Inspektor Clouseau (Steve Martin) je povolán do Paříže. Šéfinspektor Dreyfus (Kevin Kline) mu svěří případ vyřešení vraždy světoznámého fotbalového trenéra Yvese Gluanta a ztráty diamantového prstenu – Růžový prsten. Clousseau dostane od Dreyfuse na pomoc francouzského policistu Gilberta Pontona (Jean Reno).

Růžový panter má ve vybraných kinech premiéru již tento čtvrtek 2. března, celorepubliková premiéra je příští týden 9. března. A jaké je pokračování Růžového pantera a Steve Martin jako inspektor Clouseau?

 

Nesrovnávat!

 

Na začátek vás musím seznámit se slovy, které pronesl režisér filmu Shawn Levy: „Nesnažíme se soutěžit s původními Edwardsovými filmy nebo je překonat. Se Stevem Martinem oba cítíme k Růžovému panterovi velký respekt, ale snažíme se ho podat vlastním způsobem.“

 

Je proto nutné nesrovnávat. Peter Sellers byl v roli inspektora Jacquese Clouseau originální a zcela jiný než Steve Martin. Ten sice působí vtipně, ale nemá nic z francouzské nešikovnosti. Daří se mu to nejvíce ve chvílích, kdy mu někdo sekunduje. Například spolu s naivní sekretářkou šéfinspektora Nicole (Emily Mortimer), která se stane pomocnicí Clouseaua, vytvářejí ve filmu velmi vtipné momenty.

 

A jaký je Jean Reno v roli francouzského policisty? Role jej ukázala, podobně jako ve filmu Návštěvníci, v komediální pozici. Parťák, který podrží roztržitého inspektora a nedává mu ani trochu znát, že ve srovnání s ním toho umí mnohem víc. Sice je zde herectví Jeana Rena trochu v pozadí, ale není možné si jej nevšimnout.    

 

Nesrovnávat?

 

Ač jsem se chtěla vyhnout jakémukoli poměřování dvou hlavních hrdinů v Růžovém panterovi, v určitých okamžicích filmu mi to nedalo.

 

Třeba ve chvíli, kdy se Steve Martin jako inspektor Jacques Clouseau při vyšetřování v Americe zakousne do hamburgeru a prohlásí, že ho jí poprvé. Nevěřím mu. Ani náhodou. Při pohledu do silnějšího obličeje Martina si okamžitě vybavím Američana, který nejí nic jiného než právě hamburgery.

 

K velmi málo francouzské podobě Steva Martina trošku „napomohl“ i fakt, že film je v českých kinech uváděn pouze s titulky. Jsem toho názoru, že měl být nadabován. Roztomile zmatená a popletená francouzština Steva Martina tak přijde českému divákovi spíše jako řada překlepů v titulcích. Zatímco v dabingu by měla možnost vyniknout.

 

Srovnání!

 

Neříkám, že film je špatný. Během jeho sledování jsem se několikrát zasmála. Ale občas děj působí trochu křečovitě. Vtipné hlášky má možnost divák předem odhadnout, a proto ve chvíli, kdy k nim dojde, se jen rozpačitě usměje.

 

Režisér Shawn Levy do filmu obsadil vynikající herce. Vedle Martina či Rena si ve filmu zahrál držitel Oskara za herecký výkon ve filmu Ryba jménem Wanda Kevin Kline či známá zpěvačka Beyoncé Knowles. Ale Růžový panter je a vždy bude postaven především na výkonu hlavní role inspektora Clouseau.

 

Jsem zvědavá, jaký úspěch bude mít film, až přijde na DVD či bude figurovat v televizním programu. Určitě se na něj podívám znovu. A možná díky českému dabingu změním svůj rozpačitý postoj vůči zmatenému francouzskému detektivovi v americkém podání. Anebo zapomenu na jakékoli srovnání a budu brát francouzského a amerického Růžového pantera jako dva zcela odlišné filmy, které spojuje pouze klasická znělka a do jejích tónů přicházející růžový panter.


Odkazy na další materiály (od společnosti Bontonfilm):

HERCI

REŽISÉR

RŮŽOVÝ PANTER
(The Pink Panther)

Režie: Shawn Levy
Hrají: Steve Martin, Jean Reno, Kevin Kline, Beyoncé Knowles

Scénář: Len Blum
Kamera: Jonathan Brown
Hudba: Christophe Beck
Žánr: Komedie


Kdyby to bylo na vás, obsadila byste herce Steva Martina do role francouzského inspektora?
Co se vám vybaví, když se řekne růžový panter?

Reklama