Většinou si dáváme hodně velkých cílů najednou, např. zhubnu a přestanu kouřit. Běžte na to postupně. Poraďte se s odborníkem, jaké cíle jsou pro vás splnitelné, a dávejte si je postupně. „Odborníci v našich poradnách pracují s klienty dlouhodobě. Jakmile se podaří nastavit správný stravovací režim, přidá se vhodná pohybová aktivita, pracuje se na pozvolném shazování přebytečných kil tak, aby klient dosáhl požadovaného a reálného výsledku,“ sděluje Mgr. Kateřina Šimková, výživová poradkyně a odborná garantka společnosti Zdravé stravování.

Pokud si dáte nesplnitelné cíle, vydržíte jen nějaký čas a s největší pravděpodobností se vrátíte do vyjetých kolejí nezdravého způsobu života nebo půjdete z diety do diety.

jídlo

Hladovka je velmi oblíbený, ale chybný, způsob, jak se zbavit přebytečných kil po svátcích

Radikální a jednostranné diety snižují energetický příjem, často se opravdu blíží k hladovkám. Pokud snížíme množství přijaté energie, hubneme. Tělo si ale na snížený příjem brzy zvykne, sníží se i bazální metabolismus (= energetická potřeba organismu pro základní životní procesy). Pokud takovou dietu přestaneme držet a přejdeme k normální stravě, tělo si začne ukládat více tuku pro případ, že by bylo vystaveno další hladovce. Tělo se při takovém hubnutí nezbavuje jen tuku, ale odchází také svalová hmota. Většinou pak dojde opět ke zvýšení hmotnosti a při tomto se vytváří pouze tuk. Proto při stejné váze máme nakonec méně svalů a více tuku, náš bazální metabolismus se sníží a my vydáme méně energie. Dvěma slovy se prostě dopracujeme k JoJo efektu.

„Náš životní styl má největší dopad na naše zdraví. Být zdravý, cítit se příjemně, být plni energie, je v dnešní uspěchané době k nezaplacení. Neovlivníme prostředí, ve kterém žijeme, neovlivníme genetické dispozice k různým nemocem. Pro své tělo můžeme udělat jednu zásadní věc – začít se zdravě stravovat.  Jídlo neuspokojuje jen hlad, je to pro nás velmi příjemná činnost, prostřednictvím které dodáváme našemu tělu vše potřebné. Zaručených návodů, diet a doporučení najdete spoustu, ale věřte, že tou nejlepší dietou je změna životního stylu, změna stravovacích návyků a přechod k pestré zdravé stravě,“uzavírá Mgr. Kateřina Šimková, výživová poradkyně a odborná garantka společnosti Zdravé stravování.

Vyzkoušejte zdravý a chutný jídelníček

Snídaně: Tortilla se sýrem Cottage, cherry rajčata – 1250 kJ

adCelozrnná tortilla 60 g

Eidam 30% 20 g

Šunka vepřová 90% 20 g

Sýr Cottage 30 g

Cherry rajče 100 g

Čerstvá bazalka

Na tortillu položíme eidam na plátky a šunku na plátky, na to rozprostřeme Cottage smíchaný s nasekanou bazalkou, zavineme, necháme krátce zapéct.

Svačina: Bílý jogurt se sušeným ovocem, jablko – 1000kJ

jogurtBílý jogurt 120 g

Sušené meruňky 20 g

Sušené banány 20 g

Jablko 100 g

Jogurt smícháme se sušeným ovocem.

 

 

Oběd: Kuřecí plátek s omáčkou z Lučiny, špalda – 1850 kJ

obědKuřecí prsa 100 g

Špalda uvařená 150 g

Lučina 30 g

Mléko 30 g

Olivový olej 2 g

Řepkový olej 2 g

Sůl, pepř, sušená cibulka

Petrželka nať

Okurka salátová 150 g

Kuřecí prsa nachystáme na plátky, okořeníme, orestujeme na řepkovém oleji. Mléko zahřejeme, rozmícháme v něm Lučinu, zakápneme olivovým olejem, podle potřeby dochutíme solí a pepřem. Špaldu předem namočíme na 15 min., pak vaříme v osolené vodě doměkka. Kuřecí plátek servírujeme přelitý omáčkou se špaldou a čerstvou okurkou.

Svačina: Kornbageta s mrkvovou pomazánkou s mandlemi, paprika – 1100 kJ

svačinaKornbageta 60 g

Mrkev 25 g

Tvaroh 25 g

Zakysaná smetana 5 g

Mandle 5 g

Paprika 100 g

 

Nastrouhanou mrkev smícháme s tvarohem, zakysanou smetanou. Přidáme mandle, nasekanou pažitku. Dochutíme citronovou šťávou, solí a pepřem.

 Večeře: Treska na cizrnovém lůžku, salát z polníčku a mandarinky – 1800 kJ

Treska                                    200 g

večerřeCizrna uvařená 150 g

Olej olivový 3 g

Polníček 50 g

Mandarinka 100 g

Sůl, pepř, citron

Tresku osolíme, opepříme, pokapeme citronovou šťávou a olivovým olejem. Upečeme krátce. Cizrnu uvaříme, lehce osolíme. Dáme do misky, položíme na ni rybu s plátky citronu a dopečeme. Polníček smícháme s naloupanými mandarinkami.

Čtěte také:

Reklama