sgdag

Kardiovaskulární choroby celosvětově patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Srdečně-cévní onemocnění jsou i v České republice zabijákem číslo jedna. Podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) zemře v důsledku srdečních onemocnění a mrtvice ve světě každý rok 17,5 milionů lidí, což je stejně jako HIV/AIDS, tuberkulóza, malárie, diabetes, rakovina a chronické dýchací obtíže dohromady.

Proto se rozhodla Světová federace srdce (WHF) pod patronací Světové zdravotnické organizace (WHO) a UNESCO vyhlásit Světový den srdce. Svátek se slaví ve více než sto zemí světa. Organizují se zdravotní prohlídky, pochody, běhy, fitness setkání, veřejné diskuze, vědecká fóra, výstavy, koncerty, sportovní aktivity. Zkrátka vše, co podporuje zdraví každého z nás.

sdgag

Světový den srdce se slaví od roku 1999, a to poslední zářijovou neděli. Letos tedy připadl na 27. září. Cílem bylo upozornit veřejnost na vysokou hrozbu chorob kardiovaskulárního systému, a tím se snažit zredukovat počet lidí, kteří těmto nemocem podlehnou.

Na Ladronce v Praze 6 vás v tento den v rámci projektu Krok pro zdravé srdce čekala zábava i poučení. Pod širým nebem jste si mohli poslechnout koncert skupiny České srdce a No Name a zúčastnit se otevření výstavy velkoformátových fotografií, která je na Ladronce ke zhlédnutí až do 11. října.

fhddsh

Odborníci zde po celou neděli podávali i nejrůznější informace, jejich služeb využilo téměř 300 lidí (Poradny zdravého životního stylu využilo 195 lidí a zátěžové testování 102 lidí). Měřila se hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak, množství tuku v těle a experti radili, jak úpravou životního stylu udělat něco pro zdraví svého srdce.

nhsfhngsCo z měření Poraden zdravého životního stylu v různých městech po celé republice vyplynulo?

  • 38 % zájemců o její služby mělo zvýšenou nebo dokonce vysokou hladinu cholesterolu v krvi (tedy nad 5 mmol/l); zvýšená či vysoká hladina cholesterolu v krvi se objevovala častěji u žen (47 %); nejlépe dopadli obyvatelé Ostravy, zatímco na opačném konci pomyslného žebříčku se umístili karlovarští
  • 51 % zájemců trpělo nadváhou či obezitou
  • 71 % změřených mělo zvýšené procento tuku v těle; množství tuku v těle měli nejčastěji v pořádku Pražané a Středočeši.

Pokud jste nestačili navštívit v rámci projektu oslav na Ladronce Poradny zdravého životního stylu, můžete se o úpravě životního stylu poradit s nutriční terapeutkou na bezplatné Informační lince Flora 800 175 324 nebo se přes tuto linku objednat do Floraporaden, kde Vám tým odborníků nabídne stejné služby jako v rámci oslav Světového dne srdce.

Reklama