Peníze hrají v životě moderního člověka neodmyslitelnou roli. Proto bychom se měli naučit s financemi zacházet tak, aby naše jednání mělo pozitivní dopad na blízkou i vzdálenější budoucnost. Jednou z klíčových dovedností je právě spoření. Důležité je hlavně začít a spořit pravidelně takovou částku, která vám v rozpočtu nebude chybět. Nastavte si společná pravidla, která budete dodržovat, konkrétní minimální částku, pusťte se do toho a hlavně se nenechte odradit. „Spořit pravidelně je z psychologického hlediska velmi zásadní. Hlavním důvodem je, že u pravidelné činnosti si případné selhání plně uvědomujeme a jsme pak následně o to důslednější. Při nárazovém spoření si naopak lidé své chování často omlouvají tím, že danou peněžní částku zrovna opravdu potřebovali a případné nepravidelné úspory odkládají na později. To se pak samozřejmě opakuje,“ říká psycholožka Martina Viewegová.

5ee33deb77f78obrazek.png
Foto: Shutterstock

Procenta táhnou

Ideálním nástrojem pro pravidelné spoření je spořicí účet. „Výhodou spořicího proti běžnému účtu není jen úročení, ale také „oddělení“ peněz na spoření od běžného provozu domácnosti, a tedy menší nutkání je utratit. Zároveň jsou ale tyto úspory kdykoliv snadno k dispozici,“ říká Radek Sedlář, ředitel retailové sekce banky ING. „Navzdory tomu průzkumy ukazují, že si značná část Čechů ,spoří‘ na běžných účtech, které ve skutečnosti peníze vůbec nezhodnocují.“ 

Ve dvou nám to jde snáz

“Výsledky našeho posledního průzkumu na téma „Spoření a partnerské vztahy“ poukazují na fakt, že až 98 % Čechů v partnerském vztahu hospodaří společně, i když každý z partnerů může mít svůj vlastní účet,” doplňuje Sedlář. Téměř tři čtvrtiny respondentů uvedly, že si spoří s partnerem společně a necelých 25 % si spoří zvlášť na vlastním účtu. Češi tak v průzkumu vychází jako finančně velmi zodpovědný a spořivý národ. 

Pro sny dokážeme ledacos obětovat

Platí to asi v každém snažení, tedy i ve spoření, že abychom byli úspěšnější, je důležité pojmenovat své sny a cíle a k nim upírat maximální energii. Zvažte také, zda váš sen není zbytečně malý nebo moc velký, aby pro vás jeho naplnění bylo motivující a zároveň nebylo příliš vzdálené. Může se tak jednat například o nové sportovní vybavení nebo designový nábytek. Bude se vám na vaše sny spořit snáz, pokud se domluvíte s partnerem na prioritách a dalších krocích, jako jsou výraznější úspory na výdajích. "Pokud chcete mít šťastný vztah, musíte se přes strach z takovéto konverzace přenést,“ radí psycholožka Martina Viewegová.

„70 % Čechů má vysněnou věc, na kterou si spoří a jsou pro ni ochotni podstoupit opravdu hodně. Více než polovina tvrdí, že dokáže spořit jakkoliv dlouho bude potřeba. Výrazně omezit své výdaje by dokázalo 40 % lidí. Najít si druhou práci či brigádu pak 34 % a změnit práci za lépe placenou až 26 % Čechů. Naopak jen 7 % lidí by se zadlužilo u banky,” komentuje Radek Sedlář souvislost mezi zodpovědným přístupem ke spoření a cíli, které si Češi dávají.
 
Proměňte své spořicí sny v realitu, ať už žijete v páru nebo jste single. Spoření je posílání peněz do budoucnosti vašemu budoucímu spokojenějšímu já.

Reklama