5f69fa0cbeb4dobrazek.png
Určitě máte stejnou zkušenost. Zatímco dospělí ocení pořádek, dětem se do úklidu často nechce, vidí ve „svém“ nepořádku kreativní prostředí plné zábavy a výzev, ve kterém si chtějí hrát, odpočívat a pak v hraní pokračovat.

Náš tip:
Kolekce BYGGLEK pomáhá rodičům i dětem najít kompromis – přináší úložné řešení, které zároveň nabízí zábavný zážitek z hraní. Krabice BYGGLEK mají na víku i po stranách výstupky LEGO, děti tak mohou krabice využívat jako součást svých staveb. Kolekce BYGGLEK se bude prodávat v obchodních domech IKEA od 1. října 2020 za ceny od 299 Kč.

V naší soutěži jsme vyzvali čtenářky, aby nám napsaly, jak se svými dětmi zvládají po chvílích her s hračkami také potřebný úklid. Protože se často dětem nechce, je to na rodičích, jak děti motivují. Zajímaly nás čtenářské tipy a triky, jak děti motivují k úklidu a proč by se BYGGLEK hodil právě pro ně.
5f69fa175e6deobrazek.png
Vybrali jsme deset příběhů, které odměníme dárkovými balíčky BYGGLEK a stavebnice LEGO.

janavys
Když si děti vyhrají a je čas uklízení, tak to řešíme doma tak, že přichází na řadu stavba zdi nebo garáže. Je na ni vyhrazen časový úsek, většinou to bývá 20 minut před večeří. Děti ví, že do té doby musí vše stihnout a musí být postaveno a uloženo tak jak je domluveno. Jinak kostičky, které by ležely mimo jen tak uprostřed místnosti, nenávratně zmizí, seberu a odnesu, a to nikdo z nich nechce. Oni vlastně uklízí, aniž o tom ví. A to si myslím je to, co dělá moje děti spokojené.

janaa1 
Jako máma 4 dětí jsem měla občas pocit, že moje podlaha je přeměněna v obří hrací pole, a pořád někde byly hračky. Proto jsem začala večer vyhlašovat soutěž – každému jsem koupila jeho koš na hračky a kdo v nejrychlejším čase nasbíral nejvíc hraček, nebo měl svoje nejdřív uklizené, byl odměněn, a ono to celkem fungovalo. Jen Lego se uklízí špatně, tam jsem občas, i když jsem měla dojem, že je uklizeno šlápla na kostku. A víte, jaké to je, šlápnou rozespalá na kostičku, o které nevíte. Sadu bych ráda vyhrála, aby bylo zase něco nového na hraní, protože Lego podporuje tvořivost a kreativitu, baví děti i nás dospělé, často stavíme společně. Hlavně chlapi jsou u nás v rodině hraví, naposledy postavili raketu i s celým startovacím systémem, málem nechtěli dětem půjčit kostičky :-D

Lenourecek      
Když jsme s dětmi doma, jsou naučené, že se vždycky všechny hračky musí uklidit před obědem a před Večerníčkem, pokud někam jedeme. Kluci si mohou nechat (vyndat) jednu hračku, když je chvilka času nebo si jí vzít k pohádkám, aby „nekramařili“ a nemuselo se znovu uklízet. Když jsem je někdy kolem roku uklízet učila, vždycky jsem jim pomáhala, hračky jsem jim podávala s pokynem „na“ a ukazovala, kam je mají dávat a říkala „dej“. Skvěle a brzo pochopili, co to je uklízet a nějakou dobu je to dokonce i bavilo :) Teď je to někdy samozřejmě boj :) Ale ví, že když nebude uklizeno, nemohou se dívat na Večerníček nebo nepojedeme na výlet. Samozřejmě se snažím jít příkladem a pomáhám jim, snažím se je naučit, že všechny hračky mají své místo, aby je později nemuseli hledat. Oba kluci LEGO milují. A zrovna jeho úklid nám trvá nejdéle. Uklidit pro ně znamená LEGO sestavit, což zabere nějakou dobu. Takže místo „úklidu“ kluci si sestavují LEGO stavebnici, protože ji přece měli uklidit. Výsledek si pak chtějí postavit na jejich noční stolek. BYGGLEK box je skvělý nápad a oba naši milovníci Lega by z něj byli nadšení!
5f69fa22523a2obrazek.png
nazdar 
Hra je pro děti to nejpřirozenější, jak se naučit všechno to, co v budoucnu bude potřebovat. Ale k hraní je potřeba hračky a ty je zase potřeba uklízet, hračky se po hraní samy neuklidí. Nehledě na to, že uložení hraček by měla být samozřejmost. U nás doma máme vyzkoušené, že povzbuzujeme – uklizené věci přece vypadají lépe, a navíc i hračky si chtějí odpočinou na svém místečku. Chválíme, každá snaha se musí ocenit, i kdyby nebylo vše uklizeno na 100 %. Vysvětlujeme - maminka s tatínkem taky doma uklízejí, tudíž jdou příkladem. Osvědčila se nám trpělivost a pravidelnost. Takže, milí rodičové: klidně s dětmi soutěžte, kdo dřív uklidí či udělá své povinnosti. Někdy je to docela zábava!

