Jaký odstup od sebe lidé udržují při komunikaci? Různý, každý má ty své hranice někde jinde. Někdo se rád dotýká jiných či blízkost dokonce vyžaduje i při běžné komunikaci, jiný nutně potřebuje ke spokojenosti určitý odstup.

Svoji roli hraje kultura, ve které žijeme, i rodinné prostředí, z něhož vycházíme.

Jedináček vs. sourozenec?
Některé rodiny se k sobě například při sledování televize tulí na pohovce a jsou spokojení. Jinde se jeden druhého jen stěží dotkne, nedotýkají se a udržují si svůj odstup. Též projevy fyzické blízkosti jsou to, co si přinášíme z rodiny. Od nejranějšího dětství sledujeme u rodičů, jak se k sobě fyzicky chovají. Jste-li jedináček, pak si patrně svůj osobní prostor chráníte o něco více než lidé vyrůstající s několika sourozenci. Můžete pak mít problém s otevřeností vůči ostatním.

Extrovert vs. introvert?
Extrovert je otevřený světu, introvert pak chrání svůj prostor a rád má o svém komunikačním partnerovi přehled od hlavy až k patě. Pokud se někdo přiblíží blíž, introvert zase o krok ustoupí, aby neztratil přehled. Rozhovor dvou takto rozdílných osob pak může být poněkud zmatený a problematický. Extrovert přistupuje blíž ve snaze o sblížení, introvert ustupuje, protože to chápe jako ohrožení.

Společnost také ovlivňuje
Každý národ je jiný, a to platí i o potřebě a velikosti osobního prostoru. Obecná definice osobního prostoru není všude stejná. Australanky si od mužů drží při běžném rozhovoru odstup o celých 17,5 cm větší než švédské ženy, tvrdí Martin Lloyd-Elliott ve své knize Řeč těla. Stejně Španělé, Řekové, Portugalci jsou těmi, kteří udržují malý odstup a rádi se vzájemně přátelsky dotýkají. Severské národy, Britové, obyvatelé středního východu zase mají rádi větší odstup.

Co z toho plyne?
Že člověka nepředěláme a také že nic není nenormální ani jednoznačné. Každý z nás má potřebu osobního prostoru jinou, jinak velké „intimní teritorium“, a tak nezbývá než se vzájemně respektovat. Poznat se a respektovat!

Jaký máte osobní prostor vy? Vadí vám, když se na vás lidi „lepí"? Nebo jste naopak kontaktní typ? Co třeba fyzický kontakt při obchodním jednání, vadí vám? A při zdvořilostní návštěvě?

Reklama