Naším tématem jsou dobrovolná očkování, která nejsou hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Položili jsme několik doplňujících otázek pediatričce, se kterou spolupracujeme. Na naše dotazy odpověděla MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová, praktický lékař pro děti a dorost z Plzně.

Většina zdravotních pojišťoven ale nabízí částečné příspěvky v rámci svých preventivních programů, rodiče pak rozhodují, na která očkování je využijí. O volbě očkování je vhodné se poradit s praktickým dětským lékařem. Ten doporučí očkování adekvátně věku a riziku nákazy. Do této skupiny spadá například očkování proti rotavirům, planým neštovicím, žloutence typu A, klíšťové encefalitidě, chřipce, meningokokům, černému kašli a dalším.

injection

Zde je náš rozhovor s paní doktorkou:

Jaké z těchto očkování, která nejsou hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, maminkám doporučujete?
Vždy záleží na konkrétních rizicích a především věku dítěte. U nejmenších dětí jako první doporučuji očkování proti rotavirům. Rotaviry způsobují infekční průjem a zvracení, velmi často je onemocnění provázeno horečkou. Pokud onemocní kojenec nebo  batole, může velmi rychle dojít k odvodnění, které je u malých dětí rychlé a nebezpečné. Očkování se podává ústy a je velmi dobře snášené, lze ho podat od 6 týdnů věku, ale nejpozději do 6 měsíců. Vzhledem k tomu, že očkování proti pneumokokům hradí zdravotní pojišťovny, je očkování proti rotavirům víceméně jediné, které rodiče pro své dítě kupují.

Pokud rodiče s dětmi cestují, nebo pokud adolescenti odjíždějí na různé studijní pobyty či dobrodružné výpravy, určitě doporučuji očkování proti žloutence typu A a očkování proti meningokokům.

Dále u rodin pobývajících v přírodě doporučuji očkování proti klíšťové encefalitidě.

Při každé preventivní prohlídce informuji rodiče o možném doplnění očkování.

O jaké vakcíny je mezi rodiči největší zájem?
Rodiče nejmenších dětí nejvíce využívají možnost očkování proti rotavirů, dále máme hodně očkovaných dětí proti meningokokům. U větších dětí převažuje zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě. V době před dovolenou se každoročně zvyšuje zájem o očkování proti planým neštovicím, protože rodiče se obávají, že dítě onemocní před nebo na dovolené.

Je u některých z dobrovolných  očkování důležitý věk dítěte?
Vždy je dobré hodnotit očkování vzhledem k věku. Například vakcínu proti rotavirům nelze podat dětem starším šesti měsíců, je tedy potřeba včas informovat rodiče.

Některé vakcíny jsou naopak určené  až pro děti od jednoho roku.

Pak je také vhodné zvažovat rizikovost onemocnění vzhledem k věku - například podle epidemiologických dat jsou nejohroženější skupinou pro onemocnění meningokokem děti do 4 let a adolescenti. I k tomu je potřeba při volbě dobrovolného očkování přihlížet. 

Pokud například dítě ještě v 15 letech nemělo plané neštovice, mělo by se nechat očkovat? Co si o tom myslíte?
Plané neštovice jsou rovněž onemocněním, které může mít odlišný klinický průběh v různém věku. U starších jedinců se dá předpokládat s větší pravděpodobností komplikovaný průběh. Proto bych 15letému dítěti určitě očkování doporučila. Je zde ale potřeba upozornit na to, že i mladší děti mohou mít komplikovaný průběh onemocnění. Záleží to mimo jiné i na agresivitě (virulenci) konkrétního kmene viru, se kterým se dítě setká a na aktuálním stavu jeho imunity. Velmi často se pozoruje těžší průběh neštovic u dětí, které se nakazily například kr&aa cute;tce po prodělané angíně. Menší děti lze očkovat kombinovanou očkovací látkou obsahující i očkování proti neštovicím jako alternativu k povinnému očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím.

Dále bych chtěla upozornit všechny ženy, které plánují těhotenství, aby se ještě před otěhotněním ujistily, že již plané neštovice prodělaly. Pokud ne, pak je velmi vhodné nechat se očkovat, protože neštovice v těhotenství mohou znamenat závažnou komplikaci pro matku i plod.

