Při přípravě steaků je potřeba myslet na:

  • Nejlepší je nechat maso zhruba hodinu před zpracováním povolit při pokojové teplotě, aby pro něj výrazný teplotní rozdíl nebyl příliš velkým zásahem.
  • Jednotlivé porce masa by za syrova měly vážit zhruba 200 g.
  • Nejjednodušší domácí příprava je na pánvi. Pokud se chcete vydat touto cestou, zvolte pánev s nepřilnavým povrchem a silným dnem, která bude lépe držet správnou teplotu.
  • Pokud chcete, aby si maso zachovalo přirozenou chuť, není vůbec třeba ho marinovat.
  • Před přípravou ho zlehka osušte. Sůl a pepř přidávejte, až bude steak hotový. Jiná koření by zbytečně přebila chuť masa.

Způsoby přípravy:

Na pánvi
Máte-li vše nachystané, můžete začít. Nejdříve si pánev rozehřejte na střední teplotu. Zda je rozpálená dostatečně, můžete vyzkoušet tak, že na ni kápnete trochu vody – měla by se rychle vypařit. Když je pánev připravená, nalijte na ni olej, přidejte maso a opékejte z obou stran až do preferované propečenosti. Zda je maso hotové podle vašich představ, zjistíte, pokud se ho dotknete. Rozhodně však do něj na pánvi neřežte. Pokud chcete, můžete hotový steak ještě nakonec dosolit a opepřit.

Kombinace pánve a trouby
Chcete-li zkusit kombinaci přípravy na pánvi a v troubě, rozehřejte troubu na 180 °C. Postupovat budete stejně jako při přípravě na pánvi, s tím rozdílem, že maso prudce opečete z obou stran a poté (zhruba po 2 minutách) ho vložíte do malého pekáčku do předem vyhřáté trouby. Průběžně dotykem prstu kontrolujte pružnost steaku, ať dosáhnete kýženého výsledku. Bude vám to trvat zhruba 4–11 minut.

Steak na grilu
Pokud se rozhodnete maso grilovat, začněte prudkým opečením z každé strany, a to zhruba minutu až minutu a půl. Pokud vám jde již maso odlepit od grilu, je čas zmírnit plamen. Při nižší teplotě maso pomalu dopékejte kolem 15–20 minut.

Propečenost masa:
Uvedené časy jsou relevantní pro zhruba 1,5 cm silný plátek masa.

Rare: krvavý, velmi měkký steak, doba přípravy je zhruba 2 minuty z obou stran
Medium rare: středně krvavý steak, měkký, opékejte zhruba 3 minuty z obou stran
Medium: středně propečený steak, pružný, doba přípravy trvá zhruba 4 minuty z obou stran
Medium well: téměř zcela propečený steak, pevný, připravujte okolo 4,5 minuty také z každé strany
Well done: propečený steak, velmi pevný, příprava trvá zhruba 5 minut z každé strany

Jaké propečení je však nejlepší? „Profesionální kuchaři, kteří s masem pracují, doporučují steak propéct maximálně jako medium rare. Maso si tak zachová svou přirozenou chuť i šťavnatost a zároveň bude dostatečně tepelně upravené ke konzumaci,“ doporučuje Peter Halák, šéfkuchař Pohostince Karlín.

5b8e71ff68fd1obrazek.jpg