Tak si připadala naše čtenářka s nickem Bleblemcy, když se pokoušela nosit kontaktní čočky. nakonec se vrátila k obroučkám a našla odvahu nosit brýle extravagantní a barevné a té investice vůbec nelituje

Dobrý den,  na svět se dívám brýlemi už od dob, kdy jsem si začala věci pamatovat. Moje vzpomínky nesahají tak daleko, abych mohla prohlásit, že do x let jsem byla bez brýlí. Ještě než jsem začala chodit do školy tak jsem měla brýle a protože jsem neuměla abecedu měla jsem dřevěné písmeno E, které měl i pan doktor na světelné tabuli a podle toho jak bylo písmenko otočeno na tabuli já to svoje otáčela v ruce. Ve výběru obrouček tenkrát nebyl zdaleka takový výběr jako dnes a tak jsem měla nevzhledné plastové obroučky tuším černé barvy a v nich odpornou šedou plastovou klapku na léčbu šilhání. Po začátku docházky do školy jsem si začala díky dětským posměškům uvědomovat, že nejsem s tímto „módním doplňkem“ zrovna adeptkou na krásku první třídy. Můj tatínek klapku trochu vylepšil nalepením veselého obrázku, krásné veselé žluté kachýnky. Ukázalo se, že tato volba nebyla nejšťastnější a spolužáci mi ještě dlouho po sundání klapky přezdívali „kachna.“

  V pozdějším věku mi rodiče opět nepořizovali nic extra krásného, protože jsem byla expert na ničení brýlí a ani tenkrát to nebyla zrovna levná záležitost. Podařilo se mi několikrát si na brýle lehnout, několikrát mi byly zdemolovány dokonce během rvačky a párkrát jsem si je i sama omylem rozšlápla. Nejvíc mne mrzely brýle, které byly už trochu k světu s tenkými kovovými obroučkami a rodiče mi je pořídili už nějakých -nácti, protože doufali, že jsem už zodpovědnějším a opatrnějším tvorem. Měla jsem je asi měsíc pak jsem si je zapomněla sundat před koupáním ve vaně a tak jsem je vložila do jedné z bačkor, které jsem si po vykoupání obula  „křup“ a zase bylo hotovo. 

Za tu dobu s brýlemi si vzpomínám na mnohá jejich hledání a vždycky se mi vybaví věta: „brýle bez brýlí se strašně špatně hledají.“ Je to pravda a navíc, když si je v roztržitosti odložíte někam absolutně nesmyslně hledáte je pak půl dne. Dnes už si je sundavám jen na noc, ale bývaly doby kdy jsem viděla ještě i bez nich a tak jsem je během dne odložila i několikrát. Nejpodivnější úložiště bylo asi, když jsem je během vyndavání nákupu nevědomky položila spolu se salámem do lednice. Šilhám celý život, ale hlady a únavou se to ještě zhoršuje a tak jsem si po marném a vysilujícím hledání šla namazat alespoň chleba se salámem, abych doslova hlady nešilhala. A byly tam potvory studený pěkně vychlazený jak pivo ze sedmého schodu.

Co se týče obrouček tak jsem si v dospělosti vždycky pořizovala obroučky oválné, kovové, úzké, decentní a nenápadné. Párkrát jsem měla i brýle vrtané, které nemají obroučky vůbec žádné. 

Po letech, ale najednou nastal v mém životě náhlý zlom a já s tou obrovskou změnou celého svého vnitřního i vnějšího života chtěla výrazně změnit i svůj vzhled. Nejprve jsem zkoušela různé druhy kontaktních čoček, ale nemohla jsem snést vůbec žádné. Po hodině jejich přítomnosti v očích jsem vypadala, jako bych proplakala nešťastně celou noc a lidé se mne se soustrastným výrazem ve tváři nenápadně poptávali co se zlého přihodilo a jestli někdo neumřel. 
Vrátila jsem se tedy k brýlím. Tentokrát jsem se, ale dala do pečlivého vybírání a obroučky jsem si za asistence optičky a kamarádky vybrala výrazné, hranaté, široké se zářivě červenou obroučkou. Ještě, když jsem si je pak přijela vyzvednout, uvažovala jsem nad tím, že je snad nebudu nikdy nosit, ale hrdě jsem je nasadila a rovnou v nich z obchodu odkráčela.

Nebyly zrovna levné, ale byla to jedna z mých nejlepších životních investic. Celá jsem se rozsvítila a všichni kolem se na mne i jinak dívali. Brýle, když vám totiž skutečně sednou tak v nich můžete vypadat i jako ta kráska první třídy. Zjistila jsem to sice po mnoha letech, ale zjistila a dnes už si brýle vybírám vždy hodně výrazné a už nechci být „kachna“ ani „šedá myš“.

Nikdy jsem vlastně neviděla tak jako ostatní lidé, mám neustále pohled zkreslený přes tlusté sklo brýlové čočky a netuším jaký je pohled na svět zdravýma očima. Uvažovala jsem i o laserové operaci, ale to bylo v jejích začátcích a po špatných zkušenostech několika lidí z mého okolí jsem raději vyčkávala na její zdokonalení. Dnes je již určitě na mnohem lepší úrovni, ale já už na ni nemám dostatek financí a kdybych náhodou měla, tak investuji raději do syna. Vždyť brýle mi vlastně ohromně sluší a tak nějak jsou se mnou už spjaty a nakonec by mi i chyběly.

Přeji krásný den a jak říkával můj pan doktor Deyl: „Ať Vám to dobře kouká“
Bleblemcy

Milá Bleblemcy, díky za pěkný příspěvek

Text nebyl redakčně upraven

Reklama