Koberce jsou prý rájem pro roztoče a linolea se poměrně brzy poškrábou.

V poslední době je módou podlaha dřevěná, ať již ve formě klasických parket nebo prken. To není ale ani zdaleka kompletní výčet možností, které podlahářské firmy nabízejí.

Jak se ve druzích dřevěných podlah orientovat, v jakých cenových relacích se tyto praktické podlahy pohybují a také jak dlouhé volno si na jejich výrobu máte vzít, to vše najdete v dnešním článku.

 

Zeptali jsme se jednoho z předních odborníků pana Pavla Baška ze společnosti PODLAHY PRAHA, s.r.o.:

 

Jaké základní druhy podlah se dnes nabízejí, pokud pomineme linoleum a koberce?

 

Za prvé jsou to podlahy laminátové o tloušťce 6-8 mm. Tyto se nedají renovovat a jejich lamely se spojují k sobe na sucho, zámkovými spoji.

 

Výhodou laminátových podlah je jejich vysoká zátěž tvrdosti. Tyto podlahy, pro příklad, „snesou“ típání cigaret…

Co by na druhou stranu mohlo být považováno za jejich nevýhodu, je dutý zvuk, který při chození zaznívá. Další problém nastává v případě poškození, jelikož většinou nezbývá, než měnit lamely, což je nesnadná práce.

 

Dalším druhem jsou podlahy vrstvené, které mají již tloušťku 14 mm. Jejich vnitřek je z měkkého dřeva a nášlapná vrstva je silná 4 mm. Vyrobí se ze dřeva, které si zákazník přeje. Nabízí se dub, buk, ořech a tak dále. Tento typ podlahy má tu výhodu, že se dá renovovat, to znamená přebrušovat. Po tomto zásahu vypadá podlaha zase jako nová a toto lze praktikovat až třikrát za sebou.

Podlahy vrstvené jsou na desítky let. Je třeba je samozřejmě lakovat, nabízí se opět v různých zátěžích laku.

 

Jejich výhodou je tedy věrohodný, dřevěný povrch, který se dá renovovat.

Nevýhodou vrstvené lakované podlahy je, že již nalakovaný povrch z továrny není tak tvrdostní a je choulostivý na otěr. Není lepená celoplošně k podloží, a tak je její zvuk také trochu dutý. Ale méně než u podlah laminátových.

 

 

Posledním typem podlahy jsou podlahy masivní, kam řadíme parkety, prkna, čtverce, mozaiky atd.

Jejich tloušťka je zpravidla 22 mm masivního dřeva. Dále se masivní podlahy řadí do třech skupin, dle rustikálnosti. Hlavními aspekty v tomto ohledu jsou sukatost a bělmo ve dřevě.

Do třetí skupiny masivních podlah patří tedy velmi sukovité a nestejnobarevné povrchy, ale mně osobně se právě tyto líbí. Vypadají živě a přirozeně!

 

Výhody masivu jsou nasnadě. Je to prostě dřevo, které je velmi pěkné a živé. K tomu se dá renovovat, přebrousit a novým lakem ladit do mnoha barev a odstínů. Lze renovovat parkety, které jsou staré například 30 nebo i 50 let. Toto se praktikuje nejvíce ve čtvrtích staré zástavby, jakými jsou například pražský Žižkov nebo Vinohrady.

Jejich snad jedinou nevýhodou je fakt, že mají tendenci se sesychat při suchém ovzduší v bytě.

 

 

Kolik za tyto podlahy zaplatíme?

 

Laminátové podlahy: Od 500 Kč/m2 až 1 300 Kč/m2 včetně materiálu a práce. Lišty dle výběru jsou okolo 95 Kč/bm. Slušná podlaha s prací se dá pořídit okolo 630 Kč/m2.

 

Vrstvené podlahy: Od 1 100 Kč/m2 až 3 500 Kč/m2 včetně materiálu a práce. Lišty dle výběru, zhruba 130 Kč/bm. Kvalitní podlaha s dobrou selekcí dřeva se dá pořídit okolo 1 380 Kč/m2.

 

Masivní podlahy: Parkety: v jakosti II dub, buk, jasan ... okolo 1 250 Kč/m2 včetně materiálu a práce. Lišty okolo 130 Kč/bm. Samozřejmě se dělají i exotické parkety, a tak podobně, a ty se pořídí přibližně za 2 000 Kč/m2.

 

  

Jak dlouhá doba je třeba k jejich zhotovení?

 

Pokud vezmeme jako měřítko cca 20 m2, potřebujeme na podlahu laminátovou nebo vrstvenou jeden den. Práce zahrnuje také lišty a případnou úpravu detailů.

 

Na podlahy masivní je zapotřebí jeden den na pokládku a poté je nezbytné je nechat týden „ležet“. Poté se během dalšího jednoho dne brousí, lakují a dodělávají se lišty. Lak uschne do druhého dne. Pokud by se někdo hrozil nad broušením a případným prachem, který u tohoto vzniká, rád bych podotkl, že naše stroje mají odsávání a broušení je tak téměř bezprašné.

 

Jako poslední je nutno poznamenat, že na pokládku musejí být vyhovující podklady. Často se stává, že tento fakt firmy zatají a následně tak vznikají problémy s reklamacemi a věkem podlah.

 

 

 

Za odbornou pomoc s tímto článkem děkujeme Pavlu Baškovi ze společnosti PODLAHY PRAHA, s.r.o., z Prahy 4, Krče

 

 

Reklama