Kdo by neznal jednu z nejkrásnějších hvězd stříbrného plátna první republiky Adinu Mandlovou. Nedávno by oslavila sté narozeniny. Často hrála mondénní, zhýčkané krásky, femme fatale. Tomu byly uzpůsobeny i její kostýmy. Adina je ale uměla nosit s grácií jako žádná jiná.

Vždyť také začínala jako manekýna v salonu Rosenbaum. Ale nejslavnější filmovou róbu jí ušila tehdejší královna módy, česká Coco Chanel , Hana Podolská. Legendární šaty z baru Orient pro nezapomenutelný film Kristián.

adina

Byly z hedvábného saténu a odpovídaly jim i doplňky - kožešinová štola, šperky, stužka ve vlasech, vše vyladěné do posledního detailu.

Adina za tento film dostala státní cenu. S ironií sobě vlastní prohlašovala, že cenu měla dostat spíš paní Podolská, která pro film ušila všechny modely. Adina měla zásluhu jen v tom, že je uměla dobře nosit.

Žen, které měly to štěstí, a šily v salonu u Podolské už dnes moc nežije. Já měla to štěstí, že jsem jednu z nich poznala. (V pondělí si můžete s touto kultivovanou a stále šarmantní dámou přečíst rozhovor.)

Ale vraťme se k Adině Mandlové do salonku baru Orient a představte si její zasněný pohled, když jí Kristián říká: „zavřete oči, odcházím“…

adina

Film byl černobílý, ale troufla byste si tipnout, jakou barvu měly ve skutečnosti její šaty?

Správnou odpověď se dozvíte, když si přečtete pondělní rozhovor "Šila jsem u Podolské"

Reklama