zuzalkol              
Moje děti Lego milují, a hrozně neradi uklízejí. Než se to naučili, často se stalo, že jsem v noci šlápla na kostičku a bylo to nepříjemné. Naučila jsem je, že večer se jim bude daleko líp usínat a ráno vstávat, když budou všechny hračky na svých místech. Každé hračce jsme museli dát domeček (nějakou poličku, box, místo ve skříňce), aby taky mohla v klidu spát a být připravená na další den, kdy si s ní děti budou zase chtít hrát.

astricka512        
Můj 10letý vnuk si u mě rád hraje s kostkami. Než ale odchází domů, musí si po sobě všechny hračky uklidit. Řeknu mu, že mě přijde navštívit sousedka s jejím vnukem a ten jeho kostičky rozhází nebo i si nějaké odnese domů. Tak automaticky si můj vnuk naučil po sobě vše, s čím si hrál, uklidit. BYGGLEK box se sadou LEGO kostek bych ráda pro vnuka vyhrála, teď v době „corony“ nemá ve škole žádný kroužek, po škole musí rovnou domů, tak určitě by uvítal BYGGLEK box se sadou LEGO kostek.

Debye
Za uklízení máme doma tečky, čím víc jich některé z dětí má, tím dříve dostane zlatou medaili. Tu pak může vyměnit za odměnu. Máme speciální seznam odměn, o kterých děti ví. Medaili si může každý z nich vyměnit za co chce. Jsou tam sladkosti, hračky, navíc třeba půl hodiny na počítači, ale také třeba výlet. Je to velká motivace.
5f69fa2b05bd1obrazek.png
free      
Často hlídám své zatím dva vnuky a musím přiznat, je to občas těžké je přimět k úklidu po hraní. U svých dětí jsem na to nebyla zvyklá. Možná proto, že Lego bylo tenkrát vzácné, každý si hlídal to svoje a poctivě uklízel do původní krabičky. To mí vnuci nedělají a po čase všechno pomíchají dohromady. Takže používám dvě metody. Když neuklidí, nepustím jim Večerníček, a protože modely u mě uložené jsou staré, jsou jim vzácné. Například Povoz osadníků se všemi pistolkami, sudy střelného prachu a dělové koule by se bez uklizení rychle poztrácely. Na to už jsou dost chytří i ty moji dva milovaní uličníci. Takže raději vše uklidí, než aby o ně přišli.

Elis19   
Moje vlastní děti jsou už veliké, ale hodně se mi osvědčilo soutěžení, kdo rychleji si hračky uloží zatím co jsem počítala do deseti. A to byste měli vidět tu tryskovou rychlost! Hodně jsme se u toho nasmáli! Teď už hlídávám vnoučka a určitě tuto osvědčenou metodu vyzkouším i na něm a jistě by se jako odměna hodila výhra BYGGLEK box se sadou LEGA kostek, hlavně i proto že LEGO je jeho nejoblíbenější.

DIXINKA10        
Náš Ondrášek je takový neposeda. Vyndá vždy vše doprostřed pokojíčku, a když ho přestalo bavit, přenášel mi hračky do dalších pokojů. Tak jsem mu musela párkrát vysvětlit, že si musí hračky uklidit, že chtějí jít spinkat, jako spinká on. Musím říci, že to pomohlo. Když si hrajeme hru, skládáme kostky, hned mu ukazuji, že to má své místo a dá to tam, kam to patří a vezme si potom něco jiného.

Texty prošly drobnou redakční úpravou.

Naše články:

Reklama