Alergií je opravdu hodně. Někdo může být alergický na jednu věc, jiný hned na několik najednou. Jaké tedy známe alergie?

Vzdušné (respirační alergeny)

alergie

Pyl

Pyl obsahuje alergizující bílkoviny. Každý rostlinný druh má jiný tvar pylového zrna. Rozhodující příčinou sezónní alergie je pyl větrosprašných rostlin. Přenáší se na velké vzdálenosti, a tak lidé mohou reagovat alergicky i na pyl rostlin, které v jejich blízkosti přímo nerostou. Pyl hmyzosprašných rostlin se do ovzduší dostává jen v nepatrném množství. Květy těchto rostlin jsou obvykle velké, nápadné a voní, aby vábily hmyz. Jejich pyl může způsobit alergické projevy jen při bezprostředním kontaktu (sběr květů, válení se na louce apod.).

Nejčastější je u nás alergie na pyl trav, poté na pyl dřevin a bylin. Mnozí pacienti reagují na více druhů pylu (tzv. polyvalentní alergie).

Prach

Každý z nás si pod slovem prach a prašnost představuje něco jiného. Stíráme prach usazený v bytě na volných plochách, vysáváme prach, vyklepáváme prach z koberců, zametáme prach

a mimo byt při větrném počasí si stěžujeme na víření prachu, které nás dráždí ke kašli. Kvalita a složení prachu je velmi různá. A to ještě nemluvíme o prachu v nejrůznějších provozech a v pracovním (ale také školním) prostředí. Prach vnějšího prostředí obvykle obsahuje méně alergenů než prach domovní, obsah alergenů v něm závisí také od pylové sezóny a výskytu plísní. Platí, že všechny druhy prachu mohou být zdrojem alergenů. V našich ordinacích často slyšíme: „Jsem alergický na prach“. Ale pozor: prach dráždí, sám však alergenem není. Důležité je, co prach obsahuje, jaké je jeho složení, které alergeny se v něm skrývají, např. alergie na domácí prach je v naprosté většině případů alergií na roztoče. Může se projevit příznaky rýmy, astmatu i ekzému.

Roztoči

Roztoči jsou drobní členovci podobní klíšťatům, pouhým okem neviditelní. Jsou dlouzí asi třetinu milimetru. Pro alergii dýchacích cest jsou nejdůležitější dva druhy se složitými jmény:

Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Tito roztoči se živí lidskými lupy a kožním odpadem lidského těla. Je jich proto nejvíce v lůžku (matracích, polštářích, peřinách), kde mají vhodnou teplotu, vlhkost a dostatek obživy, vše z našich těl.

Jeden gram prachu získaného z matrace a lůžkovin může obsahovat 2 000 až 15 000 roztočů! Množství roztočů se zvětšuje při teplotách 25 °C a více a při relativní vlhkosti vyšší než 50 %. Látky, které alergii vyvolávají, jsou obsaženy ve výměšcích roztočů. Jimi jsou znečištěny nejjemnější částečky prachu, které pak vdechujeme a touto cestou se alergizujeme. Alergeny roztočů mohou způsobit příznaky astmatu, rýmy a ekzému.

Houby/plísně

Pro alergiky jsou významné zejména druhy „vláknitých“ plísní, které při růstu produkují tzv. spory (drobné rozmnožovací částečky, pouhým okem neviditelné, které se šíří vzduchem podobně jako pyl). Jednotlivé druhy se odlišují zabarvením: zelená a černá barva je

charakteristická pro Penicilium a Aspergilus, červená pro Merulius a některé domovní plísně.

Spory plísní mohou vyvolávat alergii dýchacích cest - rýmu a astma.

Dělíme je na plísně venkovní a domovní. Podobně jako u pylů rozhodují o množství spor plísní v ovzduší klimatické podmínky. Vrcholy výskytu plísní v ovzduší zaznamenáváme na vrcholu léta a v časném podzimu zejména za teplého a vlhkého počasí.

Zvířata

„Domácí miláčkové“ jsou významným zdrojem velmi agresivních alergenů. Většina lidí se domnívá, že hlavní zvířecí alergeny jsou přímo v srsti zvířat. Kožíšky našich miláčků jsou ale zejména dobrými „transportéry“ alergenů, které jsou obsaženy zejména v:

  • slinách (pes, kočka, kůň, morče, křeček),
  • moči (kočka, pes, myši, potkani, krysy a jiní hlodavci),
  • kožním mazu (kočka, výrazně více kocour),
  • kožních šupinách, úlomcích srsti (kočka, pes, kůň, hovězí dobytek),
  • krevním séru (všechna zvířata),
  • výměšcích (holubi a jiní ptáci),
  • peří (ptáci, zejména husa, kachna).

