Zamilovala jsem se! „Je to chemie,“ řekla mi kamarádka, když jsem se jí ptala, proč se zamilovala do o pár let staršího Karla. Určitě to vnímáte samy - naše sympatie ovlivňují faktory, které často ani nevnímáme. Rozhodně mezi ně patří vnímání vzájemných pachů.

Také naše pachy signalizují naše rozpoložení (vyzařuje z nás štěstí, smutek, to, že chceme dítě...) není to jen náš vzhled a to, jak se tváříme, stav mysli a jednotlivé emoce se odráží i v pachu, který kolem sebe nevědomky šíříme.

Naše osobní pachy se ale mohou v průběhu života měnit. Na tuto změnu má dle odborníků vliv i antikoncepce. Jak to vlastně s našimi pachy je? Zeptali jsme se odbornice!

Za odpovědi děkujeme psycholožce PhDr. Martě Boučkové.

Proč je pach člověka tak důležitý při výběru partnera?
Vůně jsou velmi úzce spojeny s našimi emocemi. Řídící centra pro emoce i náladu jsou v tzv. limbickém systému a hypotalamu. Jde o vývojově nejstarší části mozku, a právě s nimi je přímo spojený i čich.

Na tiskové konferenci jste mluvila o vzájemných čichových sympatiích mezi partnery. Je tato skutečnost vzájemná stejnou měrou mezi pohlavími?
Bohužel neznám žádnou studii, která by v tomto směru významně doložila rozdíl mezi pohlavími. Tak se domnívám, že jsou na tom muži i ženy stejně, koneckonců obě pohlaví mají nos proto, aby ho používala. :-)

Může se stát, že si dva lidé takto „porozumí“ čichově, ale ne intelektově?
Nebo se to většinou nestává? (Tím, že si hledáme partnery v nějakém prostředí, které je nám blízké, nebo naopak manažerka se zamiluje do muže z Bangladéše z půjčovny skútrů na pláži na Krétě.)

Může, kdopak by neslyšel o přitažlivosti, které se jen těžko dá odolat, aniž by byla akceptována rozumem, nebo ji dokonce člověk dokázal rozumně vysvětlit. Zdá se tedy, že za bouřlivým, vášnivým a neodolatelným vzplanutím nebo lépe řečeno nutkavou milostnou touhou stojí většinou jiná síla než ta rozumová.

chlap

Mluvila jste o tom, že antikoncepce může toto vnímání pachů měnit - tím jste myslela změnu pachu ženy vůči muži, nebo naopak vnímání pachu muže u ženy (žena ho cítí jinak pod ochranou a bez ní)?
Britští vědci z Liverpoolské univerzity při experimentu testovali sto žen, které si měly vybrat z necelé stovky vzorků mužského pachu. Nejdříve určily pach, který je přitahuje před tím, než začaly brát antikoncepci, a pak po té, co ji užívaly. Ukázalo se, že ženy, které užívají hormonální antikoncepci, nejen ztrácí vlastní přirozený pach, ale změní se i výrazně vnímání pachu mužského protějšku, což může po vysazení antikoncepce přinést i nemilé překvapení.

Dá se říci, že žena, která bere antikoncepci, tudíž aktuálně neplánuje dítě, má lepší pozici při hledání partnera - při seznamování?
Hledá-li žena partnera, pak by k tomuto hledání měla na prvním místě přistupovat zodpovědně, tzn. měla by se chránit před pohlavně přenosnými nemocemi a nežádoucím početím. To, zda zvolí některou z dostupných antikoncepcí, nebo třeba i vyloučí pohlavní styk ze seznamovacích aktivit, již záleží jen na ní.

A naopak ta, která je osamělá, chybí jí dítě, už by nějaké co nejdříve chtěla a nemá s kým, to má paradoxně horší?
Hodnocení pozice v duchu čí pozice při seznamování je lepší nebo horší, je více než složité. Při hledání životního partnera je asi pořád tím nejdůležitějším faktem určujícím úspěšnost seznámení, „být ve správném čase na správném místě“. A k tomu je potřeba i nemalá dávka štěstí. Takže ta, která tohle štěstí bude mít, má jednoznačně lepší pozici při seznamování než ta, kterou štěstí obejde.

Za odpovědi děkujeme psycholožce PhDr. Martě Boučkové
http://www.martabouckova.cz

Čtěte naše články:

Redakční tip: pokud se chcete poradit o antikoncepci, přečíst si zajímavé články, navštivte stránky www.atikoncepce.cz

Reklama