Nedávno jsem přemýšlela, jak je to s kartáčky na zuby. Které jsou lepší - elektrické, nebo obyčejné? Začala jsem se ptát odborníků - zubařů i známých. A musím říct, že co člověk, to jiný názor.

Ze všech informací jsem usoudila, že nejdůležitější je, jak si zuby čistíme, nezáleží až tak na tom čím. Oba druhy kartáčků mají své výhody a nevýhody, a ne každý se hodí pro všechny, záleží hlavně na citlivosti zubů a dásní. A pozor - několikrát jsem zaznamenala, že pokud trpíte paradentózou, je lepší používat obyčejné kartáčky!

kartáček

Dva druhy elektrických kartáčků

Už delší dobu se mluví o výhodách elektrických kartáčků - čistí lépe a důkladněji, odstraňují dobře zubní plak, dostanou se i na nepřístupná místa, zuby jsou pak bělejší, stačí použít málo pasty... Na druhou stranu mi několik lidí (i zubařů) řeklo, že je při čištění elektrickým kartáčkem bolely dásně, někomu se dokonce odhalily krčky, takže musel začít používat normální kartáček. Asi i tady platí, že každému vyhovuje něco jiného.

Elektrické zubní kartáčky jsou dvojího druhu: rotační (rotačně oscilační) nebo vibrační (sonické), značek je na trhu hodně. Šetrnější je údajně kartáček vibrační, protože jen vibruje a směr čištění určujeme my, zatímco rotační kartáček se otáčí a vodorovný pohyb prý zubům škodí. Ostatně i při používání obyčejného kartáčku se mají zuby čistit svislým pohybem směrem od dásní přes celý zub. S výše uvedeným ale samozřejmě nebudou souhlasit výrobci elektrických rotačních kartáčků...

Co děti?

Zaujalo mě, že někteří zubaři doporučují elektrické kartáčky jen handicapovaným pacientům, kteří nezvládají čištění zubů klasicky, např. ti s poruchami motoriky, po úrazu atd. Elektrický kartáček může také dobře posloužit jako motivace pro děti, které si odmítají čistit zuby nebo které jsou extrémně nevyspělé a zuby si neumí vyčistit normálně. Pak je lepší cokoliv než nic.

Jinak se dětem elektrické kartáčky nedoporučují, hlavně z toho důvodu, že děti potřebují hodně měkkou a malou hlavičku, kterou všechny elektrické kartáčky nemají. A také proto, že si pak dítě nenavykne čistit si zuby správně klasickým kartáčkem. A jsme zase u toho, jak si zuby čistit - podle některých zubařů je vibrační pohyb elektrického kartáčku podobný jako u klasického čištění, takže v účinnosti není moc velký rozdíl. Navíc se elektrické kartáčky musí také měnit jako klasické, jen jsou o hodně dražší.

Bolesti dásní

Další ze zubařů a také někteří ti, co elektrické kartáčky vyzkoušeli, je nedoporučují lidem, kterým se odhalují krčky, mají citlivé zuby, dásně nebo trpí paradentózou. A když už je používají, tak by to neměli dělat každý den. Při čištění elektrickým kartáčkem se údajně zuby nadměrně mechanicky zatěžují, ideální pro tyto lidi je měkký klasický kartáček. Kritici mluví dokonce o vyhozených penězích, které je lepší dát zubní hygienistce - ta jednou za čas zubní kámen vyčistí a naučí vás, jak si správně zuby čistit klasickým kartáčkem.

A mimochodem někteří zubaři nejsou vůbec příznivci elektrických kartáčků, a ani se v nich nevyznají, tvrdí, že obyčejný kartáček zubům stačí. Stejně tak existují ti, kteří je propagují. Je mi jasné, že každý může mít svůj názor. Různé názory jsem ostatně použila v tomto článku, informace v něm tedy nejsou podložené žádným průzkumem.

O zubech je více tady:

Reklama