Čtenářka TTT s velkou grácií popisuje svou představu dam. A sama sebe za dámu nepovažuje. Děkuji TTT za skvělý sloh a váš nadhled.

Když si nedám pozor, vkrade se mi do podvědomí představa, že dáma vypadá asi jako Eliška Coolidge Hašková. Tedy ne že by dámou nebyla. Bezesporu je. Ale nemyslím, že by kostýmek, lodičky a etiketa v malíku byly poznávacím znamením pravé dámy.

Myslím, že skutečná dáma se pozná i v teplákách při rytí zahrádky.
Být dámou je stigma. Prozradí vás kdekoliv a kdykoliv. I v hospůdce u piva s košilatým vtipem na rtech.

Nejsou to  nablýskané lodičky na jejich nohách, ale podpatky, ve kterých prochází životem. Jsou to střevíčky v duši, kterými elegantně našlapuje a hledá suchá místa v rozbahněné cestě realitou. Jsou to neviditelné podpatky, které jí umožňují ladný pohyb i když jsou jí metány  klacky pod nohy.

Tyhle lodičky s platformou, která udrží vždy  potřebný odstup a poruší alespoň na chvíli přitažlivost zemskou a tíži pozemskou, obouvá dáma denodenně. Jsou její součástí, nástrojem i darem.

Na rozdíl od skutečných osobností v politice, kterých máme zoufalý nedostatek, opravdových dam má náš český rybníček tolik, že se mi ani nechce lovit a vzpomínat ve vodách zahraničních.  A jsou to především porevoluční první dámy, stejně jako významné herečky našich předních scén.

Ale abych nikde nebrnkala na nápovědu k soutěži, jmenuji tu, která dominuje v zcela jiné sféře a přeci je pro mne dámou: Jiřina Šiklová. Ta tím životem nejen krásně tančí, ale ještě nám to dokáže tak krásně zdůvodnit:)

Jestli jsem dámou já? Zkoušela jsem mnoho rolí i póz, ale jako třídní šašek se cítím přeci jen nejlépe.
TTT
 Text nebyl redakčně upraven


  • Kdo je pro vás dáma s velkým D na začátku?
  • Jak se jí žena může stát?
  • Přibývá, ubývá dam?
  • Kdo ze známých žen podle vás dámou je?
  • A kdo si na dámu hraje a není jí?
  • Považujete sama sebe za dámu?
  • Nebo jste za ní někdy někam šla?
  • A co si myslíte o dámičkách?

Vaše příspěvky, názory, příběhy, úvahy, fotografie i videa na tohle téma mi posílejte na známý redakční mail

redakce@zena-in.cz

A já slibuji, že jedné z vás ještě dnes doručím krásnou květinu, která se hodí ke každé dámě!

kytka

Reklama