Slovák Antonín Novák dostal za znásilnění a vraždu devítiletého Jakuba Šimánka doživotí. 43letý Novák se ke svému činu přiznal už ve středu a projevil lítost.  

Podle expertů trpí Novák nevyléčitelnou sexuální poruchou a je pro společnost nebezpečný, proto doporučovali jeho trvalou izolaci. Za pohlavní zneužívání byl Novák odsouzen slovenskými soudy už předtím čtyřikrát.

Rozsudek dosud není pravomocný, státní zástupkyně a poškození si ponechali lhůtu na odvolání, Novák se práva na odvolání vzdal. Trest by si měl odpykat na Slovensku, protože ho soud zároveň potrestal vyhoštěním.

„Obžalovaný od března 2008 neužíval předepsané léky ani nevyhledal lékaře, přitom z předchozích zkušeností věděl, že dojde ke zvýšení jeho úchylné sexuální apetence,“ odůvodnil soudce rozsudek.

Zavražděný Jakub ŠimánekKromě trestu Novákova vyhoštění z České republiky soud také přiznal náhradu škody ve výši 240 tisíc korun pro otce zavražděného chlapce Hynka Blaško a 170 tisíc korun pro Jakubova bratra Martina Blaško. Oba u soudu požadovali náhradu škody milion korun, soudce je se zbytky nároků odkázal na občanskoprávní řízení.

Otec Jakuba dnešní vynesení rozsudku sledoval a ve své řeči žádal pro Nováka nejpřísnější trest, aby už nikdy nemohl zneužít žádného chlapce. Soud Novákovi také uložil ochranné opatření – zabezpečovací detenci, což znamená, že kdyby byl propuštěn z výkonu trestu, byl by převezen do detenčního zařízení.

Nováka prozradil fotoaparát

Jakub Šimánek z Havlíčkova Brodu byl nezvěstný od loňského 4. května, kdy se nevrátil z dětského hřiště. Jeho tělo policisté objevili na začátku června asi půl kilometru za městem zahrabané pod větvemi a listím. Místo ukázal vyšetřovatelům sám Novák. 

Chlapec svého vraha potkal náhodou. Podle obžaloby Novák vylákal chlapce pod záminkou počítačových her na ubytovnu, kde jej znásilnil. Poté mu slíbil, že ho odvede domů, namísto toho s ním šel do lesa, kde jej zardousil. Nováka policie dopadla díky fotoaparátu se snímky Jakuba, který zapomněl na ubytovně.

Novákův návrat do běžné společnosti je podle znalců vyloučený

Vrah Antonín Novák před soudemHradecký soud začal případ projednávat ve středu, Novák před soudem přiznal vinu, odmítl však vypovídat. Vrah byl za trestný čin pohlavního zneužívání odsouzen už v červenci 2000 a předtím v dalších třech případech. Na svobodu byl propuštěn v roce 2004, uložena mu však byla také ochranná léčba.

Podle soudní znalkyně Růženy Hajnové se předchozí Novákova léčba zcela míjela účinkem a nelze očekávat, že by případně znovu nařízená léčba byla úspěšná. „Věděl, že má brát léky, ale nečinil tak. Je vysoce společensky nebezpečný, nelze vyloučit opakování tohoto činu, jeho resocializace je prakticky vyloučená,“ řekla Hajnová.

Matka zavražděného chlapce, dvaapadesátiletá Hana Šimánková, se procesu se synovým vrahem nedočkala. Na konci letošního ledna se otrávila oxidem uhelnatým. Šlo patrně o nešťastnou náhodu, dopis na rozloučenou se nenašel.

Co dodat?

Reklama