07-diana-company.cz-Zena-in.cz-Jaky-je-rozdil-mezi-klasickym-susenym-a-lyofilizovanym-ovocem-LJ.jpg
Zdroj fotografií: Pixabay.com

Co je to ovoce sušené mrazem?
Lyofilizované ovoce je ovoce sušené mrazem. Ovoce je v případě lyofilizace nejprve hluboce zmraženo. Veškerá voda v ovoci tedy zkrystalizuje. Další fází je odpaření vody díky podtlaku. Voda takzvaně sublimuje, tedy mění své skupenství z pevného rovnou na plynné.

Tímto procesem je docíleno toho, že ovoce je vody zcela zbaveno, zachovává si ale svou strukturu, barvu i živiny. Lyofilizace se nevyužívá jen v případě ovoce, stejný princip lze aplikovat i na další potraviny nebo běžné předměty.

Lyofilizované ovoce se v posledních letech stává velice populárním a stále častěji na něj můžeme narazit v internetových i kamenných prodejnách.

Mrazem sušené potraviny neobsahují žádné konzervanty ani jiné přidané látky, zkáze přitom budou při zamezení opětovného proniknutí vlhkosti odolávat dlouhé roky.

Jak se lyofilizované ovoce liší oproti klasicky sušenému?
Ovoce sušené mrazem poznáte oproti tomu klasicky sušenému na první pohled. Ovoce sušené klasickou cestou ztrácí vodu postupně. Za běžné teploty může jít až o několik dní, v sušičce potravin pak půjde o několik hodin.

Takto sušené ovoce se postupně „scvrkává“ – zmenšuje svou objem. Často také mění barvu. Z plodů, které hýří barvami, se stávají malé hnědé kuličky. Typickým příkladem, se kterým se každý setkal, jsou rozinky.

Klasicky sušené ovoce neztrácí vlhkost zcela úplně, naopak ztrácí část živin. Pro prodloužení životnosti nebo zachování barev jsou do nich přitom někdy přidávány konzervanty či jiné látky, které v ovoci původně nebyly (tato skutečnost se ale liší dle výrobce a nebývá pravidlem).

Které sušené ovoce je lepší?
Každý typ konzervace potravin má něco do sebe. A rozhodně nelze říct, že ovoce sušené mrazem je lepší nebo horší než to sušené klasicky v sušičce na ovoce.

Ovoce sušené mrazem přesto nabízí některé výhody. Při namočení do vody například takové ovoce jako houba vodu opět nasaje a získává zpět podobu, která je velice podobná původní formě před sušením. Je to díky tomu, že při lyofilizaci není nijak poničena struktura plodu.

Mrazem sušené ovoce díky své barvě a tvaru více chutná dětem a má široké uplatnění v kuchyni. Jíme v první řadě očima a ovoce sušené mrazem vypadá zkrátka skvěle!

Lyofilizace je tedy v první řadě možností, jak si dopřát velice kvalitní lokálně pěstované potraviny i mimo sezónu. Například maliny nebo jahody si tak můžete přidat do jogurtu nebo salátu klidně na podzim nebo v průběhu zimy, aniž by muselo jít o jahody ze skleníku nebo druhé strany planety.

Reklama