Jak na vás působí spojení "mezinárodní ženská divadelní omeletka"? Nebo unikátní autorský projekt divadla s tematikou gender? Tři Češky a dvě cizinky se sešly na ploše divadla Alfréd ve dvoře, aby našly společný jazyk jak ve stylu, tak i ve způsobu tvorby, aby se shodly na humoru, kterým oslovit diváky. Vytvořily představení s názvem MEZZO. Je to fyzické a vizuální divadelní představení, jehož základem jsou pocity a předsudky, se kterými se evropské ženy ve svém životě setkávají. Do hlediště by měli zasednout ti, kteří jsou připraveni na setkání se světem druhého člověka, kterému třeba nemusí úplně rozumět nebo s ním souhlasit. Neboť se hraje o toleranci...

Skákat do rytmu přiblblé diskotékové hudby jako koza oblečena v lesklý obtáhlý trikot mi připadalo zbytečné, i když mi bylo dvacetpět. Proto když se dívám na uštvané a zpocené tváře žen, které teď ve čtyřiceti udělají všechno, jen aby "jejich tělo bylo krásné" - prosím přimyslete si sladký hlas z reklamy - tak si kladu otázky. Jsou normální? Jsem normální já? Jaká bych měla být? Jak bych měla vypadat? Mám se zařadit, nebo mám být sama sebou? Co ode mně očekávají mí blízcí, co okolí, co společnost? Zdá se vám, že si kladete, stejně jako já, tyto otázky? Hledejme odpovědi. Tak jako pětice hereček, kterým načrtnutá vidina mládí taky nic neříká.

5 žen po třicítce - ani holky, ani dámy, zdravě sebevědomé a přirozeně nejisté. Žily a tvořily v minulosti v různých zemích, dnes mají různé plány. Jsou to matky teenagerů, mimin a nebo i ty, které pochybují o tom, zda má smysl mít děti. Všechny vidí, že zkušenost přináší klid. Jsou ve věku "mezi", kdy rekapitulují a mají dostatečně bohaté plány. Chtějí být hlavně samy sebou, vědí, co to znamená a svobodu volby jsou připravené si obhájit. Skoro všechny z nich jsou kritizovány, že jsou moc mužské, moc akční, nezávislé a komplikované. Některé jsou v manželském svazku, některé mají jen milenecké vztahy. Jak to bude vypadat dalších 30 let? Všechny jsou v podstatě hodně jiné, ale řeší společné problémy: tvorba versus rodina versus nejistá finanční situace versus schopnosti a talent versus nezávislost versus potřeba domova versus představa dobré manželky. Jaké jsou ženy v ČR a jaké na Islandu, v Dánsku či Německu?

"Jsem moderní žena a nečekám na uspokojení. Mám falešnej penis, falešný řasy, falešný nehty, falešný rty, falešnej úsměv, falešný oči, falešnej zadek, falešný prsa a nádhernou falešnou vagínu." Takto hořce, ale i s humorem nahlíží na svět naše současnice v sdružení, které si říká Secondhand Women / Ženy z druhé ruky: Daniela Voráčková, Helene Kvint (dk), Petra Moře Lustigová, Halka Třešňáková, Stefania Thors (is). V režii Viktorie Čermákové vytvořily obraz světů. Světa, který je nám příjemný, kde se cítíme dobře a bezpečně. A taky světa, kde jsou normy, kánony a omezení. Celý náš život se odvíjí v konfrontaci těchto dvou světů a inscenace pracující jak s činohrou, tak s pohybovým divadlem i stylizovaným tancem nám tyto střety nastiňuje.

Když se nespokojíte s tuctovým vzhledem, tuctovou televizní zábavou a jdete do rizika, že o vás říkají, že jste divná, tak se běžte podívat na další divné mezzo ženy. Projekt stojící na pomezí divadelního happeningu, kabaretu, výtvarně pohybového divadla a improvizace se hraje na několika místech v Praze: v ROXY, v Alfrédovi ve dvoře a zcela konkrétně 28. 6. v Divadle Na Zábradlí. Uvidíte zajímavé představení, jehož mottem je: Otevíráme tajné deníky pro muže, aby měli možnost pochopit, a pro ženy, aby věděly, že nejsou samy. Když se 1. května oslavovalo rozšíření Evropské unie, neslavilo se jenom na starém kontinentě, ale i v Americe. V New Yorku zorganizovali kulturní festival Brooklyn EU-Phoria, na kterém se představili mladí evropští umělci a projekty překračující hranice zemí v rámci Evropy. Českou republiku na tomto festivalu zastupovalo právě představení MEZZO z divadla Alfréd ve dvoře.    

 
Reklama