Zdravě opálená pokožka je snem téměř každé ženy. Při výběru opalovacího krému však někdy nevíme, který ochranný  faktor je pro nás ten pravý a často sáhneme po nesprávném číslu. Jak se však v záplavě informací vyznat? Základem zdravého opalování je určit si svůj vlastní fototyp a podle toho si vybrat odpovídající přípravek.

Jaký jsem typ?

TriodermV Evropě existují 4 druhy typů, které se rozdělují podle reakce pokožky na sluneční paprsky. Čím je vaše pokožka, pleť a vlasy světlejší, tím jste nižší fototyp a potřebujete vyšší faktor. Příroda se však nedá rozškatulkovat do tabulek, a proto spousta z nás je na pomezí mezi dvěma fototypy. 

Nejvzácnějším typem jsou typy 1 takzvaní „albíni“, čili lidé s nápadně světlou pletí s pihami, zrzavými vlasy a světlýma očima. „Takoví lidé mají přirozenou ochranu kůže maximálně 10 minut, a proto by se neměli slunci vystavovat vůbec,“ upozorňuje dermatoložka MUDr. Petra Petrovská. V jejich případě se totiž vždy zbarví dočervena. Pokud patříte mezi ně a toužíte po snědé pokožce, sáhněte raději po samoopalovacích přípravcích nebo po přípravcích s vysokým ochranným faktorem, nejméně však 50.

O trochu delší přirozenou ochranu kůže mají lidé fototypu 2 neboli „keltského“ či „irského“, kteří vydrží na slunku až 20 minut. Jejich pleť je o něco tmavší než u keltských typů a i oni mají na obličeji pihy, jež jsou však rozesety daleko řidčeji. Typickým znakem bývají blond vlasy a modré, zelené nebo šedé oči. Tito jedinci by měli při opalování sáhnout po ochranném faktoru číslo 30. Dobrým pomocníkem je například Trioderm Mléko na opalování SPF 30, které obsahuje komplexní složení UV filtrů a účinných látek chránící před spálením i následným poškozením pokožky vlivem slunečního záření. Pomocí bambuckého másla a vitaminu E pleť změkčí a hydratuje. Pokud cestujete k moři, sáhněte klidně po vyšším faktoru.

Fototyp 3 je v naší populaci nejrozšířenější. Na slunci vydrží bez ochrany až půl hodiny a poté začne jejich kůže mírně červenat. Brzy se však vrátí do normálu a zhnědne. Lidé tohoto typu mají přirozenou barvu pokožky bez pih, tmavě blond až středně hnědé vlasy a hnědé nebo šedé oči. Sáhnout by měli po SPF 15, v mořských letoviscích nejméně po SPF 20. (Trioderm Mléko na opalování SPF 20)

Trioderm

Čtvrtý fotoyp - středomořský typ - reaguje na pobyt na slunci velice dobře, poměrně rychle se opaluje a pravděpodobnost, že se spálí sluncem je zcela minimální. Pleť takových lidí má olivové zbarvení, vlasy i oči bývají hnědé až černé. Na slunci vydrží bez ochrany i tři čtvrtě hodiny. Pokud patříte mezi tyto jedince, vystačit byste si měli v tuzemsku i v zahraničí s ochranným faktorem 10 až 15.

Přípravek Triodem Sun sprej na opalování SPF 20 od společnosti Aveflor můžete zakoupit v lékárnách za  350 Kč, Trioderm Sun sprej na opalování SPF 30 za 385 Kč. Více informací na www.trioderm.cz

Reklama