Pokud si zrovna zařizujete domácnost nebo nejste spokojeni se stávajícím internetovým připojením, určitě řešíte, jakým způsobem se budete k internetu připojovat. Při výběru poskytovatele hraje roli místo vašeho bydliště kvůli dostupnosti služeb a určitě cena. Ve městech je výběr internetových poskytovatelů velký, na venkově je tomu naopak.

Také váš výběr typu služeb může ovlivnit to, zda potřebujete jen surfovat po internetu a číst emaily nebo zda stahujete velké množství dat – díváte se na videa, sledujete televizi, nahráváte a prohlížíte si velké množství fotek... To se pak může promítnout v ceně. Dnes většina lidí využívá neomezené připojení - jednoduše zaplatíte měsíční paušál a o víc se nemusíte starat. Ale není to vždy samozřejmé!

internet

Pevné připojení – kabelový internet

Pokud bydlíte v domě, kde jsou dostupné rozvody kabelového operátora, není prakticky o čem uvažovat. Díky optické síti máte garantovánu stabilní rychlost, nejste závislí na rozmarech počasí nebo počtu připojených osob na internet. Výhodou může také být to, že nemusíte investovat do vlastního vybavení – modemu nebo Wi-Fi routeru. Vše vám poskytne kabelový operátor, spolu s technickou podporou a péčí.

Kabelový internet je ideální volbou pro ty, kdo se nechtějí o připojení starat a chtějí aby to prostě fungovalo. Modem s Wi-Fi anténou je k optickému kabelu připojený neustále, takže stačí, když se jednou připojíte s počítačem nebo jiným zařízením na Wi-Fi a už nemusíte nikdy nic řešit.

Jedničkou na našem trhu je připojení od firmy UPC, která má v ČR dlouholetou tradici a díky tomu také rozsáhlou kabelovou síť v dosahu 1,36 milionu zákazníků. Její služby využívá přes 600 000 zákazníků. Ti mají možnost využití služeb pro sledování televize, možnost připojení pevné telefonní linky a především internetové připojení formou optického kabelu.

Jaké výhody můžete získat využíváním vysokorychlostního Internetu?

S internetem od UPC získáváte hlavně vysoce kvalitní a spolehlivé internetové připojení za dobrou cenu. V nezávislém průzkumu firmy Digimark v letech 2005 až 2013 získal UPC Internet známku „nejlépe hodnoceného internetového připojení v ČR“. Díky snadnému výběru ze třech základních tarifů (40, 120 a 240 Mb/s) nabízí spolehlivé připojení jak běžným uživatelům, tak těm, kteří potřebují rychlý a zároveň větší přenos dat. Máte možnost si vybrat buď tarif se samostatným internetem, případně si můžete zvolit výhodný balíček s televizí nebo s telefonem. Služby lze ale kombinovat různými způsoby. V případě, že máte v bytě nebo domě přípojku UPC, stačí si vybrat a společnost vám zajistí instalaci technikem včetně konfigurace vašeho počítače. Pokud jste ovšem technicky aspoň trošku zdatný typ, nebo jej máte doma, tak to určitě zvládnete i svépomocí. Modem s Wi-Fi nebo set-top-box pro TV si lze za měsíční poplatek buď pronajímat, nebo rovnou zakoupit.

Vše o internetu od UPC najdete na www.upc.cz. Jestli je váš dům v dosahu UPC služeb si velmi snadno ověříte zde www.upc.cz/o dostupnosti.

Shrnutí – výhody internetového kabelového připojení – stabilita, rychlost, dostupnost, profesionální podpora, nemusíte mít pevnou linku, nevýhodou je omezená dostupnost pro některé lokality v ČR

Jaké jsou další nejčastější možnosti připojení k internetu?

Připojení ADSL – musíte mít klasickou pevnou telefonní linku, abyste mohli využívat připojení ADSL.  Může být řešením pro ty, kteří nejsou v dosahu kabelového internetu. Z pohledu zákazníka se ADSL od kabelového připojení k internetu liší především maximální dostupnou rychlostí, která je v případě ADSL nebo VDSL omezená na cca 20 Mb/s, což je v porovnání např. s kabelovým internetem od UPC až 12x pomalejší. Další nevýhodou je, že linka je sdílená a maximální rychlosti tak takřka nemáte šanci dosáhnout. Nevýhodu mají i ti, kteří bydlí dále od základny. Platí totiž pravidlo, čím dál od ní jste, tím je internet pomalejší. Vždy je dobré si porovnat ceny za služby a výkon, ve kterých bývá nabídka kabelového připojení výhodnější.

