Čtenářka Janaa1 si umí vychutnat pohodu z knih i filmů, ale nedá dopustit na tu, kterou vytváří lidé, kteří vás mají rádi. Děkuji Janao1 za Váš příspěvek.

Hezké pondělí všem in ženám i mužům.

Když se řekne teplo domova, napadnou mě jako první knihy „červené knihovny“, kde ženy coby strážkyně rodinného krbu vytvářely ono pověstné teplo domova. Vybaví se mi filmy pro pamětníky, kde paní Nedošínská ve svých nedostižných rolích maminek tak laskavých a milých přímo exceluje, a ono pověstné teplo domova z ní přímo sálá přes obrazovku až k nám. Přiznávám, že se mi ta doba líbí, ne tedy že bych chtěla být chudou domovnicí s osmi dětmi, ale klidně bych ten svůj domácí krb opečovávala bez mobilů a počítačů.Nebyla bych in, ale byla bych v pohodě.

Jako druhá myšlenka mě napadá babička. Moje babička. Milá drobná šedivá paní, která měla pro mě vždycky pohlazení a jen se usmívala, když jí ze sáčku mizely rozinky. Vidím se jak vbíhám do její kamny rozehřáté kuchyně a jsem tam opravdu šťastná. To domácí teplo nebylo od kamen.Bylo od babičky.Měla vždycky čas a povídání se mnou ji neunavovalo, moje nezkušené prstíky, které jí pomáhaly dělat buchty jí nepřekážely, naopak byly vítány. Byla tak trochu opak mé věčně nervozní maminky...Vryla se mi do paměti natolik, že teplo domova je navždy spojeno s ní. Můj velký vzor. Taková bych chtěla být.

A doufám, že tak jednou budou vnímat mě moje děti i vnoučata. Jako někoho, kdo má na vás čas, rád vás vidí i poslouchá. To je totiž podle mě to pravé teplo domova. Domov tvoří ti lidé, co v něm žijí. A teplo vychází z nich. Buď jsou spolu rádi, a je příjemně, nebo jsou vynervovaní, ulítaní a  v nepohodě - tam ten domácí krb je studený a bude tam mrazivo, i když budou všichni doma a radiátor bude na nejvyšší stupeň.

Já k životu potřebuju pohodu a lásku, nemám ráda chaos a spěch,byť nás do něj tahle doba tlačí. A tak si občas v klidu v neděli pustím film pro pamětníky a ohřívám se u domácího krbu paní Nedošínské, a zavzpomínám na babičku. A pak jdu ohřívat ten svůj domácí krb, byť tím asi svým puberťákům momentálně asi lezu strašně na nervy  :-).

A pokud se jedná o fyzické teplo, jsem moc ráda, že můžu otočit radiátorem a je teplo..mám teplo totiž ráda, jsem letní typ, funguju na teplo a sluníčko.:-).

  Janaa1


Více o dnešním tématu dne se dovíte ZDE – Teplo domova je nepostradatelné

redakce@zena-in.cz

Reklama