Každá sezona přichází s něčím novým. Ale co si budeme namlouvat, většinou tu už všecno jednou bylo. Můžeme jen nově kombinovat, experimentovat s barvami a znovuobjevovat zapomenuté materiály. Co bude letos hitem, a co zůstane nadčasovou klasikou?

Poradí nám odbornice na látky, paní Hana Konečná.

látkaCo mají společného nové podzimní kolekce světových návrhářů? Jsou nějaké materiály, na které bychom se měli v nové sezóně zaměřit?

Návrháři si zamilovali luxusní látky, kůže a kožešiny. Materiálům vládne vlna ve všech podobách zpracování, často zdobená metalickou nití. Objemné pleteniny, samet, kůže a průhledné materiály šifon a organza patří k žhavým trendům nadcházejícího období. Průsvitné látky, často aplikované v závojových vrstvách, se letos uplatní nejen na šatech určených pro večerní příležitosti. Neobejdeme se bez tvídu a dalších látek převzatých z pánského šatníku jako je vlněná rybí nebo kohoutí stopa ve své klasické podobě. Návrat slaví manšestr. Nezbytná je kožešina – ať již v podobě plášťů nebo velkých límců, či manžet. Pravé i umělé kožešiny jsou také přímo vetkány do vlněných látek nebo zdobí svetry a saka.

látkaS příchodem podzimu se začínáme chystat na společenskou sezonu. Po jakých materiálech se máme porozhlédnout, pokud si chceme pořídit nové šaty?

Společenským událostem budou dominovat modely z  jemného hedvábí, splývavého saténu, nadýchané organzy, průsvitného šifonu a propracované krajky. Velmi aktuální jsou metalické odlesky u látek, jako je lamé a brokát.

S novou sezonou se mění i barvy. Po zářivě barevném létě přichází většinou tlumená zemitá barevnost. Můžeme se těšit na nějakou novinku třeba v kombinacích?

látkaOpět převažuje tlumená barevnost a ladění tón v tónu. Dominuje černá a bílá. V kontrastu se objevují výrazné barvy jako je červená, fialová, modrá, vínová nebo oranžová. Módní zůstávají přírodní jemné tóny hnědé, pískově i tělově béžové. Ke slovu také přichází lahvově zelená, olivová a tmavé odstíny žluté. Neopomenutelné jsou i nejrůznější odstíny nestárnoucí šedé.

A co vzory. V létě to byly hlavně květiny a proužky. Čím je typický podzim?

látkaVelkorysé až opulentní květy zůstávají, grafické tisky či drobné objekty v podobě hvězd, písmenek, kabelek a jiných doplňků - to vše bude v nadcházející sezoně trendy.  Objevují se také lineární a geometrické různobarevné potisky a vzory. Velmi aktuální jsou kostky v jakékoliv velikosti. V kolekcích se objevily i puntíky v nejrůznějších podobách. Módní scénu stále okupují tygři a leopardi, ovšem nejžádanější ze zvířecí říše budou letos hadi.

Detaily pomáhají dotvářet styl. Zdobení a různé doplňky nechybí v žádné sezoně. Co bude aktuální letos?

Nejrůznější materiály krášlí jemné výšivky, třpytivé krystaly a flitry. Zdobení často připomíná ruční práce. Uplatní se velké mašle, třásně, nýty a rozpustilé peří. Jednoduché linie dotváří doplňky v podobě zipů, přezek, broží a zajímavých knoflíků. Nepostradatelné budou hedvábné šátky a v chladnějších dnech i objemné šály.

Foto: Par Excellence

Reklama