Tak na tuhle otázku odpověď neznám. Dvojčata doma nemám, takže mi chybí vlastní zkušenost, znám ale dost lidí, kteří mají děti – dvojčata, sourozence – dvojče nebo jiná dvojčata v rodině.

U nás v rodině se nikdy žádná dvojčata nevyskytla, ani v rodině manžela. Bylo tedy málo pravděpodobné, že by se nám dvojčata mohla narodit. Přesto jsem si oddechla vždy, když mi doktor potvrdil, že budeme mít jen jedno dítě. Myslím totiž, že starat se o dvě miminka najednou musí být daleko složitější než o jedno. A co mi řekly maminky dvojčat – ještě horší bylo, když jejich děti začaly chodit a běhat každé jinam. Přece jenom uhlídat jedno dítě je proti tomu pohoda. Na druhou stranu když pak dvojčata trochu vyrostou, mají doma stejně starého kámoše na hraní a nikdy nejsou samy, u některých dvojčat to tak platí dokonce celý život.

dvojčata

Vlastně jedna dvojčata v rodině máme, narodila se sestřenici, když jsem chodila na gymnázium. Jezdívala jsem k nim o prázdninách a sestřenici trochu s malými kluky pomáhala. Tehdy jsem zjistila, jaký je to s dvojčaty kolotoč. Kluci samozřejmě nechtěli spát ve stejné době, ještě neuměli sami jíst, takže se dožadovali jídla, když zrovna dostával ten druhý, špinavého prádla a plen bylo dvakrát tolik, kočárek byl o hodně těžší než pro jedno dítě...

Jednou si sestřenice někam odskočila a já kluky hlídala v době odpoledního spánku. Leželi v postýlkách, tak jsem jim nechala otevřené dveře, abych je slyšela. Oba si něco broukali, ale neřvali, tak jsem se na ně šla podívat asi až po deseti minutách. A už při vstupu do pokoje mě polilo horko... Byl tam příšerný smrad, jeden z kluků se pokakal a sundal plínu, takže si asi dovedete představit, kde všude její obsah byl - na prostěradle, peřince i na tyčkách od postýlky. Druhý kluk naštěstí nedosáhl, nechala jsem ho tedy tam a šla dát špindíru do sprchy. Pak jsem oba dala do jedné postýlky a začala uklízet tu spoušť. Kluci na mě koukali a já měla pocit, že se mi smějí. Asi ne, ale tehdy mi to tak připadalo. Jinak s nimi ale byla legrace.

Během života jsem poznala i několik kamarádů – dvojčat. Do naší ulice k rodičům jezdili na víkendy a prázdniny kluci, s kterými jsme trávili volný čas, a bylo to moc hezké období. Teď mám zase nejlepší kamarádku z dvojčat a u ní pozoruju některé věci, které dvojčata často provázejí – se svou sestrou se hodně vídá, svěřují se a pomáhají si, jsou pořád tak trochu spojené. A do třetice mám kamarádku, která má dcery – dvojčata. I ona vypráví, co s nimi zažívá, momentálně řeší hlavně jejich nástup do školy, kam půjdou od září.

Máte taky nějaké příbuzné, známé a kamarádky dvojčata nebo dokonce trojčata? Napište nám o tom. Tématu se budeme věnovat celý dnešní den!

Téma dnešního dne: Příběhy s dvojčaty, trojčaty atd.

Pište nám na známou adresu redakce@zena-in.cz, heslo DVOJČATA. Jedna z vás opět získá pěkný dárek, dvě balení multivitamínů Marťánci a bonbóny a lízátka nimm2. Těším se na vaše příspěvky do dnešních 14.30 hodin a děkuju.

dvojce

Reklama