Určitě si ze studentských let pamatujete řadu učitelů. Na některé byste nejraději zapomněli, na jiné však dodnes vzpomínáte s láskou a úctou. Mezi takové, které si i po letech budou žáci jistě pamatovat jako výjimečné osobnosti, patří již dnes Jan Flídr ( 29 ) ze Dvora Králové nad Labem.

Tohoto mladého učitele nominovali jeho žáci do ankety o nejoblíbenějšího učitele s názvem Zlatý Ámos, kterou každoročně vyhlašuje a organizuje nevládní a nezávislé občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura. Dostat se až do finále není nic jednoduchého. Pan učitel Flídr ze Základní školy 5. května ve Dvoře Králové nad Labem to však dokázal a dokonce se stal vítězem letošního 23. ročníku. A to hned ve svém prvním působišti po ukončení studia na pedagogické fakultě! Každopádně nelze než konstatovat, že jestliže si uměl získat srdce svých žáků pouhé tři roky od ukončení školy, má dobře našlápnuto k tomu, aby se pro ně brzy stal stejným vzorem, jako byl pro studenty například učitel v podání Sidneyho Poitiera ve filmu Panu učiteli s láskou. A takových pedagogů je v současném školství, sužovaném mnoha problémy od financí přes byrokracii až k neúctě žáků i jejich rodičů, skutečně třeba jako té příslovečné soli.

Jan Flídr

1. Kdy jste se dozvěděl o tom, že Vás žáci přihlásili do ankety o nejoblíbenějšího učitele? Jaké jste si dával šance?

O své nominaci jsem se dozvěděl před vánočními prázdninami. Na vánoční besídce jsem to od dětí dostal jako dárek. Co se týče šancí, tak tam to bylo všelijaké. Byl jsem přesvědčen, že moje účast v soutěži nebude mít dlouhého trvání.

2. To bude tím, že jste skromný člověk. O to víc Vás musel překvapit Váš postup do dalších kol. A samozřejmě účast ve finále. Jaké byly Vaše pocity po vítězství?

Pocity byly nepopsatelné – úleva, radost… už jen s ohledem na celý průběh soutěže, který byl pro nás všechny ohromným zážitkem.

3. Oslavovali jste s žáky nějak?

Finále a slavnostní galavečer s korunovací se uskutečnily v pátek a v sobotu 18. a 19. března. S žáky jsme náš úspěch oslavili hned v pondělí, kdy jsme vše dobře „zapili“ a zajedli.

4. Takové ocenění Vaší práce přímo od dětí jistě zahřeje u srdce. Chtěl jste být vždy pedagogem? A jaké předměty vyučujete?

Jan Flídr

Co se týče povolání pedagoga, tak v tomto ohledu jsem měl jasno již od kvarty na osmiletém gymnáziu v Jaroměři. Motivací pro mne nebyla pouze láska k přírodě, ale i osoba našeho třídního učitele ( též vyučuje biologii a chemii ). Vyučuji přírodopis, chemii, výchovu ke zdraví, vlastivědu a pracovní výchovu.

5. Co Vás na Vaší práci nejvíce baví? Kdybyste se měl sám vlastními slovy popsat, jaký jste kantor, jak se vidíte a vnímáte?

Nejvíce mě baví vnímat tu všudypřítomnou energii, která ze školního prostředí neustále sálá. Sám sebe bych označil jako člověka, který se snaží pochopit potřeby a útrapy svých žáků. Někdy si připadám trochu jako blázen, neboť namotivovat některé žáky je mnohokrát opravdu nadlidský výkon.

6. Přesto to nevzdáváte a od Vašeho úsilí Vás to nijak neodrazuje. Co podle Vás dělá učitele dobrým? Jak si získat srdce svých žáků a přitom neztratit autoritu?

Ve své praxi vycházím ze svých vlastních zkušeností jako studenta. Z mého pohledu budou mít vždy větší úspěchy učitelé, kteří budou přísní, a zároveň vnímaví vůči svým žákům. Též si myslím, že učitel by měl být žáky vnímán i jako osobnost a ne jako pouhý „zdroj informací“.

7. Co si myslíte o současných dětech? Jaké jsou? Liší se nějak od minulých generací žáků?

Co se týče dětí, tak mi připadají hodně podobné nám. Jediné, co mi však lehce vadí, je všudypřítomnost všemožné techniky, která děti kolikrát odtrhává od reálného světa.

Jan Flídr

8. Kdybyste měl možnost něco ve školství změnit, co by to bylo? Je nějaká zásadní „bolest“, která současné školství nejvíce trápí?

Bolestí by se našlo jistě více. Nejvíce mi však vadí podfinancování školství a přehnaná administrativa.

9. A jakým žákem jste byl Vy, když jste byl na základní škole? Které předměty Vás nejvíce bavily?

Byl jsem poměrně živé dítě a věřím, že některým učitelům jsem musel jít občas pěkně na nervy ( smích ). Zaručeně nejoblíbenějším předem pro mě byl vždy přírodopis.

10. Co Vás baví v soukromém životě, jaké máte koníčky?

V soukromém životě patří mezi mé koníčky jednoznačně chovatelství a české historické motocykly z poválečného období.

11. Jaká zvířata chováte?

Co se týče chovaných zvířat, tak chovám králíky, okrasnou vodní i hrabavou drůbež, české krůty divoce zbarvené bíle lemované, poštovní holuby, raky, rybičky, včely, dále máme kočky, psa aj.

Jan Flídr

12. Jaké je Vaše životní krédo?

Když se chce, tak člověk zvládne i nemožné.

13. Co byste chtěl ve své práci dokázat, jaké máte plány do budoucna?

Ve své práci bych chtěl i nadále motivovat své žáky ke studiu přírodních věd a pozitivnímu vztahu a úctě ke všemu živému.

Děkuji Vám za rozhovor a ať se Vám ve Vaší práci i nadále daří tak, jako dosud!

 

 

Reklama