Hned, jak jsme zjistili, že v mém břiše je kluk jako buk, našla jsem na internetu seznam cca patnáctiset jmen, vytiskla a předala budoucímu otci, aby zaškrtal svůj výběr. Mezitím jsem se dočetla, že jméno do jisté míry určuje, jak se lidé k člověku staví. Jmenuje-li se nějak zvláštně, lidé od něj podvědomě očekávají zvláštní věci. Vylekala jsem se – co když ten můj tvoreček nebude chtít být zvláštní, bude chtít být naprosto obyčejný, a takovým očekáváním bude dozajista trpět!
Rozhodla jsem se tedy pro volbu spíše obvyklého jména a převzala od manžela seznam jmen, abych zaškrtala svojí volbu. Takto jsme se měli snadno dobrat úzkému výběru jmen, z nichž bychom během třeba jednoho večera, vybrali to pravé. Pan Veselý ale dostál svému příjmení a zaškrtal jména: Elvis, Job, Stojan, Ezechiel a Chrabroš. Velmi vtipné! Zaškrtala jsem jména Marek, David, Tomáš, Lukáš. „Velmi nudné!“ posmíval se manžel. A nastalo to pravé hledání, ta pravá muka rozhodování.
Řekla jsem si, že Veselý se přeci jen jmenuje spousta lidí, a tak nebude zase úplně od věci, když zvolím zlatý střed – neobyčejné, ale ne úplně neobvyklé. Na papíře defilovala jména jako Kristián, Alfréd, Damián apod. a každé ze jmen jsem v tíze zodpovědnosti konzultovala s několika lidmi, hlavně však dětmi. Říkala jsem si, že děti jsou čisté, nezatížené, takže lépe odhadnou, zda je jméno hezké nebo ne. A také - právě děti pak budou vymýšlet případné posměšky – a já chtěla vybrat jméno, na které posměšek neexistuje. Cha! Existuje, na každé!
Mezitím jsem se spojila s matrikou, abych věděla, v jakých mezích se při výběru můžeme pohybovat. Zjistila jsem, že matrika má seznam povolených jmen. Přijdete například na matriku, sdělíte, jak byste chtěla, aby se vaše dítě jmenovalo a matrikářka vezme tlustou Knihu povolených jmen a zkusí tam jméno vyhledat. Pokud ho tam najde, máte vyhráno. Pokud ho v knize nenajde, musíte se obrátit na soudní znalkyni pro ověřování jmen a příjmení. U nás je takovou znalkyní nejspíše jediná žena, PhDr. Miloslava Knappová, autorka knihy „Jak se bude naše dítě jmenovat“ (cca 160,- - 180,-Kč,-, vydavatel Academia Kniha).
Spojila jsem se také s ní a zjistila, že jejím úkolem je především ověřit, zda jméno, jaké si pro své dítě přejete, existuje a jaká je jeho správná pravopisná podoba. Pokud jméno v kalendářích a knihách najde, vydá vám znalecký posudek o jeho existenci. S takovým posudkem dojdete za úřednicemi na matriku, na jejichž konečném rozhodnutí povolení, či nepovolení záleží. Pracovnice matriky mě však ujistily, že takto ověřená jména běžně
Poplatek za znalecké ověření se pohybuje v řádu stokorun – záleží na délce a odborné náročnosti hledání. Pokud znalkyně jméno nenajde, znalecký posudek nemáte a je na vás, aby jste existenci jména doložili. Nedoložíte-li – musíte vybrat jinak.
S manželem jsme nakonec vybrali jméno bez potřeby znaleckého posudku nebo hledání v knize a dokonce i bez potřeby listování v patnáctisetjmenném seznamu. Jeden z nás to jméno u večeře vyslovil, oběma se nám okamžitě zalíbilo a od té doby už neříkáme „to dítě“.
Nový komentář
Komentáře
Simba: To je důvod
Haninka: Já mám taky Terezku a moje teta hned "no to nemůžeš dát, tak se jmenovala naše kočka"
Já bych chtěla Michaelku a není to úlitba autorce článku
Pravděpodobný budoucí tatínek mého dítka se jmenuje Michal, takže by to nebylo přesně po něm, ale podobné.
kdyz jsem dala dceri jmeno terezka, rekla mi tenkrat jedna zenska, no fuj...
