Protože mám dětičky v pubertálním věku, troufnu si říct, že kdybych si před lety pořídila psa, vyšla bych z toho líp. Posuďte samy.

Zatímco štěně se v prvních měsících „zažere" a následně mu stačí obvyklá krmná dávka - synek se zažírá celý život a ke spokojenosti mu nestačí ani plná lednice. Nutno říct, že je to rok od roku horší. V jedné ruce dvě otáčky kabanosu, v druhé skývu chleba a kouká hladově. Psovi koupíte vitaminy v tabletách a syn potřebuje trs banánů, jogurty po kýblech.

Pro krásný vzhled a pěknou srst stačí hafanovi psí šampon a kartáč, což puboš vůbec nepotřebuje. Šampon považuje za zbytečnost a pod pojmem hřeben si neumí nic představit. K „dokonalosti" mu stačí silně tužící gel a ruce.

Výbava psa čítá obojek, vodítko, pelíšek a oblíbenou hračku. To, co potřebuje nutně k životu syn, se dá popsat jednou větou: Všechen bordel, co se válí po pokojíčku.

Se psem bych mohla jít v klidu a míru po městě a nebudit pozornost lidí okolo. Jít se synkem si netroufnu. Ba dokonce, když jde proti mně, snažím se přejít nepozorovaně na druhý chodník. Proč? Kalhoty s rozkrokem u kolen, půl zadku z kalhot venku, aby všichni viděli, jaké má trencle, mikinu s nepublikovatelným nápisem a účes a la pankáč. Když jsem si jednou neuvědomila jeho věk a snažila jsem se mu před školou „gatě" vytáhnout a zastrkat do nich všech pět trik, co měl na sobě, málem mě pokousal, jak vrčel, ať ho nechám být.

Pes je i ve vyšším věku mazel a rád se nechá pohladit nebo podrbkat. Když jsem si dovolila o víkendu v sentimentální náladě k sobě přitáhnout synka, zděšeně vytřeštil oči a zamutoval: „Co jéé? Nech mě!!" a zmizel v pokoji. Když chtěla z pokoje odejít dcera, tak ji syn varoval: „Bacha, mamá je ňáká divná. Radši k ní moc nelez!" Takže přítulnost a miloučkost pro tuto dobu mohu vyloučit. Mazlení se nekoná.

Psa naučíte poslušnost, a ten ji nezapomene.To, co jsem celé dětství učila syna, zapomněl v okamžiku, kdy nastoupila puberta.

Tak ať počítám, jak počítám, pes by mi ušetřil nejen peníze, ale především nervy. Když si pomyslím, co všechno bude od nového roku zdražené a kolik budu platit u doktorů – synek mívá dvě zlomeniny za rok, nějaké ty šrámy a úrazy – asi zkusím inzerát.

„13letého syna – vysloveně studijní typ (v jedné třídě byl tak spokojen, že si ji zopáknul), samostatný pohodář, naučený základním hygienickým návykům, vhodný do domku se zahradou – oplocenou – má sklony se toulat. VYMĚNÍM za pejska malého plemene, též bez rodokmenu, vhodného na mazlení. Zn.: Jen do dobrých podmínek.“

P.S.: Věřím, že bych byla jako Švejk, když prodával psa. Synka totiž vyhodíte dveřmi a on se vrátí oknem.

kominice


Děkuji za velmi zajímavou nabídku, ale myslím, že tady v redakci vám nikdo syna za psa nevymění, ale možná někdo ze čtenářek projeví touhu... Budu držet palce a přát pevné nervy! ;)