Před koupí matrace je třeba zvážit, jak „kvalitní“ matraci budeme potřebovat a kolik do svého spaní chceme nebo můžeme nainvestovat. Matrace se nabízejí od těch nejjednodušších, které jsou výhodné spíše z hlediska svojí ceny – tj. matrace cca 2–3 000 Kč, nižší výška (nejčastěji 10–12 cm), materiál většinou jednoduché pružiny nebo standardní polyuretanová pěna. Takové matrace nelze charakterizovat jako zdravotní – jsou vhodné např. pro dočasné, příležitostné spaní, možná spíše pro mladší věkovou kategorii, zdravé jedince atd. Také životnost laciných matrací bývá nižší než u matrací vyšších tříd. Pod tyto matrace je skoro zbytečné pořizovat lamelové rošty – pokud přece jen ano, tak volit spíše jednodušší a lacinější provedení. Kvalitní (a drahý) lamelový rošt pod lacinou matrací je téměř zbytečný luxus.

Do „střední“ třídy matrací lze zahrnout matrace řádově okolo 4–5 000 Kč. Výška matrací se zde pohybuje většinou od cca 12 do 15 cm. Jedná se o matrace z kvalitnějších polyuretanových pěn (např. kombinace s tzv. studenými pěnami - sendvičové), jednodušší latexové nebo jednodušší pružinové taštičkové. Tyto matrace nabízejí svým uživatelům standardní kvalitu lehací plochy, z větší části splňují zdravotní požadavky na matrace. Většinou jsou vhodné pro děti i dospělé a jsou určeny pro trvalé spaní. Tyto matrace vyhoví velké části uživatelů. Pod středně drahé matrace se pak doporučuje volit také lamelové rošty střední třídy.

Komfortní a opravdu již „zdravotní“ matraci můžete pořídit řádově od cca 5–6 000 Kč (ale také třeba za 20 000 a více - všechny výše uvedené ceny jsou jen velmi orientační a řádové, ale zhruba odpovídají průměrné cenové hladině). Výška matrací se pohybuje většinou od cca 15 do 20 cm (tj. dá se říci, že výška matrace napovídá o její kvalitě, ale není to samozřejmě jediný ukazatel). Můžeme sem zařadit kvalitní latexové, pružinové – tzv. taštičkové matrace a matrace z kvalitních „studených“ polyuretanových pěn – např. materiál CELTEX apod. (také v kombinaci s tzv. „línými“ pěnami s tvarovou pamětí).

Kvalitní matrace by měla být zónová - např. v oblasti ramen je matrace měkčí, naopak v oblasti bederní páteře nebo pánve je zpěvněná. Tzv. zónování matrace je velmi důležité, protože i různé části našeho těla mají „různý tvar a odlišnou váhu“ – a kvalitní matrace musí toto respektovat.

K těmto matracím již patří i ty nejlepší lamelové rošty. Do této skupiny je třeba zařadit i tzv. ortopedické rošty a matrace (Valty - Studio zdravého spaní JMP) – jedná se o rošty na třech pružných podélnících v několika tvrdostech – váhových kategoriích s tenčí matrací. Tento systém je možno přizpůsobit co do tvrdosti i v průběhu užívání, což je jeho velkou předností.

Ještě další rady – stručně:

- u dětí volit matrace střední tvrdosti, se snímatelným a pratelným potahem – např. matrace z kvalitnějších polyuretanových pěn, které jsou alergicky neutrální

- platí: nižší váhové kategorie – spíše měkčí matrace, vyšší váhové kategorie – spíše tvrdší matrace; v této souvislosti: některé typy matrací (např. některé pružinové) jsou váhově omezeny (např. do 90 kg apod.), stejně to platí i pro lamelové rošty z předehnutých lamel.

- ne všechny matrace lze polohovat – např. většinu pružinových matrací lze polohovat pouze omezeně; pokud chcete dvojmatraci, zapomeňte na polohování (dvojmatraci v podstatě polohovat nelze)

- do postele s pevnou rovnou deskou bez otvorů (dřevotříska, lamino, sololit atd.) není vhodná latexová matrace (z důvodu odvětrání – riziko např. plísní), naopak se hodí pružinová matrace (velkou část matrace tvoří vzduch) nebo ortopedický rošt VALTY s matrací. Lze použít i některé typy profilovaných matrací z polyuretanových pěn (polyuretanové pěny jsou prodyšnější než latex)

- matraci je dobré si vyzkoušet – nejlépe bez zimního kabátu. Sice za chvilku nepoznáte, jak se Vám na matraci bude skutečně spát, ale určitý pocit příjemné nebo méně příjemné matrace získáte a pomůže Vám to v konečném rozhodování

Správný výběr a investice při kupování matrací je důležitým rozhodnutím pro dalekou budoucnost vašeno spaní. Pokud zvolíte špatně a při nákupu budete hledět hlavně na momentální finanční výdaj, pak se vám může stát, že každé ráno budete litovat.
Investujte v případě matrace o něco více a váš spánek bude po další roky hodnotnější.
A s hráškem pod matrací vás nikdo nepřekvapí ani v případě, že máte spaní jako princezny!

Firma JMP v těchto dnech poskytuje 10% slevu na veškerý sortiment, včetně matrací!

Více o matracích najdete zde:http://www.loznice.cz/

Reklama