Jak zvládají děti klíšťovou encefalitidu, mluvíte s rodiči také o tom, že dospělí jsou ve větším riziku než jejich děti a měli by se také nechat naočkovat, pokud se o toto očkování zajímají pro své děti?
U předškolních dětí probíhá klíšťová encefalitida většinou bez neurologických komplikací. Samozřejmě v některých případech i malé dítě může mít těžký průběh se zánětem mozku. U adolescentů a dospělých jsou neurologické komplikace onemocnění velmi vážné. Proto vždy když se rodiče ptají na možnost očkování svých dětí, ptám se i já jich, zda jsou očkováni a zda jsou očkováni i jejich rodiče. Zde platí, že čím je člověk starší, tím horší následky pro něj onemocnění klíšťovou encefalitidou může mít. Klíšťová encefalitida je virové onemocnění a neexistuje proti ní žádný účinný lék. Organismus se s virem musí poprat sám a ne vždy se mu to podaří bez následků. Proto je očkování jedinou účinnou prevencí.

Velmi často se setkávám s názorem, že očkování nemá smysl, protože chrání jen proti klíšťové encefalitidě a ne proti lymské borelioze. To je sice pravda, ale lymská borelioza je onemocnění bakteriální a proto se dá úspěšně léčit antibiotiky.

Jaké % rodičů využívá očkování proti pneumokokům, které je nepovinné, ale  hradí ho zdravotní pojišťovna?
V mé ordinaci využívají možnost očkování téměř všichni rodiče malých dětí. Pouze ve výjimečných případech, řekněme 1- 3% rodičů své dítě očkovat proti pneumokokům nenechají. Vzhledem k tomu, že rodiče vždy upozorním, že existuje pojišťovnou plně hrazená vakcína, nepředstavuje pro rodiče očkování ani finanční zátěž.

Jaké mají rodiče povědomí o černém kašli a jak toto onemocnění ohrožuje děti? Kde se děti mohou nakazit a v jakém věku?
Rodiče si většinou myslí, že děti jsou proti černému kašli doživotně chráněny očkováním. Bohužel to není tak úplně pravda. Proti černému kašli se očkuje v kojeneckém věku (součást hexavakcíny) a pak se přeočkovává v pěti a deseti letech. Nicméně očkování v deseti letech se zavedlo pouze před několika lety, protože se právě ukazovalo, že protilátky nevydrží až do dospělosti a objevovali se případy onemocnění černým kašlem (pertusí). Děti, které očkovány v deseti letech nebyly, se mohou nechat přeočkovat kdykoliv kombinovanou vakcínou proti černému kašli a tetanu, a to stejné platí i pro dospělé. Onemocnění černým kašlem u očkovaného jedince nemusí mít zcela typické příznaky a může se projevovat jen dlouhodobým kašlem. Nemocný se většinou uzdraví bez následků. Co je ale nebezpečné, je nákaza neočkovaných kojenců, kdy pro kojence může být černý kašel až život ohrožující infekcí. Proto se doporučuje, aby se budoucí rodiče nechaly očkovat proti černému kašli, aby pro své nově narozené dítě nepředstavovali v tomto ohledu riziko.

Děti do 14 let jsou v současné době proti černému kašli chráněny dostatečně povinným očkováním. 

Jaké máte zkušenosti s rodiči (s matkami), které nechávají své dítě očkovat na jiná než povinná očkování? Maminky ví, co pro své děti chtějí nebo se s vámi radí?
Většina rodičů se informuje o možnostech očkování a diskutujeme o vhodných vakcínách vzhledem k věku a riziku onemocnění. Někteří rodiče ale i sami přicházejí s jasnou žádostí o konkrétní očkování.

Setkáváte se s nějakými zažitými mýty v souvislosti s očkováním, které jsou stále aktuální a rodiče je berou jako pravdivou skutečnost?
Ano, velmi často a je jich celá řada, za všechny jmenuji jen jeden příklad a sice, že přetrvává mezi rodiči mýtus, že onemocnění je lepší prodělat, než se proti němu nechat očkovat. Nevím, z čeho toto pramení, ale mnoho rodičů si myslí, že očkování je velkou zátěží pro imunitní systém a nemoc není, ale to je přece úplně nelogické. S nemocí musí imunitní systém bojovat a není na ně leckdy dobře připraven. V případě očkování se potká pouze s čistou částí patogenu a s minimálním množstvím. Je pak vyzbrojen protilátkami pro případ nemoci. 

Na naše dotazy odpověděla MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová, praktický lékař pro děti a dorost z Plzně – za odpovědi jí děkujeme.

Reklama