image.jpgFoto: Shutterstock

Erika (42)

Vůbec jsem si nedovedla představit, že cit k mým dětem bude tak strašně velký, někdy se až zalykám štěstí. Obvykle, když trávíme čas všichni společně, smějeme se, jsme na výletě, nebo sportujeme a je nám fajn. Díváme se pak na sebe s manželem po očku a usmíváme se a beze slov si sdělujeme, jak velké štěstí máme. 
Zároveň jsem netušila jak náročná disciplína to bude. Velmi často mám pocit, že selhávám, jsem vypjatá a zbytečně pedantská. Většinou pak moje smutky mírní muž a já jsem mu za to vděčná. Život bez dětí si nedokážu představit.

Radka (43)

Mateřství? To je asi to nejhezčí, co mě v životě potkalo. 

Jana (35)

Má cesta za mateřstvím nebyla snadná. Dlouho jsem nemohla být matkou a pak se to stalo a já byla rozčarovaná. Na porodním sále jsem byla rozpačitá a vyčítala si, že nepřišel ten moment zamilování po první pohledu na miminko. Postupem času se to změnilo a čím déle dceru (2,5 let) mám, tím více a intenzivněji ji miluju. Je to silné a vím, že přítel je nyní na druhé koleji. Přiznávám, že bych jí dala kdykoli před ním přednost.

Zuzana (39)

Mateřství mě naučilo nesobectví. Přestanete řešit své pohodlí pro pohodlí dítěte. 

Simona (47)

Před pár lety bych vám asi řekla, že je mateřství báječné a všechno je zalité sluncem, ale moje tři dcery právě procházejí pubertou a někdy je to opravdu těžké. Přijdou mi hodně vzdálené a já to s nimi moc neumím. Ale neměnila bych. Všechny moc miluji a věřím, že se tahle fáze brzy přežene. Nejšťastnější jsem byla, když byly úplně malé a já je držela v náruči.

Šárka (38)

Mateřství mi dalo nový druh lásky. Úplně jiný, než jaký jsem znala do doby, než jsem měla dítě. Tahle láska nezačala na porodním sále, ale vznikala postupně, časem. Když vám dá vaše dítě pocit, jak moc vás miluje a vy cítíte dojetí a štěstí, protože to cítíte stejně. 

Zdroj: respondentky redakce