Vím, že jsi byl nějakou dobu bez práce a hledal jsi nové zaměstnání. Jaké to bylo?  

"Nejprve bych to upřesnil - nebyl jsem bez práce. Měl jsem firmu, ale z různých důvodů jsem se rozhodl nastoupit do zaměstnání za pevnou mzdu. Oproti jiným jsem tedy měl tu výhodu, že jsem měl dostatek času na hledání a vybírání."

Dobrá, vybíral jsi tedy. Jaký jsi zvolil postup a jaká byla výtěžnost?

"V první řadě jsem obeslal všechny možné nabídky na Internetu - hledal jsem práci, související s počítači. Na sto obeslaných nabídek jsem absolvoval asi deset pohovorů."

S kým ty pohovory probíhaly? S personalisty, psychology nebo přímo ve firmě?

"Většina firem dneska hledá přes agentury - takže s někým, kdo je vyškolený v personalistice, ale nezná konkrétní náplň práce v oboru. Bylo docela zábavné, a někdy až šokující, sledovat, jak se mění pracovní náplň od počátečního pohovoru u agentury přes upřesnění u personalisty dané firmy až po konkrétní údaje od potenciálního nadřízeného. Navíc já jsem u dvou nadnárodních  společnosti už pracoval, takže jsem měl o konkrétních pozicích jakýsi přehled. Ovšem když jsou v malé firmě všichni manažeři (včetně manažerky pro čistotu podlahových krytin), tak se pak těžko domlouvá."

A připravoval ses nějak? Jaké to je těsně před pohovorem?

"Brzy jsem zjistil, že příprava mi moc nepomůže, spíše se mi osvědčilo se před pohovorem odreagovat - klidně jsem šel na večírek s přáteli, ovšem ne alkoholový. Čím jsem byl uvolněnější, tím jsem měl lepší výsledky. Ale i když jsem měl pohovor na Barrandově a omylem jsem v termínu dojel na protější kopec, odkud jsme si telefonovali, tak jsem neměl problém. Člověk ovšem musí zachovat určitý odstup a řekl bych "dekorum"."

Během pohovorů jsi absolvoval také psychotesty. Dozvěděl ses něco o sobě?

"Naprosto nic - agentury totiž nedávají žádné výsledky do ruky, takže člověk nemá tušení, jak dopadl. Rady typu "poznačte si, jak jste dopadl v konkrétních psychotestech, a podle toho na sobě pracujte" jsou podle mé zkušenosti naprosto k ničemu. Dokonce ani když bylo přímo ve smlouvě, že se výsledky dozvím, nedostal jsem nic - kromě pozvánky na další kolo pohovorů, což se agentuře zdálo dostatečné. Pouze jediná specializovaná agentura mi výsledky dala - ovšem to bylo právě po té party s přáteli, takže netuším, jakou měly vypovídací hodnotu."

Co se ti líbilo nejvíc?

"Asi zážitek se stromem. Jedno ze zadání v psychotestech totiž znělo: nakreslete strom. Nakreslil jsem - pěkně zelený, s kmínkem, třemi patry větviček, hustý ... prostě ideální vánoční stromeček. Ovšem psycholožku nikdy nenapadlo, že stromy jsou listnaté i jehličnaté, a dlouho dobu jsme strávili vysvětlováním, že ona to nemá jak vyhodnotit a já jí nic dalšího kreslit nebudu - už proto ne, že listnaté stromy nemám rád."

Tak to jsou zážitky nicku Kotas - člověka, který ani ne před rokem hledal zaměstnání v oboru počítačů. A jestli vás to uklidní, našel. Ovšem ne přes agenturu, ale přes kamarády.

 
Reklama