Dámy mi jistě dají za pravdu, že bez doplňků i ten nejdražší oděv ztrácí na zajímavosti. Prsteny, náušnice, pásky, boty a kabelky, to vše je zapotřebí, abychom oděv doplnily, oživily a udělaly ho tak zcela unikátní. A jak zpívá Nicole Kidman ve filmu Mouline Rouge ,,Diamonds are the girl’s best friends" (diamanty jsou nejlepší přátelé dívek), provedu vás teď po zlatnictvích a poradím, jak nakupovat diamanty právě zde, v Karibiku.

Proč právě tady? Především kvůli jejich ceně, která není zas tak vysoká a hlavně - tax free (osvobozena od daně). Můžete nakoupit náušničky, náhrdelníky, prsteny, přívěsky, zkrátka na co si vzpomenete. V zásadě platí, že čím lépe vybroušený diamant, tím je samozřejmě jeho cena vyšší. A tak můžete pořídit jeden větší, pěkný kousek za nemalou sumu, nebo několik malinkých, zasazených třeba do zlata, za cenu výrazně nižší. Vyvarujte se nákupů na trzích či v jiných obchodech než těch zlatnických. Snadno byste mohli naletět podvodníkům.

 

Pokud se ovšem nechcete zdobit diamanty a volíte spíše něco střídmého, levnějšího ale zároveň neobvyklého, pak navštivte právě místní tržiště. Cetky jsou totiž jeden z mála artiklů, které živí domorodé obyvatelstvo. Můžete se ozdobit měsíčními kameny, ručně zapracovanými do drátků, dále si pořídit třaba náhrdelník z mušlí, korálu ale i žraločích zubů.

 

Velmi populární jsou ozdoby z kokosu, především leštěné náušnice či prstýnky a mimo jiné se z tohoto materiálu vyrábí i nádherné nádobí. A tak se doma můžete pochlubit poháry, konvičkami, příbory či naběračkami z kokosové slupky.

 

Pokud budete kupovat obuv, rozhodně nepočítejte s tím, že si přivezete kozačky či jiné teplé boty. Výhodně se tu dají pořídit pantoflíčky či sandále.

 

Za zajímavé pokládám též doplňky z rejnočí kůže. Pány jistě potěší vkusné peněžeky, dámy mohou obdivovat náramky tak trochu na způsob Krokodýla Dundieho.

 

Zkrátka nosit se zde dá kde co. Já jsem si například přivezla krásné náušnice ze šupin nabarvých narůžovo, prstýnek z mušle a také náramek z kousku vyleštěného želvího krunýře.

 

Ovšem za nejzajímavější doplněk místní kultury pokládám natáčky. Ano, klasické natáčky, jak je známe z domova. Narozdíl od našich poměrů, kde si slečny i dámy natáčí vlasy v soukromí, černošky to nijak neřeší. Není dost času na sezení doma s natočenou hlavou? Vyražte s nimi do ulic. Nebudete samy, podobně to tady praktikuje většina žen. 

Foto:Marek Landa

Reklama