Zařizujete, nebo rekonstruujete dětský pokoj? Myslíte si, že všechny holčičky mají rády růžovou a že oranžová a žlutá patří k nejoblíbenějším dětským barvám? Pak pro vás může být užitečný tento článek.

Designérka Margaréta Janecová zjistila, že děti řeší barvy daleko více než samotný design. Takže i méně oblíbené zařízení může vyhrát, pokud je v jedné z oblíbených dětských barev.

Čtěte také:

Studentský a dětský pokoj. Vede bílá se zářivými doplňky

Margaréta Janecová si udělala průzkum a vyzpovídala 143 dětí mezi 5 a 9 lety, aby mimo jiné zjistila, které barvy patří mezi jejich oblíbené a které naopak vůbec nemají rády..

Nejvíce oblíbenou dětskou barvou je modrá. Tu si vybralo 25 % dětí, o něco více chlapců než děvčat, stala se tak nejoblíbenější klučičí barvou. To možná není až tak překvapivé zjištění jako to, že holčičky neupřednostnily růžovou ani červenou, ale na přední příčce v jejich oblibě se umístila fialová. Ta se tak stala mezi dívkami celkovým vítězem a s přehledem překonala ostatní tzv. holčičí barvy.

20 % dětí hlasovalo pro zelenou, opět více chlapců.

Naopak, děti vůbec nemají rády černou, šedivou a hnědou.

Ideální nábytek podle dětí

  • s modrými nebo zelenými prvky (kluci)
  • s fialovými prvky (děvčata)
  • rozhodně ne černý, hnědý nebo šedivý (kromě toho, že se dětem tyto barvy nelíbí, jsou pro ně  špatně rozlišitelné, pokud nosí brýle - mohou tak snadněji přijít k úrazu)
  • barevná deska stolu (podle výzkumu) děti lépe motivuje k práci
  • židle ideálně s nastavitelnou výškou a otočná nebo barevný sedací vak

„Naplnil se můj předpoklad, že děti nechtějí tmavé barvy. Pokud chcete dětem udělat radost, při výběru vybavení se jim vyhněte a zvolte veselé barvy ze základního spektra. Klukům udělá radost modrá, holčičkám fialová, a pokud chcete mít jistotu, dítěte se zeptejte.

Skvělé jsou v interiéru snadno obměnitelné barevné prvky, například polštáře nebo tapety, protože děti jsou ve svých preferencích poměrně nestálé,” říká Margaréta Janecová.

Pro inspiraci klikněte na fotogalerii

Foto: Bonami

Čtěte také:

Reklama