Co si představíte pod pojmem „tanec“? Labutí jezero? Nebo „nějakou bláznivou modernu“? Mnozí moudří lidé si myslí, že právě tanec je dnes nejprogresivnější druh umění, ve kterém dochází k nejzajímavějšímu vývoji. Současný tanec sice nevypráví příběhy (aspoň ne takové, které končí svatbou), to ale neznamená, že by neuměl zprostředkovat silná témata. Koneckonců, od toho přece umění je – aby vyjadřovalo emoce a myšlenky, které se slovy tak snadno říci nedají. A tak musí přijít na řadu barvy, zvuky nebo lidské tělo…

 

Výběr z toho nejlepšího, co se dnes v současném tanci na celém světě děje, můžeme u nás každým rokem vidět na Mezinárodním festivalu soudobé taneční tvorby a pohybového divadla Tanec Praha. Letos už po devatenácté! A že to festival nemá lehké – teprve minulý týden, dva dny před zahájením festivalu (!), se pořadatelé dozvěděli, kolik peněz (a jestli vůbec nějaké) od města Prahy na festival dostanou. Bylo to o půl druhého milionu méně, než je potřeba, i tak ale dopadli lépe než mnohé jiné kulturní akce, které doposud Praha dotovala, letos ale nedostanou nic. „Nezbývá nám než jednat, jednat, jednat a hledat řešení,“ povzdychla si Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a dosavadní ředitelka festivalu, která letos „předává žezlo“ své nástupkyni.

 

První tři pražské večery 4. až 6. června v domovském divadle Ponec nabídnou skutečně bohatou taneční nadílku. V každém z nich se představí hned čtyři zajímaví evropští choreografové: domácí Dora Hoštová, ruský soubor Chelyabinsk Contemporary Dance Company, španělská tanečnice Roser López Espinosa a německá performerka Susanne Martin. Podobně laděných večerů s dalšími inspirativními mladými choreografy proběhne v Praze pod označeními Evropská taneční laboratoř ještě šest.

soutěž - citát: ke štěstí

Regionální část festivalu začala už v pátek 1. června v Ostravě. Letos je mimopražský program, připravený ve spolupráci s místními pořadateli, velmi bohatý a čítá 13 večerů v dalších šesti městech: Brně, Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Ostravě, Pardubicích a Táboře.

Hned ve středu 6. června přijde ale první z vrcholů letošního Tance Praha: v Hudebním divadle Karlín se letos poprvé představí legendární kanadský soubor Compagnie Marie Chouinard, který patří k nejzajímavějším a zároveň nejprovokativnějším světovým tanečním tělesům. Umělecká ředitelka a choreografka Marie Chouinard se řadí k legendám současného tance. Její soubor uvede dva večery s různým programem: jeden 6. června s choreografiemi „Chorale“ a „24 Preludes by Chopin“ a druhý 14. června v SAZKA ARENĚ, kde bude choreografie „Svěcení jara“ uvedena s živým hudebním doprovodem stočlenného Symfonického orchestru České rozhlasu (pod vedením dirigenta Jana Kučery), který bude umístěný přímo na jevišti.

Dlužno říci, že něco takového SAZKA ARENA ani festival Tanec Praha ještě nezažily. „Marie Chouinard vytvořila překvapující a ohromující Svěcení jara. Divoké pohyby zabarvené primitivismem, silné a zemité představení, co otřese vaší duší…“ napsala o představení francouzská kritika. Patří k těm, na které se chystám, takže po 14. červnu poreferuji. :-)

 

Podrobné informace o programu v Praze i v regionech a o vstupenkách najdete na www.tanecpraha.cz.  Zkuste jednou vstoupit do světa, který je pro vás možná nezvyklý, ale třeba otřese i vaší duší…
Reklama