Systém péče o ohrožené děti stojí Českou republiku celkem 6,5 miliardy korun ročně. Kam jdou tyto peníze a jaké jsou skutečné náklady - to zjistíte v dalším pokračování našeho seriálu s Nadací Terezy Maxové dětem.
Systém péče o ohrožené děti stojí Českou republiku celkem 6,5 miliardy korun ročně. Nejvyšší podíl (3,5 miliardy) má ústavní péče. Druhou nejvyšší položkou jsou náklady na dávky pěstounské péče v systému státní sociální podpory a další formy podpory pěstounů (2,4 miliardy). Výdaje na činnost orgánů sociálně-právní ochrany čítají 0,8 miliardy a výdaje veřejných rozpočtů na činnost osob pověřených k výkonu sociálně-právní ochrany dětí a poskytovatelů sociálních služeb rovněž přijdou na 0,8 miliardy.
Více než 40 % všech těchto prostředků spravuje Ministerstvo školství. Náklady na zařízení v oblasti zdravotnictví dosahují ročně 0,78 miliardy. Tato zařízení jsou financována v naprosté většině kraji a statutárními městy.
Jedním z dílčích cílů reformy péče o děti je omezení počtu dětí, které vyrůstají v institucionální péči. „Průměrné náklady státního rozpočtu na jedno dítě v pěstounské péči činí 9947 Kč měsíčně. Průměrné náklady na udržení dítěte v rodinném prostředí jsou ještě nižší: náklady na sociálně aktivizační služby pro rodiny dosahují průměrně 4651 Kč měsíčně.
MPSV předpokládá, že část peněz vynakládaných na ústavní péči bude postupně převáděna do podpory terénních a ambulantních služeb a také na podporu náhradní rodinné péče. „Čím vyšší bude podpora pěstounské péče, tím nižší budou výdaje státního rozpočtu - i v nejnákladnější variantě je pěstounská péče o více než ½ levnější než péče institucionální,“ tvrdí důvodová zpráva k novele zákona o sociálně právní ochraně dětí.
<< předchozí díl SLEDUJTE TENTO SERIÁL následující díl >> |
---|
Převzato z publikace Otvíráme, kterou vydává Nadace Terezy Maxové dětem. Příště (23. 3. 2012) uveřejníme rozhovor s ředitelkou Střediska náhradní péče, která tvrdí, že neexistuje dítě, pro které by se nenašla rodina...
Čtěte také...
- Dětská centra zrušit můžeme, ale musíme vědět, kdo je nahradí
- 10 základních principů ochrany práv dětí
Nový komentář
Komentáře
Uvidíme jak vše dopadne,ale není možné všechny děti umístit do pěstounské péče.
jak tohle dopadne
ladouch — #6Myslím, že by se měly zapojit i romské rodiny, které mají práci a jsou na tom ekonomicky dobře. Jenže oni se většinou od své komunity sami distancují.
Naprosto souhlasím, v ústavu, kde je jeden zaměstnanec na dvě děti a ještě řežie a provoz stojí hodně peněz.
carmi — #8 to máš pravdu, oni vidí jen zdravé děti
ladouch — #6 A další problém bude s dětma postiženýma.
Ale stejně, čím víc dětí se dostane do rodin, tím lípe pro ně i pro stát. I když si myslím, že pěstounská péče má svá rizika.
lidicka — #1 určitě vyjde levněji,nikdy pěstoun nedostane tolik peněz jako když je dítě v ústavu.Obdobné je to i u postižených dětí, v ústavu stojí měsíc přes 20000kč,ale pěčující rodič dostane max. 12000kč.A ještě si musí vyslechnou spoustu řečí
Určitě nebude dost pěstounských rodin, které budou ochotné si vzít třeba romské děti, kterých je v ústavech většina.
Jsem zvědavá jak tohle dopadne...
Tohle je Roman na dlouhe pokračování,bude ještě dlouho trvat,nez se vse poresi ke spokojenosti především děti
já bych chtěla černouška
jenže některé dětičky si nikdo nevezme a co s nimi?
No nevím, jestli pěstounská péče vyjde levněji než institucionální. Asi si zákonodárci myslí, že pěstouni to budou dělat za "babku".