Známí dali synovi jméno Ambrož.Příjmení má Brož.Chudák kluk.Myslím,že až vyroste bude rodiče nenávidět.
Moje babicka pred 46 lety nemluvila na mamu, protoze me pojmenovala Martina a nikde zadna Martina nebyla tenkrat a ani jsem nemela svatek v kalendari. Muselo se oslavovat v listopadu na sv. Martina a teprve pozdejc se objevila holcici verze v cervenci, ale stejne jsme to ignorovali. Jmena se meni a kazda generace ma svoje oblibence. Kdyz me bylo asi 12, kazda druha mala holka se jmenovala Martina. A babicka se usmirila po roce, protoze ji to sousedky zacaly chvalit, ze ma vnucku se jmenem, co si kazdy pamatuje a ne Alenku nebo Hanicku jako kazdy jiny okolo. Dcera se jmenuje po dedovi Miloslava, Slavka se ji rikalo, ale kdyz zacala chodit do skoly ve statech, byl to trochu problem, tak jsme to predelali na Gloria. Glory = Slava a bylo po problemu. Miloslavu si nechala jako druhe jmeno, coz je tady potreba a zvyk a pouziva se normalne jenom prvni pismeno.
Marek, Filip - pěkné, jednoduché, evokuje ve mě chytrost,
Anna, Ráchel, Ába
(proč nečerpat z bible)
Já mám rád ne moc dlouhá, ne moc komplikovaná jména, přijde mi to zbytečné. Mám rád, když ženská jména zní žensky, ale na žádné si nemůžu vzpomenout, jen souhlasím s Anežkou, taky Emou (Emma mi přijde zbytečně komplikované, pořád to diktovat).
Momonka: a třeba se vám narodí holčička a bude po problému (pokud ovšem nemá v rukávu podobné "eso").
Momonka: že by měl slabost pro "čertovská" jména?
Momonko, take to se svym drahym resim, on chce pojmenovat po sobe, ale ja nemam rada vice stejnych jmen v rodine, at jsou sebehezci. Z diskuse jsem ale pochopila, ze jdou zdvojena jmena, napr. David-Kleofas, Ty muzez volat syna jednim jmene, Tvuj drahy Kleofasem a jeste kluk dostane moznost si vybrat!
Piškotka: Odpovím za Křečkomyš - čte se to C, ale hádej, jak se mu říkalo?
My jsme vybrali jména Emma a Tomáš, ale možná se to ještě změní, až to bude skutečně akutální, obzvlášť to klučičí pro nás byl oříšek a není vybraný tak dlouho, Emma nás drží už hodně dlouho. Vůbec se mi nelíbí, když mají děti stejná jména jako rodiče nebo jiní příbuzní - připadá mi, že se tím potlačuje jejich vlastní identita.
Příbuzní dali chlapečkovi dvě jména.Prý aby si v dospělosti mohl vybrat.Jmenuje se Nicolas-Christian Zahradník
...tak nevím
jedna profesorka se jmenuje Zynajda. Je myslím z Ruska a má asi se svým jménem problémy. Děti se jí smějí
Isa: Tak to bylo podle starého, těsně před rokem 2000
Například v Řecku dávají jména po prarodičích, takže všichni se až do stopadesátého kolena jmenují stejně.
Křečkomyš: moje dcera je Irenka
Isa: Pokud vím, tak je možné zapsat i zdrobněliny, ale za poplatek. Moje učitelka z gymplu si zaplatila, aby mohla pojmenovat dcerku Ája.
Majucha: muj tatinek je Emil a do blba ma myslim daleko
, takze opet plati: NEZOBECNOVAT
Když se mi v roce 1977 narodila Adéla, kroutila paní matrikářka hlavou a sestřička v poradně mi řekla že Adélku tam ještě žádnou neměli.Tenkrát si to prosadil novopečený taťka, mě se to moc nelíbilo,ale myslela jsem že budeme mít Honzíka, tak jsem kývla. Měla jsem v živé paměti písničku M.Drobného (tuším) kde zpíval že vrána Adéla umí stojku na zobáku. No nic. Na jméno jsme si všichni zvykli, dneska je Adélek mraky. Dcera si celkem nikdy nestěžovala, jen kdyby za každou otázku jestli už večeřela dostala korunu, byla by dávno milionářkou.