Pojmem sexuální apetit se rozumí „chuť na sex“. A ta se u každého liší v závislosti na mnoha faktorech. Některé můžete snadno ovlivnit, je-li váš apetit rozdílný.

 

Důležité jsou faktory vrozené, hormonální, osobnostní. Na poklesu apetitu se může podílet onemocnění, stres, deprese. Na sexuální touhu mívají také vliv léky – např. psychofarmaka. Rozhodující je i stadium vztahu, kde se různí především apetit žen. Období zamilovanosti doprovází vysoká sexuální touha, zatímco ve chvíli, kdy zamilovanost přechází v lásku, setkává se pár s poklesem sexuálního apetitu. U žen také klesá, pokud nedosahují při milování orgasmu. 

 

Jestliže člověk v delším období má výrazně nižší chuť na sex než míval obvykle, pak lze hovořit o narušení sexuálního apetitu, které se by se mělo řešit u zkušeného sexuologa. Obvykle se situace řeší přenecháním „vedení“ na méně aktivnějším (sexuálně) partnerovi tak, aby byl stav přijatelný pro oba.

 

Máte-li jiný apetit než partner, nejlepší je si o tom otevřeně pohovořit. Jestliže se jeden z partnerů setká s nátlakem (výčitky, podrážděnost) ze strany aktivnějšího, jeho sexuální touhy tím utrpí ještě více.

 

Existuje však několik způsobů, jak sexuální apetit nabudit. Jedním z nich je pohyb. Zvýšená fyzická aktivita pomáhá odbourat stres, tedy jeden ze „zabijáků“ milostných tužeb. Možná právě proto na sobě sportovci pozorují zvýšení sexuálního apetitu.

 

Za prožívání zamilovanosti může stará dobrá chemie, chybí-li milencům chemie, pomůže jim farmacie. Na trhu se objevuje také řada pilulek či nápojů, které mají vést k zvýšení sexuální touhy. Mezi nejznámějšími zmiňme alespoň španělské mušky. Stimulanty můžete koupit v sexshopech, lékárnách i internetových obchodech. Většinou se jejich cena pohybuje kolem od 200 korun.

 

Afrodiziaka mohou být i čistě přírodního rázu. Povzbuzení sexuální touhy nezpůsobují jenom léky. Mohou to být i zcela běžné potraviny. Nejen pro zdraví, ale rovněž pro sexualitu jedince je důležitý příjem dostatečného množství vitaminů a minerálů - především vitamin B6, C a E, selen, zinek, vápník a draslík.

 

Blahodárně působí potraviny jako česnek, cibule, avokádo, banány i ananas. Chřest bývá označován jako elixír mládí, působí také lehce močopudně, a tak nepřímo zvyšuje dráždění pohlavních orgánů. Celer povzbuzuje sexuální touhy hlavně u mužů. Ale pouze syrový, vařený celer své účinky ztrácí. Ženšen je také zdrojem mnoha cenných vitaminů, minerálů, aminokyselin a enzymů, v Asii bývá uctíván pro své léčebné účinky. Je také označován jako nejúčinnější afrodisiakum. Připravuje se z něj speciální víno, ale stejně dobrý výsledek může přinést i čaj.

 

Své místo mezi arfodiziakálními potravinami má i čokoláda. Účinky čokolády působí spíše na ženy. Čokoláda obsahuje látku zvanou fenyletylamin. Tato látka navozuje dobrou náladu až sexuální vzrušení.

Afrodiziakálně působí například koření. Jako nejsilnější zástupce z řad koření bychom mohli jmenovat vanilku, chilli, koriandr, muškátový oříšek, fenykl, zázvor, petržel, skořici nebo rozmarýn. Ač se vám to možná nezdá, ostré pokrmy dokáží člověka skutečně nabudit, proto se nebojte do pokrmů přidat chilli a pepř.

 

Nevhodná pro správný sexuální apetit jsou těžká a tučná jídla.

 

Jaký je váš sexuální apetit? Shodnete se s partnerem?