Připojení Wi-Fi  - jedná se o bezdrátové připojení. Výhodou je, že se v některých případech (především restaurace, kavárny, atd.) můžete připojit velmi levně nebo zdarma. Další výhodou je, že nějakého menšího poskytovatele wi-fi připojení najdete skoro všude. Ale! Stejně jako u většiny bezdrátových technologií je kvalita signálu závislá na počasí a dalších povětrnostních vlivech. Také rychlost přenosu je velmi různorodá a často kolísá. U menších poskytovatelů navíc ve většině případů nemůžete čekat vždy technickou podporu a budete muset, pokud se chcete připojovat přes wi-fi, investovat do vlastního vybavení pro příjem signálu (anténu, router). Samozřejmě ale existují poskytovatelé, kteří vám vše zajistí – záleží na možnostech v místě, kde se potřebujete pravidelně připojovat. Opět platí – porovnejte si ceny připojení, také berte ohled na množství dat, které potřebujete stahovat. Někteří poskytovatelé objem přenesených dat mohou omezovat.

Mobilní připojení – to vám nabízí dnes již všichni mobilní operátoři. Je na vás, abyste si porovnali ceny, zda se vám tato služba vyplatí. Využití najde, jak už jeho název napovídá, především při cestování nebo přesunech do práce apod. Na stálé surfování na internetu, nebo dokonce stahování hudby nebo filmů a odesílání větších souborů zapomeňte. Ne ani kvůli rychlosti, která se s rozšiřováním pokrytí LTE stále zlepšuje, ale spíše kvůli datovým balíčkům, které málokdy přesahují 1GB. Což je objem dat přibližně půlky jednoho filmu.  Stále platí, že jsou některá místa v ČR, která nejsou dobře pokrytá signálem, proto bude tato služba pro zákazníky mobilních připojení závislá na svém pokrytí. Vše najdete na stránkách jednotlivých operátorů www.o2.cz/osobni/, www.vodafone.cz/, www.t-mobile.cz/osobni

Jsou i další možnosti připojení na internet, vybrali jsme v tomto článku jen ty nejběžnější.

Zajímavé informace s radami můžete najít například zde: www.jaknainternet.cz

3 otázky pro odborníka z UPC, Jana Kohouta:

Je možné přes mobilní připojení sledovat televizi? Pokud ano, jaká má případně omezení?
Díky službě Horizon Go mohou naši zákazníci s předplacenou digitální TV sledovat až 63 TV kanálů až na třech mobilních zařízeních. Tedy na tabletu, mobilu, notebooku nebo PC. Stačí, když se připojí přes Wi-Fi nebo 3G/4G síť, spustí aplikaci a vyberou program.

Horizon Go je navíc do konce roku pro všechny naše zákazníky zdarma. Od ledna bude u nižšího televizního tarifu Klasik zpoplatněna 25 korunami měsíčně, předplatitelé služby Komfort a vyšší ji budou mít zdarma úplně. Můžu díky připojení na internet nějak ušetřit za telefonování ze zahraničí, kde jsou stále drahé roamingové poplatky? Pokud ano, jak to funguje?
Ano a je to velmi snadné. Pokud jste zákazníkem UPC a máte u nás aktivovanou službu telefon, stačí, když si do svého smartphonu nebo tabletu stáhnete zdarma aplikaci UPC telefon. Když pak jedete někam na dovolenou, můžete se skrze volně přístupnou hotelovou Wi-Fi, třeba na Šumavě nebo v Egyptě virtuálně připojit přes tuto aplikaci na svou domácí linku a volat, jako byste volali z domova. Za ceny pevné linky nebo v rámci volných minut tak můžete z jakékoliv wifi nebo 3G/4G volat i z mobilu.

Jaký servis poskytujete v případě, že někomu doma přestane jít internet a je váš zákazník? Jak má postupovat?
Výpadky internetu nejsou příliš časté. Většinou jde o maličkost jako například špatně připojený kabel do modemu. Krátkodobé plánované technické odstávky probíhají většinou v pozdních nočních hodinách tak, aby to zákazník vůbec nepostřehl. Když už se nějaký problém objeví, stačí zavolat na zákaznickou linku. Většina problémů se totiž dá vyřešit po telefonu. V případě závažnějšího problému technického rázu vyšleme na místo technika.  

Reklama