„Jako batole jsem si narvala do nosu kočičku, samozřejmě ne žádného mourka, ale tu zdobící velikonoční stůl.“ přihodilo se v batolecím věku čtenářce Elianě.

Dobrý páteční den,

Inu, můj vztah k Velikonocům je dán dětstvím, kdy se barvila vajíčka v cibulových šlupkách, zabalených v hadříku a převázáné jak španělský ptáček v obřím hrnci. Tento hrnec naši vytahovali i před Mikulášem a demonstrovali, kdo se do něj vleze a jak by to vypadalo, kdyby nás čert vzal na roadtrip. Jako dítě jsem vítala Velikonoce s nadšením, že budou prázdniny. Ostatní věci jsem naprosto nenáviděla. Zvonek, otevřít, nechat se vyšlehat, darovat cibulové vejce, mašli a takto celé dopoledne. Čím blíže byl oběd, tím větší jelita na zadku. Mnozí neznali míru a s panákem u každých dveří nám nechávali před vraty i vzorky vlašáku, česnekových, vaječných a rybičkových pomazánek.

Jedny Velikonoce se u nás omílají dodnes - jako batole jsem si narvala do nosu kočičku. Samozřejmě ne, žádného mourka, ale tu zdobící velikonoční stůl...na pohotovosti měli prý radost, ale stejně ji nedostali ven. Jak šel čas a děti už nechtěly vajíčka, ale peníze a vejce jen ta “kindr”, zavedli jsme si novou tradici a to výlet na celý den. Konečně trávíme tyto svátky smysluplně a podle svých představ.

Pokud pominu historický a náboženský význam těchto svátků, veliké noci to jsou rozhodně – velký měsíc si to teď každou noc štráduje do pokojů a hvězdy se třpytí jako démanty....

Eliana

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.

 

Dnes posíláte příspěvky na téma: Jaký máte vztah k Velikonocům?

Všude kolem nás vládne už po nějaký čas velikonoční nálada. Pro někoho příjemná, pro jiné stresující. V každé rodině panují jiné tradice, jiné zvyklosti..., a v některé třeba i žádné.

Vztah k Velikonocům (stejně jako třeba i k Vánocům) si přinášíme už od dětství. A stejně tak i naše děti si pak tento vztah ponesou dál ve svém životě.

Není jednoduché vymyslet originální téma v souvislosti se svátky, které se rok co rok opakují. Na druhou stranu jsou rok co rok originálnější vaše příběhy a názory. Těšíme se na ně, stejně jako na blížící se Velikonoce.

Napište nám o svém vztahu k velikonočním svátkům, o tom jak a s kým je prožíváte, zda dodržujete rodinné tradice či nikoliv, zda už máte vymeteny pavučinky, zda už máte nazdobeno a nebo za sebou zamknete dveře a ujedete pryč.

Příspěvky posílejte na redakční e-mail redakce@zena-in.cz

Ten nejlepší odměníme krásnou „jarní“ knihou“ - Velká kniha o bylinkách

kniha

Reklama