Zatímco poslední film Bathory známého režiséra Juraje Jakubiska sbírá úspěchy po celém světě, jeho tvůrce už pracuje na plné obrátky - sbírá podklady pro další historické dílo. V současné době pátrá v archivech, tráví desítky hodin v knihovnách a na konzultacích s historiky.

 

Režisérova manželka, herečka Deana Jakubisková, prozradila, že v roce 2010 začne Jakubisko natáčet další velkofilm, tentokrát o Velkomoravské říši.

 

„Děj filmu bude zasazen do období 9.10. století. Jeho pojetí bude zcela odlišné od Bathory, ani okrajově se mu nebude podobat. To je zatím vše, co mohu o připravovaném filmu prozradit. Nyní manžel pracuje na scénáři. To je velmi obtížný a zdlouhavý proces,“ svěřila se Deana Jakubisková.

Jeho scénáře mají nejdříve podobu literární novely a teprve potom je přepíše do klasické podoby. Trvá to velmi dlouho, přibližně rok a půl. Film o Velké Moravě začneme natáčet v polovině roku 2010,“ dodala.

 

O novém projektu začal Jakubisko uvažovat už před několika lety. Nyní má dostatek času na jeho přípravu. Všechno nasvědčuje tomu, že se příznivci jeho filmů mohou těšit na zcela originální filmový zážitek.

 

Juraj má to štěstí, že disponuje darem nesmírné fantazie a v žádném filmu se neopakuje. Prostě každý film točí tak, aby byl úplně jiný než předchozí. Proto se Velkomoravská říše nebude podobat ani jednomu z předchozích filmů. To se samozřejmě některým konkurentům nelíbí, ale tak to prostě na světě chodí. Někdo má takový dar, jiný natočí film, už nic jiného nevymyslí a neustále se opakuje,“ řekla Jakubisková.

 

To by byla pro mě i pro diváky pořádná nuda. Proto jsem manželovi vděčná za jeho nápady a náměty. Točí nadčasové věci a i po třiceti letech je jeho tvorba stále aktuální,“ zdůraznila Deana.

 


Bathory míří dál do světa

Poslední film režiséra Jakubiska Bathory zamíří letos do dalších zemí. V létě se premiérově objeví v maďarských a ruských kinech. Do konce roku bude představen divákům v asijských zemích. Těšit se něj mohou i filmoví příznivci v Kanadě.

Reklama