Když se řekne, že se někdo někomu podobá jako vejce vejci, myslí se tím, že je stejný. Není to však úplně pravda. Vejce sice na první pohled vypadají jedno jako druhé, ale rozdíly mezi nimi můžou být veliké. Jaké?

vejce

Vejce jsou v kuchyni nepostradatelná. Pokud rádi pečete, vejce pro vás jsou stejně důležitá jakou mouka a cukr. Pokud rádi vaříte, určitě vám také často padnou do ruky. A i když máte někdy pocit, že je jedno, jaké vejce použijete, není to úplně pravda.

U vajec, která budete používat v syrovém stavu, je důležité, aby byly co nejčerstvější a z prověřeného zdroje. Pokud tedy vejce kupujete v obchodě, sledujte pečlivě údaje na krabičce a také na samotném vejci.

Na skořápce je uvedený původ vejce (česká vejce mají kód CZ). Najdete tady také způsob chovu - nula znamená bio chov, jedna volný výběh, číslo dva podestýlka a číslo tři klecový chov, který je nejméně vhodný.
Navíc za kódem země najdete kód farmy, ze které vejce pochází.

Vejce stejného plemena a ze stejného chovu můžou být různě veliká. Menší vejce snášejí mladší slepice. Na kvalitu vejce ale nemá stáří slepice žádný význam. Stejně tak najdete shodná vejce pod bílou i hnědou skořápkou.

Vejce jsou lehce stravitelná, ale záleží na způsobu, jakým je připravíte. Nejméně stravitelná jsou vejce natvrdo a smažená na tuku. Mají v sobě spoustu výživných látek a málo kalorií. Obsahují velké množství bílkovin, vitamin D a B.

Jak vajíčka uchovávat?

Vejce skladujte v zakoupených krabičkách ve spíži a spotřebujte je nejpozději do týdne. Pokud je uchováváte v lednici, skladujte je v místě, které je ke skladování vajíček určené, špičkami dolů. Vydrží vám tak až 28 dní.
Pro přípravu bílkového sněhu nebo třeba majonézy však používejte vejce stará maximálně devět dní od snášky.

Jak vajíčka správně uvařit?

Pokud vaříme vejce ve vodě, můžeme si vybrat, jestli chceme připravit vejce nahniličko, naměkko nebo natvrdo. Do hrnce si napustíme studenou vodu tak, aby všechna vejce byla ponořena. Do vody přidáme špetku soli, abychom zabránili prasknutí skořápky při vaření.

Vajíčko nahniličko vaříme 4–5 minut. Bílek je ztuhlý, žloutek ještě vláčný.
Vajíčko naměkko vaříme 2–3 minuty. Takováto vejce musíme vyjídat lžičkou, ani žloutek ani bílek není ztuhlý.
Vajíčko na tvrdo vaříme asi 10 minut. Vajíčka používáme potom třeba na chleba, na chlebíčky, do pomazánek.

Od té doby, co jsme pod vánočním stromečkem našli vařič na vejce, nemusíme běhat kolem hrnce se stopkami a hlídat správný čas. Vajíčka pouze naskládáme do vařiče, nastavíme požadovaný výsledek a vejce se uvaří bez problémů přesně tak, jak potřebujeme.

nadýchaná omeleta

Aby se nám skořápka dobře loupala, tak ji po uvaření naklepneme a dáme vejce pod studenou vodu. Ta vnikne pod skořápku a vejce se budou dobře loupat.

Nadýchaná omeleta se šunkou a žampiony

4 vejce
60 ml smetany ke šlehání
200 g žampionů
100 g šunky
kousek másla
sůl a čerstvě namletý pepř
čerstvé bylinky podle chuti

Šunku nakrájíme na tenké plátky, žampiony také tak. V pánvičce rozpustíme kousek másla, na kterém osmahneme žampiony a šunku. Mezitím si oddělíme žloutky od bílků.
Žloutky prošleháme se solí, čerstvým pepřem a smetanou. Bílky ušleháme v tuhý sníh. Velice opatrně obě směsi smícháme dohromady.
Tuto směs nalijeme na osmahnuté žampiony se šunkou. Můžeme ještě posypat čerstvými bylinkami. Stáhneme teplotu na minimum a necháme na plotně, dokud se nezatáhne povrch omelety.

Shrneme na talíř a ihned podáváme s čerstvým pečivem.

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama