5b698e7a0aeb9obrazek.pngJaké jsou rady odborníka? Jak poznat, že aktovka dobře sedí?

Naprostou nutností jsou pevná, anatomicky tvarovaná záda. Ta musí výztuží pevně doléhat na celá záda dítěte. Vybírejte batoh se širokými ramenními popruhy, aby se váha aktovky rozložila na větší část zad, ale zároveň by dítěti neměly přečnívat přes ramena, aby nesklouzávala z ramen. Aktovka by měla být dále vybavena hrudním a bederním popruhem, aby seděla na zádech co nejlépe. Při správném nastavení by popruhy neměly být prověšené a spodní část aktovky by měla těsně doléhat na spodní část zad, tedy v bederní oblasti, a také by aktovka měla být umístěna symetricky ve středu zad. Rozhodně nekupujte školákovi příliš velkou aktovku ve snaze ušetřit. Taková aktovka se nepřizpůsobí jeho výšce a postavě a nebude mu správně pasovat na záda,„ říká MUDr. Michaela Tomanová.

Jaká zdravotní rizika dětem hrozí kvůli nesprávné školní tašce?

Velmi důležitá je váha samotné aktovky. Ta by měla vážit co nejméně. Pokud máte drobnější dítě, vybírejte ty nejlehčí aktovky, které váží kolem 700 až 800 g. Důležité je, aby taška měla pevná, anatomicky tvarovaná záda. Přispěje to k lepšímu držení těla. Také by měla mít široké, polstrované popruhy, které se dají nastavit. Zároveň je potřeba dostatečně pevná konstrukce s vyztuženým dnem. Taška pak dobře drží nejen na zádech dítěte, ale i při přenášení a položení. Vhodné jsou také bezpečnostní reflexní prvky. Při výběru nedoporučuji tašku kupovat přes internet.  

Bolest hlavy může být signálem přetížené tašky!5b698edab7768obrazek.png
 
Váha školní tašky by měla odpovídat 10 % hmotnosti dítěte. Mnohé děti však nosí mnohem více, z čehož pramení některá zdravotní rizika. „Kvůli přetěžování se mohou u vašeho dítěte objevit bolesti hlavy, páteře nebo skolióza. Pokud již dítě těmito zdravotními problémy trpí, nevhodná nebo příliš těžká školní brašna rozvoj těchto komplikací podpoří. Jestliže vaše ratolesti mají bolesti zad již v dětství, je vysoce pravděpodobné, že je budou trápit i v dospělosti,“ upozorňuje MUDr. Michaela Tomanová a přidává rodičům několik doporučení.
 
Aktovka nebo batoh?
“Máte-li doma prvňáčka, bude pro něj vhodnější spíše aktovka. Má totiž pevnější konstrukci, což přispívá ke správnému držení těla. Ve srovnání s batohem má přehledněji řešený úložný prostor. Zejména těžší předměty, jako jsou knihy a sešity, lze vložit do kapsičky, která je co nejblíže zádům. Takto bude váha knih přenášená na tělo a záda si uleví. Batohy jsou vhodnější spíše pro starší děti,“ srovnává lékařka Michaela Tomanová a dodává:  „Taška i batoh by měli být řádně nasazené na obou ramenech. Nošení brašny na jednom rameni je oblíbený nešvar řady školáků, který však přispívá k horšímu držení těla v důsledku nerovnoměrné zátěže zádových svalů. Příliš povolené pásy mohou zapříčinit skoliózu. Velmi utažené pásy zase přispívají k hrbení.“
 
Děkujeme za odborné rady – na otázky odpovídala MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Reklama