Když odjíždíme na dovolenou, jsme natěšeni na skvělé zážitky, na dobrodružství, které nás čeká. Nadšení se ale může zkomplikovat onemocněním – buď přímo na místě, nebo po návratu z dovolené.

 Lidé si z dovolené nejčastěji dovezou průjmy, horečnatá onemocnění, kožní infekce, sexuálně přenosné nemoci a žloutenky.  Některým lze předcházet. Více na www.bezpecnadovolena.cz

injjection

Kde se očkovat a kdy?
Před odjezdem je však dobré myslet také na aktuální zdravotní stav a prevenci. „V Centru cestovní medicíny připravíme každému cestovateli plán prevence přesně na míru. Aby se vše stihlo, měl by nás kontaktovat ideálně alespoň šest týdnů před odjezdem,“ doporučuje MUDr. Jan Rutsch, vedoucí lékař Centra cestovní medicíny.

Jaké očkování by nám nemělo na cestách chybět?
Cestujeme rádi. Aťt do blízkých zemí nebo do daleké exotiky. Řada z nás si vybaví na cestu lékárničku jako první pomoc pro to, kdyby nás na cestě přepadla nějaká nemoc. Léky na horečku, na průjem, náplasti, přípravky pro lepší zažívání, proti bolesti, náplasti na odřeniny… Je však několik nemocí, na které nám cestovní lékárna nepomůže, můžeme se ale proti nim před cestou očkovat.

Mezi zkušenými cestovateli patří prevence v podobě očkování na přední místo. Nemoc jako například žloutenka typu A či B nás ale může potkat i v takových zemích jako je Turecko, Egypt, Tunis, Řecko, Chorvatsko…nakazit se můžeme klidně i v České republice.

Prevence proti žloutenkám patří na první místo

V cestovní medicíně existují povinná a doporučená očkování. Očkování proti hepatitidám A a B patří mezi doporučená očkování a lze ho považovat za cestovatelský základ, protože žloutenky jsou rozšířené na celém světě. „Mnoho pacientů s hepatitidou typu A často nedokáže říct, kde se nemocí nakazili. Zdaleka nejde jen o špinavé či čisté ruce nebo cestu za exotikou. Nakazit se může i velmi čistotný člověk ve čtyřhvězdičkovém hotelu v běžných dovolenkových destinacích, a to klidně na jihu Evropy nebo u nás. Virus způsobující hepatitidu typu A je velmi odolný a vysoce infekční, a proto doporučuji očkování proti hepatitidám nejen do exotiky,“ vyvrací známé mýty o tzv. nemoci špinavých rukou MUDr. Rutsch.

Více na www.bezpecnadovolena.cz

Očkování proti hepatitidám A a B je aktuální pro všechny cestovatele i výletníky

K přenosu viru hepatitidy A stačí dotknout se infikovaného předmětu a poté úst. Držadlo v MHD, tlačítko na bankomatu, nebo nákupní vozík? Tady všude přežije virus bez problémů i několik týdnů. Člověk ho nevidí ani necítí, může ho pozřít v jídle, nápoji nebo i kostce ledu. Nevědomé šíření žloutenky typu A potvrzují i statistiky: přibližně třetina pacientů nedokáže zpětně identifikovat, kde se virem žloutenky typu A mohla nakazit.

Oproti tomu žloutenka typu B se přenáší tělními tekutinami – krví či spermatem. Pozor by si cestovatelé měli dávat v kosmetických salonech: manikúra, pedikúra nebo piercing a tetování. Hrozí při nich infikování krve stejně jako u lékařských zákroků nebo zubních ošetření. Nejčastěji se ale hepatitida B šíří při nechráněném sexuálním styku, což ji zařazuje do pohlavně přenosných chorob, které společně s respiračními nemocemi a nemocemi způsobenými hmyzem také poměrně často trápí cestovatele.

Plánujete cestu? Nemáte očkování proti žloutence? Využijte aktuální slevu!

Vakcína Twinrix Adult je nyní s 20% slevou

Reklama