Má Česká republika důvod nechat se inspirovat krokem, který právě teď provedlo Dánsko, když se rozhodlo uvalit na tuky obsahující nasycené mastné kyseliny vyšší daň ve snaze ozdravit stravovací návyky a snížit počet kardiovaskulárních a dalších onemocnění? Statistiky podpořené aktuálním průzkumem odborného sdružení Fórum zdravé výživy jasně dokazují, že důvodů je v České republice opravdu dost, minimálně 773 000!
Přesně tolik Čechů totiž podle záznamů praktických lékařů trpí onemocněními srdce a cév, za nimiž stojí právě „nezdravá, málo pestrá a nevyvážená strava plná „špatných“ nasycených tuků, samozřejmě také nedostatek pohybu a naopak příliš mnoho stresu. Tato čísla navíc rok od roku narůstají,“ potvrzuje Doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.
Významným rizikovým faktorem zmíněných srdečně-cévních onemocnění je zvýšený cholesterol, který je úzce spojen s konzumací „špatných“ tuků obsahující nasycené mastné kyseliny. Vezmeme-li v úvahu, že podle aktuálního průzkumu FZV má průměrný Čech ve své stravě dvakrát tolik nasycených mastných kyselin, než kolik by měl, nemůžeme se ani divit, že vysokým cholesterolem trpí více jak 70 % Čechů.
Výsledky průzkumu varují
V rámci průzkumu se odborníci podívali na nejprůkaznější hodnoty - tedy na index tělesné hmotnosti (BMI) a na obsah nasycených mastných kyselin. Základem byl pětidenní jídelníček mužů a žen ve věku 35-65 let zaznamenaný na internetovém nástroji e-deník na www.flora.cz. Ani v jedné kategorii se není čím chlubit.
Index tělesné hmotnosti - BMI
„Přestože bylo možné předpokládat, že vybraný vzorek ilustruje zvyklosti uvědomělejší části populace, která se snaží dbát o životosprávu a vybírat si vhodné potraviny, zjištěné hodnoty to nepotvrdily. Výsledky jsou dokonce ještě horší než statistiky ČLK,“ uvádí Mgr. Pavel Suchánek, jeden z autorů. Obezita byla zjištěna u 33 % žen a 48 % mužů, nadváha a obezita pak dokonce u 63 % žen a 80 % mužů!. Normální hmotnost mělo jen 52 % mužů, u žen se do „normální“ skupiny zařadily zhruba dvě třetiny.
Nasycené mastné kyseliny
U příjmu nasycených mastných kyselin byla situace ještě horší. 48 % mužů konzumovalo větší než doporučovanou denní dávka 20 g, nejvyšší hodnota byla dokonce 30 g/den. U žen byla situace příznivější, tam doporučenou hodnotu překročilo jen 29 procent. Na druhou stranu to byla právě žena, která získala pomyslné prvenství v nejvyšším zkonzumovaném množství SAFA za den - 232,5 g SAFA/5 dní, tedy v průměru 46 g SAFA denně (více než dvojnásobek tolerované denní dávky)!
Při sledování vzájemného vztahu mezi věkem, BMI a příjmem nasycených mastných kyselin analýzy potvrdila, že příjem nasycených mastných kyselin stoupá s věkem a hodnotami BMI, tedy že více špatných tuků mají tendenci jíst starší lidé s vyšší tělesnou hmotností.
Jak se tedy stravovat lépe?
V oblasti doporučení jsou všichni odborníci za jedno: doporučují nahrazovat nasycené mastné kyseliny nenasycenými a zařazovat do stravy potraviny se sníženým obsahem nasycených mastných kyselin. V laické řeči znamenají tato odborná doporučení jediné - jezme méně másla a tučného masa a méně uzenářských a plnotučných mléčných výrobků a vyměňme je za vícenenasycené, obsažené v rostlinných tucích a výrobcích z nich vyrobených, např. kvalitních margarínech. V jídelníčku by měly své stálé místo najít i tučnější mořské ryby.
Za své zdraví neseme odpovědnost jen mi sami a prevence je to nejmenší, co pro své zdraví můžeme udělat. Prevence zvyšuje délku i kvalitu života a snižuje nejen pravděpodobnost, že onemocníme některým ze závažných onemocnění, ale také naše výdaje - pokud se k ní všichni uchýlíme sami, včas a vědomě, nebude třeba platit žádné daně ze špatných tuků...