Zvířecí alergeny - podobně jako u roztočů - jsou buď samy v podobě malých částeček, nebo jsou vázány na částečky jemného prašného aerosolu, který vdechujeme. Nejagresivnější jsou kočičí alergeny, prudké reakce mohou vyvolat i alergeny koně a malých hlodavců.

Alergie na hmyzí bodnutí

Hmyzí alergii u nás vyvolávají většinou vosy a včely, také sršni, vzácně i čmeláci, tedy bodavý blanokřídlý hmyz. Sající hmyz (komáři, ovádi, muchničky) vyvolává alergické reakce výjimečně.

Po bodnutí blanokřídlým hmyzem pozorujeme malý svědivý a bolestivý pupen a zarudnutí kůže, které zmizí během několika hodin. Nejde o alergii, je to přirozená reakce na hmyzí jed.

Místní alergická reakce je větší. Objevuje se bolestivý rudý otok, který se může šířit a přetrvávat i několik dnů. Celková reakce je vždy nejzávažnější a může být různé intenzity.

Projeví se brzy po bodnutí, obvykle během první čtvrthodiny, celým souborem příznaků: kopřivky, otoky kůže a sliznic, zvracení, průjem, rýma, dušnost, ztráta vědomí.

Potravinové alergie

Alergických reakcí na potraviny a potravinářské výrobky přibývá a potravinová alergie se stává vážným celosvětovým problémem. Těžké celkové alergické reakce jsou téměř z poloviny vyvolávány potravinovými alergeny, mnoho reakcí na potraviny ale není vyvoláno pravou alergickou reakcí, v těchto případech jde o tzv. pseudoalergii. Příznaky

pseudoalergie jsou často k nerozeznání od pravé alergie.

Například maso tuňáka nebo makrely obsahuje velké množství aminokyseliny histidinu, který se při nesprávném skladování promění na histamin a může vyvolat příznaky podobné alergickým projevům.

Alergie se může projevit, pokud sníme či vypijeme např. mléko (i mateřské), vejce, ryby, měkkýše, korýše, ovoce, zeleninu nebo ořechy.

Léková alergie

Imunologická reakce - alergie - vzniká buď na lékovou molekulu, anebo na jednotlivé látky, které vznikají přeměnou léku v organismu (tzv. metabolity). Podobně jako u potravin, i u reakcí na léky není někdy snadné odlišit, zda organismus reaguje pravou alergickou reakcí (tvorbou specifických „alergických“ protilátek) a kdy jde o nežádoucí účinek léku,

jeho předávkování, nesnášenlivost nebo pseudoalergii. Alergie na léky je naštěstí méně častá, ale může být nebezpečná.

Alergická rýma

Alergická rýma patří k nejčastějším alergickým onemocněním vůbec. U nás postihuje více než jeden a půl milionu lidí.

Kožní alergie

Říká se, že kůže je oknem do těla“, a proto se s nejrůznějšími projevy na kůži setkáváme ve zdraví i při mnoha onemocněních. Jde např. o ekzém, který bývá už v průběhu prvního roku života počátečním signálem člověka, který v sobě nese geny pro alergii – je atopik. V naší populaci takových lidí s ekzémem je téměř jeden milion. Příznaky často začínají už v prvních třech měsících věku a velmi často jsou spojeny s obdobím, kdy dítě končí s výživou

mateřským mlékem a přechází na mléko kravské.

Kopřivku má jednou v životě asi 20 % lidí. V dětském věku je akutní kopřivka velmi častá a má přepestré příčiny. Akutní kopřivka, která trvá několik hodin až několik dnů, je

většinou alergického původu. Chronickou kopřivkou, trvající týdny nebo i měsíce, trpí většinou dospělí. Může být vyvolána potravinami, potravinovými přísadami, léky, ale často jde o nepravou alergii. Může také provázet některá jiná závažná onemocnění.

alergie

Antihistaminika

Alergie jsou nepříjemné a mohou ohrozit i život. Naštěstí ale existují léky, které alergikům usnadňují život. Nejběžnější a nejdostupnější z nich jsou antihistaminika, která jsou volně prodejná v lékárnách. Používají se při léčbě kopřivky, ekzémů, alergické rýmy, zánětu spojivek nebo celkových alergických reakcí.

Při alergii se v těle uvolňuje látka histamin, která způsobí alergickou reakci. A právě díky antihistaminikům se účinek histaminu blokuje, takže k reakci nedojde.

Současná nová generace těchto léků nemá žádné nebo jen minimální vedlejší účinky, jako je ospalost nebo únava. Léky se podávají ve formě tablet nebo injekcí, lze je užívat také přímo na postižené sliznice (oční i nosní kapky nebo nosní spreje). Podávají se většinou jednou denně, u menších dětí dvakrát. Dávkování je lepší konzultovat s lékařem.

Zdroj: www.ulekare.cz

Čtěte také na téma alergie

Reklama