopálí. To však může být výhodou pro všechny ženy, které se z různých důvodů odhalit nechtějí. Nebo je lze s dvoudílnými plavkami kombinovat. Výborné jsou i pro aktivní ženy, které na vodě dovádějí na sportovních atrakcích, skáčou šipky, cvičí aqua aerobic. Jednodílné plavky totiž lépe drží na těle a nehrozí, že podprsenka někam uplave. Navíc mohou mít v pase zeštíhlující vsadky, které krásně vymodelují postavu.

www.braexpert.cz

Parea, kaftany, plážové šaty

Jsou dnes již nutností. I když se oproti minulosti odhalujeme stále víc, někdy neuškodí se alespoň trochu zahalit. Obzvlášť zralé elegantní dámy si již nedovolí promenádovat se téměř „nahé“ a pro zmrzlinu či na plážový bar se zahalí do lehkého jemného kaftanu. Plážové šaty lze navíc využít i doma. Kafíčko na terase či zahrádce v lehounkých šatech  bude chutnat určitě lépe než ve vytahaných teplácích a triku. Šimrání jemné látky ve větru Vám připomene, že prázdniny mohou být příjemné i na domácí zahradě. Za vyzkoušení to stojí.

www.braexpert.cz

Podívejte se i na další tipy pro výběr plavek.

Autor: Dana Jirásková, www.braexpert.cz

Obrázky: Plavky značky Freya, Fantasie, Huit, archiv Bra Expert.