Nový komentář
Komentáře
Eva_Fl — #22 To bych brala!
airway — #20 no jo, ale my tady mame i maslo slehany, vyndas z lednice a bajecne se maze.
airway — #20 Mě jde především o tu chuť. Máslo na rohlíku/chlebu/bramborech mi prostě chutná, margaríny ne
cilani — #4 ne že bych byla nějaky velky zastance margarinu, ale dala jsem si praci a koukala jsem na slozeni a nektery jsou rozhodne zdravejsi nez maslo. Na chut urcite lepsi nejsou, to ne, maslo je maslo (videly jste fiml Julie a Julia? tam to zni presne - kdyz má bejt jídlo dobrý, potřebujete máslo, máslo, a zase máslo...), ale zdravějsi, aspon ty lepsi margose, asi budou.
Midsummer — #7 No, me ty margariny - nektere - zas tak nevadi. Vyzkousela jsem jich vic, a chutna mi docela Flora , rano na snidani, kdyz pospicham a nechce se mi cekat, az maslo zmekne, je to dobry. A s tou umelohmotnosti to zas nebude tak horke. Aspon u tech kvalitnich. Nejakej smejd za par korun kde je spousta ztuzenejch tuku, to bych taky nejedla. Navic prece jen nejsem nejmladsi a nechci skoncit s infarktem na jipce, takze si maslo davam jen obcas, treba na cerstvy teply chlepa, ale jinak davam radsi prednost rostlinnejm tukum - do salatku olivovej... a obcas i tem margarinum. Nedavno jsem navic nekde v nejakym OC videla, jak tam margarin michaj primo pred ocima, tak jsem to ochutnala a byl fakt dobrej. Proste nejdu do zadnyho extremu, jen vseho s mirou.
Eva_Fl — #17 Tady zase v marketech na něčem nízké ceny,ale právě to levné jídlo stojí za h***o.Nevím,proč se tak děje,prý lidé sami volají po nízkých cenách a tak vlastně výrobce nutí vyrábět z nekvalitních surovin.
kobližka — #16 to teda je. Mastny a preslazeny koblihy - a v krame vsechno 0 tuku.
Eva_Fl — #14 je to postavený na hlavu,viď?
kobližka — #13 díky, to jsem nikdy neslyšela..
kobližka — #8 to si moc neprej, v USA nedostanes jedinej podelanej jogurt s tukem, vsechny ty shity maji 0. Se to neda jist. Hlavne, ze do vseho naperou tuny cukru. A ze jsou mraky tuku v hambacich, to zjevne nechava vsechny v klidu. Hlavne, ze ma jogurt 0.
pateta — #12 Jojo,bejvaly to "kuneroly" a byly to náhražky másla.To bylo za války...
cilani — #11 Babička říkala kuneroly,asi se to tak dřív jmenovalo.
Sasa — #10 co to jsou tumeroly?
Jo to jako "tumeroly" jsou kvalitní a máslo ne? dejte pokoj
kobližka — #8 Dej pokoj, některé věci jsou na sádle úžasné, to abych si pak v předsíni začala chovat pašíka.
To je zajímavé,na jednoho by "hodili" všechny možné daně,ale jakou daň platí třeba drogově závislí?Jedině tu,že si ničí vlastní zdraví.Ale to si ničí alkoholik,kuřák i ten jedlík bůčku a sádla.A když je to tak špatné pro náš organismus,tak ať se to nevyrábí a neprodává.
Jo, tomu bych docela rozuměla - až na to doporučování umělohmotných margarínů. Copak se furt musí něco něčím nahrazovat? V mojí domácnosti se už léta nevyskytuje ani máslo, ani margaríny.
Lukáš Čejka — #3
cilani — #4 to je přesné, když vše není přecpané náhražkama, tak to nejsou ažtak nezdravé suroviny, když se jí rozmanitě..a ovoce a zelenina v naších marketech, to by člověk brečel..kolik plísně, hniloby se v tom najde...
To mám jíst místo másla ty hnusné ramy a podobné věci? Vždyť ty margaríny nejsou vůbec dobré. Místo pořádného mlíka si mám dát odstředěné - tedy obarvenou vodu? Tučné maso nejím, salám si občas dám. Nějak nevěřím, že ty margaríny jsou zas až tak zdravé