Zubní hygiena se stala pro mnohé z nás součástí preventivních zubního ošetření v rámci našeho zdraví. Na toto téma jsem si povídala s paní Kateřinou Krejčovou, dentální hygienistkou, která pracuje v Erpet Medical Centru v Praze.  Zajímalo mne, jaký mám používat zubní kartáček, jaké jsou aktuální poznatky dentální medicíny.

zuby

Myslím, že stále tápeme, jaký je nejvhodnější zubní kartáček. Navíc, v obchodech je tak široká nabídka, že při výběru spíš zvítězí ten, který se nám líbí, než ten, který je funkční. Jak se na to díváte vy, jako odborník?
Ano, to je pravda, nabídka je velmi široká a bohužel ne všechny kartáčky bych doporučila jako vhodné. Myslím, že nejvhodnější kartáček má mít hodně štětinek, má být měkký a má mít menší hlavici.

Takže když jsem si léta kupovala tvrdý kartáček, bylo to špatně?
Úplně špatně to nebylo, protože jste čistila v rámci svých možností a znalostí, nicméně mohlo dojít k poškození měkkých (dásně) a tvrdých (zub) zubních tkání, popř. jste nedostatečně vyčistila plošky zubů a mohlo dojít ke vzniku zubního kazu. Všeobecně platí, že tvrdý zubní kartáček není ideální volbou pro čištění zubů.

Pokud si pravidelně čistíte zuby a máte správnou techniku, tak určitě používejte měkký kartáček. Má být měkký proto, aby kvalitně odstranil povlak z krčkových částí zubu a zbytečně nedráždil dásně a „nedrhnul“ sklovinu. Také by měl mít štětinky zarovnané do roviny nebo do mírného oblouku, ne s tzv. „cik cak“ štětinami.

Proč kartáček s malou hlavicí?
Když si budete čistit zuby s kartáčkem s velkou hlavicí, špatně se dostanete do bočních úseků přesněji ke kartačekstoličkám. Pokud čistíte zuby správně, a tedy kartáček během čištění různě natáčíte, zejména kolem stoliček a jejich zadní strany, rozhodně vám větší službu prokáže kartáček a menší hlavicí.

A co elektrické kartáčky?
Je vždy na vás, jestli vám více vyhovují klasické nebo elektrické zubní kartáčky. Musím pracovat s oběma variantami při vysvětlení správné techniky čištění zubů. Před nákupem je dobré se poradit se zubní hygienistkou, nebo s lékařem. Na každý kartáček je vhodný a někdy je reklama více než následný efekt kartáčku. Ideální a jediný kartáček, který doporučuji je sonický, rozhodně nedoporučuji rotační kartáčky (i když na ně jsou četné reklamy) - jejich efektivita čištění je minimální a navíc hrozí riziko poškození chrupu.

Ke klasickému kartáčku nebo k elektrickému ale stále platí, že potřebuji ještě mezizubní kartáčky, že?
Ano, mezizubní hygiena je velmi důležitá! Mezizubních (interdentálních) kartáčků je na trhu nabízeno velké množství více, v různých velikostech, barvách, tvarech, typech provedení. Dentální hygienistka vám přesně vybere dle velikosti (průměru) vašich mezizubních prostor vhodné velikosti a doporučí dentální nit. Doporučuji jej používat vždy večer, před spaním, kdy je zubní hygiena nejdůležitější. Pro čištění mezizubních prostor můžete dále použít, nitě, superflossy i waterpiky (vodní sprchy).

A použití „solo kartáčku“?
Někdo navíc používá speciální kartáček na dočištění každého zubu zvlášť tzv. SOLO neboli jednosvazkový zubní kartáček. Nejvíce je uplatňován na vnitřní strany stoliček a na zuby moudrosti u běžného pacienta, dále na čistění okolí zubu při rovnátku, implantátech, korunkách atd.

Jaké další doplňky ústní hygieny doporučujete?
Po zákrocích jsou rozhodně vhodné speciální zubní kartáčky, které bolavou tkáň nepoškodí. Šikovnou pomůckou je i ústní gel Elugel, který zklidňuje citlivé dásně a mohou ho použít ti, kteří jsou po chirurgicích výkonech či si nemohou přechodně čistit chrup.

Ústní vody jsou všeobecně vnímány jako kosmetický doplněk ústní hygieny - ty terapeutické jsou většinou doporučovány konkrétnímu pacientovi od DH, nebo zubního lékaře za konkrétním účelem - léčba silného zánět, dezinfekce, po chirurgické fázi atd., myslím tím přípravky s obsahem chlorhexidinu. Běžně dostupné v povědomí známé jsou často floridační ústní vody, nebo rádoby dezinfekční - navoněné, barevné, často pálivé ústní vody, to by bylo ale na dalších x řádků.

Děkujeme za odpovědi

Na otázky odpovídala dentální hygienistka Kateřina Krejčová, DiS.

Erpet Medical Centrum www.erpetmedical.cz

 

Náš tip: Pokud vás trápí odhalené krčky nebo parodontóza, vyzkoušejte ústní vodu ELUDRIL CLASSIC

elu

Při specifických potížích v dutině ústní je vhodnou podpůrnou péčí ústní voda ELUDRIL CLASSIC. Její dvojí účinek aktivních látek chlorhexidinu a chlorbutanolu zajistí čištění dutiny ústní a zároveň snižuje podráždění dásní. Tyto dvě složky pomáhají omezovat tvorbu zubního plaku v ústech, zabraňovat vzniku nebo zhoršování problému s dásněmi a cíleně působí proti bakteriím.

eluSpeciální patentované složení ústní vody je přizpůsobené péči po chirurgickém zákroku v dutině ústní.

Slouží jako doplňková péče po extrakci zubu, při léčbě periodontitidy nebo parodontálních kapes, v případě vložení implantátu nebo po provedení poddásňového odstranění zubního kamene. Ústní voda ELUDRIL CLASSIC pomáhá zmírňovat projevy zánětu dásní a lze ji také jako čisticí prostředek snímatelných zubních náhrad.

Doporučená doba použití jsou dva týdny 2-3x denně.

Ústní voda ELUDRIL CLASSIC je dostupná v lékárnách.

Více na www.eludril.cz a www.elugel.cz

Čtěte také:

Reklama